Co łączyło Davida Bowie’go z rynkiem sztuki?

Dawid Bowie, jedna z największych gwiazd muzyki, ikona i wizjoner -jego życie odcisnęło ogromny wpływ nie tylko w historii rocka. Mija 5 lat od jego śmierci.

Miłość muzyka do sztuki

Bowie oprócz umiejętności gry na trzynastu instrumentach zajmował się również sztuką od najmłodszych lat. Uczęszczał do szkoły artystycznej w której rozwijał się malarsko i rysunkowo. Mało kto wie, że jego zainteresowania były na tyle mocne, że przez pewien czas był redaktorem znanego  brytyjskiego magazynu o sztuce Modern Painters, gdzie przeprowadzał wywiady ze znanymi współczesnymi  malarzami. To, że Bowie zaczął kupować dzieła sztuki było więc naturalną koleją rzeczy. Bowie miał ogromną wiedzę w tym zakresie, prace które wybierał nie były przypadkowe.

David Bowie / fot.www.exumag

W wywiadzie dla The New York Times w 1998 roku powiedział: „Sztuka powinna być na tyle otwarta, abym mógł rozwinąć z nią własny dialog” i przy wielu okazjach właśnie to robił. W albumie Outside z 1995 roku poruszył temat Biennale w Wenecji, postać Pabla Picassa czy wiedeński akcjonizm.

Kolekcjonowanie było dla Bowie’go pasją wykraczającą poza wiszące na ścianie obrazy, ze sztuką był związany emocjonalnie i jak sam podkreślał – ,,dzieła sztuki są jedynymi przedmiotami które chciał posiadać”

Aukcyjny sukces muzyka

Dzieła z kolekcji sztuki Davida Bowie’go były pokazywane na wystawie przedaukcyjnej w Sotheby’s  między 20 lipca a 9 sierpnia 2016 w Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku i Hongkongu, aukcja odbyła się 10 i 11 listopada 400 dzieł z kolekcji szacowano na kwotę 13,3 miliona dolarów, jednak  dochód z aukcji był o wiele wyższy przekroczył 40,8 mln dolarów. 

Aukcja kolekcji Davida Bowie’go/ fot.nme.com

Na uwagę zasługuję Jean Michele Basquiat, który w ekspresyjny sposób przedstawiał nastrój Nowego Jorku lat 80 tych i od kilku lat bije aukcyjne rekordy, Jego najdroższa praca została sprzedana za 110 mln dolarów. Potwierdza to niesamowite wyczucie Bowie’go do wielkich artystów. Za pracę należącą do muzyka trzeba było zapłacić 7,1 mln funtów. Bowie kupił pracę za 78 500 funtów. 

Jean Michele Basquiat/ fot.artnet.pl

Bowie przyjaźnił się z jednym z najbradziej znanych artystów współczesnych – Damienem Hirstem w 1995 roku stworzyli nawet wspólne dzieło, które również znalazło się na aukcji w 2016 roku i zostało sprzedane za 755 tysięcy funtów. Praca brytyjskiego ekspresjonisty Franka Aurenbach’a o której Bowie powiedział : ,,chcę brzmieć tak jak to wygląda’’ została sprzedana na aukcji  za 3,8 mln funtów. Marcel Duchamp – błyskotliwy prowokator i jeden z najważniejszych artystów wszechczasów , który podobnie jak Bowie był wizjonerem niebojącym się eksperymentów, również znalazł swoje miejsce w kolekcji gwiazdy.

David Bowie, był jednym z tych kolekcjonerów którzy budowali kolekcje w oparciu o wiedzę, dzięki czemu prace, które nabył nie straciły na wartości, a znacznie zyskały.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.