Deutsche Bank: '4 czerwone flagi, cykl boomu i zaƂamania’. 34 recesje w USA, wnioski?

Deutsche Bank przeanalizowaƂ 34 poprzednie recesje w USA. W czasie badania chciaƂ zidentyfikować kluczowe sygnaƂy ostrzegawcze. Efekt? Wszystkie 4, typowe dla poprzednich okresĂłw globalnego spowolnienia gospodarczego występują obecnie. Przewidywanie wydarzeƄ makro jest bardzo trudno i obejmuje wiele losowych czynnikĂłw, niemoĆŒliwych do przewidzenia. WedƂug analiz Societe Generale '(…) Historia pokazuje, ĆŒe w (ograniczonym) zakresie, w jakim ekonomiƛci faktycznie przewidują recesję, jej opĂłĆșnienie zwykle oznacza, ĆŒe rezygnują z czekania wƂaƛnie w momencie jej nadejƛcia’.

Deutsche Bank jednak nie skƂada broni, do czego prawdopodobnie skƂania go fakt najgorszej od kilkudziesięciu latj koniunktury w gospodarce Niemiec. Jednoczeƛnie to pierwszy duĆŒy bank inwestycyjny, ktĂłry prognozowaƂ recesję USA w roku. MĂłwiƂ wĂłwczas o cyklu 'boomu i zaƂamania’. Na podstawie przeprowadzonego badania wszystkich znanych, 34 recesji w Stanach analitycy zwrĂłcili uwagę na 4 kluczowe czynniki makro, ktĂłre w przeszƂoƛci powodowaƂy recesje. We wszystkich 34 przypadkach byƂy to:

  • 1. GwaƂtownie rosnące krĂłtkoterminowe stopy procentowe
  • 2. Skokowy wzrost inflacji
  • 3. OdwrĂłcona krzywa rentownoƛci
  • 4. Rosnące ceny ropy

Dla kaĆŒdego z powyĆŒszych czynnikĂłw Deutsche obliczyƂ 'wspóƂczynnik trafieƄ’ czyli % przypadkĂłw, w ktĂłrych rzeczywiƛcie czynniki doprowadziƂy do recesji. OkazaƂo się, ĆŒe pojedynczy czynnik nigdy nie byƂ w stanie z zadowalającym prawdopodobieƄstwem przewidzieć recesji ale… Wszystkie 4 jednoczeƛnie – zawsze. Wszystkie występują obecnie. Gospodarka USA jest na nie szczegĂłlnie wraĆŒliwa.

Szybki wzrost stĂłp procentowych – 69%

Oczywiƛcie rosnące stopy procentowe mają tendencję do obciÄ…ĆŒania wzrostu gospodarki. Dzieje się tak poprzez wzrost kosztĂłw zaciągania i obsƂugi kredytĂłw dla przedsiębiorstw i konsumentĂłw. Co więcej coraz mniej ludzi zaciąga wĂłwczas nowe poĆŒyczki, co zazwyczaj prowadzi do recesji. WedƂug badania Deutsche, w Stanach Zjednoczonych od 1854 r., gdy krĂłtkoterminowe stopy procentowe wzrosƂy o 2,5 punktu procentowego w okresie 24 miesięcy, w ciągu trzech lat w okoƂo 69% przypadkĂłw dochodziƂo do recesji. Przypomnijmy, w Stanach stopy procentowe wrosƂy w ciągu ostatnich 24 miesięcy o blisko 5,2% Historycznie, jak Deutsche Bank w badaniu, nie koƄczyƂo się to dobrze dla gospodarki. Analitycy w nocie wskazali, ĆŒe cykl koniunkturalny w USA byƂ historycznie bardziej 'baƄką i pęknięciem jej’ niĆŒ w jakichkolwiek innych gospodarkach G7.

Skok inflacji – 77%

W Stanach inflacja spadƂa od 9% w czerwcu 2022 r. do 3,7% obecnie ale w przeszƂoƛci gospodarka amerykaƄska nie radziƂa sobie zbyt dobrze z jej skokami. Od 1854 r. wzrost inflacji o trzy punkty procentowe w okresie 24 miesięcy spowodowaƂ recesję w ciągu trzech lat w 77% przypadków.
Tutaj Deutsche Bank wskazaƂ, ĆŒe gospodarka USA wydaje się mieć największą wraĆŒliwoƛć na szoki inflacyjne. Dla przykƂadu Francja, Wielka Brytania i Niemcy mają niĆŒsze wskaĆșniki trafieƄ, jeƛli chodzi o wysoką inflację (jako katalizator recesji).

OdwrĂłcona krzywa rentownoƛci obligacji – 74%

Oczywiƛcie zwykle rentownoƛć (oprocentowanie) obligacji dƂugoterminowych jest wyĆŒsza niĆŒ rentownoƛć obligacji krĂłtkoterminowych. To oczywiste, ĆŒe inwestorzy (w przypadku obligacji raczej poĆŒyczkodawcy) podejmują większe ryzyko, poĆŒyczając pieniądze na dƂuĆŒszy okres. Tymczasem w niektĂłrych przypadkach ta sytuacja moĆŒe się odwrĂłcić, z rĂłĆŒnych powodĂłw. WĂłwczas obligacje krĂłtkoterminowe przynoszą większe zyski niĆŒ dƂugoterminowe – krzywa rentownoƛci się odwraca. AmerykaƄskie obligacje trwają w tym stanie od blisko 1 roku i 4 miesięcy (od lipca 2022) co rzadko dobrze wrĂłĆŒyƂo dla gospodarki. Tutaj jeƛli chodzi o inwersje krzywej, Stany Zjednoczone ponownie mają najwyĆŒszy wskaĆșnik trafieƄ na poziomie 74,1%. Patrząc od 1953 roku wynosi on nawet blisko 80% (79,9%)!

Szok cenowy ropy – 45%

Od czerwca ropa (brent) wzrosƂa o niemal 35%, zbliĆŒając się do okolic 100 UDS zbaryƂkę. Ekonomiƛci zaczęli rozpƂywać się nad tym, ĆŒe inflacja moĆŒe okazać się trudniejsza do powstrzymania, niĆŒ zakƂadaƂ Fed. Tymczasem rosnące ceny ropy gdy nadchodzą w momencie osƂabienia… ObniĆŒają aktywnoƛć gospodarczą. Deutsche Bank ustaliƂ, ĆŒe szoki cenowe ropy rzadziej sygnalizują recesję niĆŒ inne czynniki makroekonomiczne (przynajmniej w USA). Kiedy ceny ropy wzrosƂy o 25% w ciągu 12 miesięcy, Stany Zjednoczone doƛwiadczyƂy recesji w 45,9% przypadkĂłw historycznie. Nawet gdy ceny ropy wzrosƂy o 50% w ciągu 2 lat, recesja miaƂa miejsce tylko w 48,2% przypadkĂłw. Przy czym warto zaznaczyć, ĆŒe recesje choć są cyklicznym zjawiskiem (i powszechnym) – bynajmniej nie są częstym zjawiskiem w gospodarce ostatnich kilkudziesięciu lat.

MoĆŒe Cię zainteresuje:

Komentarze