Na stacjach Orlen w Czechach zatankujesz wodór. Kiedy wodór będzie dostępny na polskich stacjach?

Orlen właśnie pochwalił się, że otworzył w Pradze pierwszą stację, na której będzie można zatankować wodór. Wielu ekspertów twierdzi, że to właśnie samochody z napędem wodorowym, a nie elektrycznym, zrewolucjonizują współczesną motoryzację.

Czesi zatankują wodór na stacjach Orlen

PKN Orlen z dumą ogłosił, że w Barrandov, jednej z dzielnic Pragi, właśnie uruchomił pierwszą stację, umożliwiającą tankowanie wodoru. Stacja będzie czynna całodobowo i jest przystosowana zarówno do samochodów osobowych, jak również ciężarowych i autobusowych. Co ciekawe, to tylko część większego planu, który docelowo zakłada, że do końca 2030 roku w Czechach powstanie kolejne 28 punktów tankowania samochodów napędzanych wodorem. Dodatkowo Orlen wybuduje również dwa terminale wodoru w Litvinowie i Neratovicach, co ma ułatwić i usprawnić jego dystrybucję.

Zobacz też: Tańszy gaz o połowę nie tylko dla firm

Kiedy stacje wodoru w Polsce?

Orlen chwali się swoimi stacjami wodoru w Czechach, a kiedy zatankujemy wodór na polskim Orlenie? Jest już taka możliwość. Pierwsza punkt, gdzie kierowcy mogą zatankować wodór powstał pod koniec czerwca zeszłego roku w Krakowie. Ponadto koncern uspokaja, że kolejne stacje powstaną już niebawem. W pierwszej kolejności koncern otworzy stacji tankowania wodoru w Poznaniu oraz Katowicach. Te dwie mają być otwarte jeszcze w tym roku. Zgodnie z zapowiedziami Orlenu do połowy 2025 roku zbudowane zostaną również punkty w takich miastach jak: Piła, Bielsko Biała, Gorzów Wielkopolski, Wałbrzych i Warszawa.

W całej Europie Centralnej do 2030 Orlen chce zbudować ponad 100 stacji, które umożliwiają tankowanie aut napędzanych wodorem. Jak informuje koncern „Rozwój infrastruktury związanej z paliwami wodorowymi jest elementem Strategii Wodorowej Grupy Orlen i jednocześnie ważnym elementem strategii Orlen 2030″.

Według ekspertów wodór umożliwi całkowicie bezemisyjny i efektywny transport. Wielu z nich wskazuje również, że to znacznie lepsza alternatywa dla tradycyjnych paliw, niż ta jaką oferuje napęd elektryczny w samochodach. Z pewnością jest to temat, który warto śledzić w przyszłości.

Może Cię zainteresować:

Komentarze