Gospodarczy przełom. Szwajcarskie banki wyemitowały pierwsze cyfrowe obligacje

Szwajcarskie banki oraz kantony Bazylea-Miasto i Zurych z powodzeniem wyemitowały cyfrowe obligacje przy użyciu hurtowej waluty banku centralnego CHF (wCBDC) na giełdzie SIX Digital Exchange.

Jest to pierwsza w historii emisja tego rodzaju, wykorzystująca wCBDC Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Cyfrowe obligacje to przełom dla branży

Wyemitowanie obligacji przez Bazyleę-Miasto i Zurych to ważny krok w wykorzystaniu technologii rozproszonego rejestru (DLT) w głównych operacjach finansowych. Posunięcie to jest częścią III fazy Projektu Helvetia, uruchomionego przez Szwajcarski Bank Narodowy w dniu 2 listopada 2023 r. Ma on na celu ułatwienie pilotażowych transakcji wCBDC dla instytucji finansowych od grudnia 2023 r. do połowy 2024 roku.

W ramach tego ambitnego projektu Basler Kantonalbank i Zürcher Kantonalbank pełniły rolę agentów emitentów dla kantonów.

– Rozliczenie pierwszych transakcji na papierach wartościowych wCBDC w rozwiniętej gospodarce na regulowanej infrastrukturze opartej na blockchainie w środowisku produkcyjnym stanowi kamień milowy dla całej branży – uważa David Newns, szef SIX Digital Exchange. Ta w pełni regulowana infrastruktura rynku finansowego dla aktywów cyfrowych, jest licencjonowana przez szwajcarskiego regulatora rynku finansowego FINMA i działa zarówno jako giełda papierów wartościowych, jak i centralny depozyt papierów wartościowych.

– Dzięki temu pilotażowemu projektowi po raz pierwszy umożliwiamy bezpieczne i wydajne rozliczanie transakcji za pomocą tokenizowanych aktywów na regulowanej i produktywnej platformie DLT przy użyciu prawdziwego hurtowego CBDC – podkreślił Thomas J. Jordan, prezes Rady Zarządzającej Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Zobacz też: Ta komisja zawaliła sprawę. Efekt? Tysiące poszkodowanych i jedna emerytka, która wpłaciła 14 mln dolarów

Czym różni się blockchain od DLT?

Należy zauważyć, że chociaż wszystkie blockchainy są formą DLT, to nie wszystkie DLT są blockchainami. Blockchain to bowiem specyficzny rodzaj DLT, który wykorzystuje kryptografię do kontrolowania nowych jednostek. Wyróżnia się on tym, że jego struktura danych jest łączona w bloki, a następnie sekwencyjnie łączona w łańcuchy. DLT może jednak obejmować również inne struktury, które niekoniecznie organizują dane w bloki lub łączą je w łańcuchy. Dodajmy, że szwajcarski program pilotażowy wyraźnie podkreśla wykorzystanie DLT zamiast blockchain, wskazując, że sektor finansowy w tym kraju bada obecnie szerszy zakres technologii rozproszonego rejestru poza tradycyjnym modelem blockchain.

Może Cię zainteresować:

Komentarze