ONZ zajmie się sztuczną inteligencją: 'Przyspieszy transformację’. Jak z Orwella?

Organ Doradczy ds. Sztucznej Inteligencji został uruchomiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych przez Sekretarza Generalnego António Guterresa. Ma badać zagrożenia, możliwości i międzynarodowe zarządzanie technologiami. Sekretarz Guterres zwrócił uwagę na postęp w możliwościach i wykorzystaniu sztucznej inteligencji w ciągu roku. Między innymi poprzez chatboty, klonowanie głosu, generatory treści m.in. obrazów i filmów wideo. Centralny globalny organ zarządzać będzie technologią?

Sekretarz Guterres wskazał, że 'Transformacyjny potencjał sztucznej inteligencji na dobre jest trudny do uchwycenia. W jego ocenie gospodarki świata borykają się ze skutkami zmian klimatycznych, a wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju stanęły w miejscu ale… Sztuczna inteligencja może pomóc to zmienić. Ocenił, że ’Mogłaby przyspieszyć działania na rzecz klimatu i wysiłki na rzecz osiągnięcia 17 celów zrównoważonego rozwoju do 2030 r’.

Mało tego, Sekretarz uważa, że sztuczna inteligencja może zwiększyć skalę i wzmocnić pracę całych parlamentów, społeczeństwa i samego ONZ. Od przewidywania i rozwiązywania kryzysów po wdrażanie usług w zakresie zdrowia i edukacji. Ocenił, że szczególnie dla krajów rozwijających się stanowi to ’możliwość przeskoczenia przestarzałych technologii i dostarczenia usług bezpośrednio do ludzi, gdzie potrzeby są większe’. Obecnie wiedza specjalistyczna jest skoncentrowana w kilku firmach i krajach, co może pogłębić globalne nierówności i przekształcić cyfrowe podziały w przepaści technologiczne’.

Co dalej?

Finalnie Sekretarz Generalny ONZ António Guterres przekazał informacje o utworzeniu 39-osobowego organu doradczego. Ten zajmie się kwestiami międzynarodowego zarządzania sztuczną inteligencją.
Wśród członków znajdują się dyrektorzy firm technologicznych, urzędnicy rządowi od Hiszpanii po Arabię Saudyjską oraz naukowcy z krajów takich jak USA, Rosja i Japonia. Między innymi osoby związne z Microsoftem i Sony. Wybrani doradcy pochodzą również z sześciu kontynentów, od amerykańskiego eksperta ds. sztucznej inteligencji po profesora z Chin i egipskiego prawnika. Według Guterresa
„I bez wchodzenia w szereg scenariuszy zagłady, jest już jasne, że złośliwe wykorzystanie sztucznej inteligencji może podważyć zaufanie do instytucji, osłabić spójność społeczną i zagrozić samej demokracji”. Odkąd OpenAI uruchomiło ChatGPT w zeszłym roku, zainteresowanie nową technologią rozprzestrzeniło się na cały świat. To skłoniło badaczy sztucznej inteligencji do wyrażenia obaw o zagrożenia dla świata. Teraz wiele krajów pracuje nad sformułowaniem przepisów regulujących rozprzestrzenianie się AI. Naukowcy i prawodawcy wezwali do globalnej współpracy.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze