Miliarderzy płacą zbyt niskie podatki? Unijna organizacja ma pomysł jak to ukrócić

Obserwatorium Podatkowe UE sądzi, że rządy powinny otworzyć nowy front w międzynarodowej walce z uchylaniem się od płacenia podatków przez najbogatszych. Organizacja postuluje wprowadzenie globalnego minimalnego podatku dla miliarderów, który mógłby zebrać nawet 250 miliardów dolarów rocznie. Miliarderzy mają czego się bać?

Miliarderzy płacą za mało podatków?

Obecnie miliarderzy faktycznie płacą znacznie niższy podatek od osób fizycznych, niż inni podatnicy dysponujący skromniejszymi środkami. Tak wynika z raportu dotyczącego płacenia podatków przez najbogatszych. Jak możemy przeczytać w jego treści, miliarderzy mogą lokować majątek w firmach fasadowych chroniących ich przed podatkiem dochodowym.

Obserwatorium Podatkowe UE twierdzi, że rządy powinny lepiej przyjrzeć się tej kwestii i podjąć odpowiednie działania, które uszczelnią system podatkowy. Jednocześnie organizacja proponuje, by wprowadzić globalny minimalny podatek dla miliarderów, który mógłby zebrać nawet 250 miliardów dolarów rocznie. By zebrać taką kwotę, obserwatorium podatkowe UE szacuje się, że wysokość takiego podatku powinna wynieść około 2%.

Zobacz też: Banki przeżywają kryzys, o którym nikt nie mówi. A to dopiero początek

Podatek dla bogatych jako koło ratunkowe dla gospodarki?

Według obserwatorium sytuacja, w której przeciętny obywatel ponosi większe obciążenia podatkowe, niż miliarderzy podważa stabilność systemów podatkowych. Według szacunków tej organizacji, podatek dla najbogatszych w Stanach Zjednoczonych wynosi blisko 0,5%, a we Francji może wynieść nawet 0%. Ponadto zwrócono uwagę na to, że finanse publiczne wielu państw coraz trudnie radzą sobie ze starzeniem się społeczeństw, ogromnymi potrzebami finansowymi na transformację energetyczną i zadłużeniem narosłym podczas pandemii. Według obserwatorium, nawet minimalnie większe obciążenie podatkowe dla najbogatszych mogłoby pomóc w walce z tymi problemami.

Gabriel Zucman dyrektor obserwatorium podatkowego UE sądzi, że jedynie koalicja zdeterminowanych państw i ich rządów daje jakiekolwiek szanse na wprowadzenie w życie pomysłu globalnego podatku dla miliarderów.

Zobacz też:

Komentarze