Sytuacja gospodarcza w Chinach pod znakiem zapytania

Zyski największych chińskich firm przemysłowych wzrosły o 4,3 procent rok do roku w pierwszym kwartale br.

Wzrost ten odwrócił 2,3-procentowy spadek zarejestrowany w 2023 r. przez Narodowe Biuro Statystyczne.

Chiny przed nowymi wyzwaniami

Firmy przemysłowe o rocznych głównych przychodach z działalności gospodarczej w wysokości co najmniej 20 milionów juanów (około 2,82 miliona dolarów amerykańskich) odnotowały łączne zyski w wysokości 1,51 biliona juanów w ciągu pierwszych trzech miesięcy br.

Najnowszy odczyt stanowi uzupełnienie szereg wskaźników ekonomicznych za marzec, takich jak sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa. Przypomnijmy, że wskazywały na słaby popyt krajowy pomimo solidnego wzrostu PKB w pierwszym kwartale. Okazuje się, że oznaki nabierającej tempa gospodarki w pierwszych miesiącach stopniowo ustępowały miejsca obawom o słaby popyt w kraju.

– Jeśli wzrost zysków będzie nadal spowalniał, może to również wpłynąć na naprawę struktury aktywów i pasywów firm produkcyjnych oraz ich skłonność do zwiększania inwestycji – powiedział Bruce Pang, główny ekonomista i szef działu badań w Wielkich Chinach w firmie JLL.

W pierwszym kwartale br. przemysł wytwórczy zaawansowanych technologii przewodził wzrostowi zysków o 29,1 proc. Jednocześnie ożywienie zysków firm było nierównomierne – np. zyski w przemyśle motoryzacyjnym wzrosły o 32,0 proc, w porównaniu z rokiem ubiegłym w okresie styczeń-marzec.

Warto też przypomnieć, że agencja Fitch obniżyła perspektywę ratingu kredytowego Chin do negatywnej, powołując się na ryzyko dla finansów publicznych, ponieważ tamtejsza gospodarka stoi w obliczu rosnącej niepewności związanej z przejściem na nowe modele wzrostu. Zdaniem Bruce’a Panga obecnie oczekuje się poprawy warunków biznesowych przedsiębiorstw produkcyjnych, ponieważ skorzystają one z polityki, takiej jak odnawianie sprzętu na dużą skalę. – Ale przyszła polityka powinna koncentrować się raczej na stronie popytu niż podaży – podkreślił analityk.

Dodajmy, że chińskie dane dotyczące zysków przemysłowych obejmują firmy o rocznych przychodach w wysokości co najmniej 20 milionów juanów (2,76 miliona dolarów) z ich głównej działalności.

Sytuacja na rynku pracy

W pierwszym kwartale chiński rynek pracy pozostał ogólnie stabilny. W tym okresie utworzono łącznie 3,03 miliona nowych miejsc pracy w miastach. Z danych Ministerstwa Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych wynika, że badana stopa bezrobocia w miastach w marcu wyniosła 5,2 proc. Chen Yongjia, urzędnik ministerstwa, powiedział, że stabilne wyniki ożywienia gospodarczego należy przypisywać polityce rządu mającej na celu stabilizację wzrostu i promowanie wysokiej jakości rozwoju.

Jego zdaniem, ponieważ gospodarka Chin nadal się poprawia, istnieją sprzyjające warunki do dalszego zwiększania zatrudnienia w kraju. Przypomnijmy, że władze Chin wyznaczyły sobie do końca 2024 roku cel stworzenia ponad 12 milionów nowych miejsc pracy i dążą do utrzymania stopy bezrobocia w miastach na poziomie około 5,5 proc.

Komentarze