Co dalej z kłopotliwym bankiem? Podobno są już oferty przejęcia First Republic

First Republic Bank jest nadal niezależnym bankiem. Tylko biorąc pod uwagę aktualną kondycję banku, wszyscy zadają sobie pytanie „jak długo?”. Podobno duże banki przygotowują się do przejęcia upadającego banku, jeśli przejmą go organy regulacyjne. W branży dużo mówi się o tym, że są już konkretne oferty przejęcia First Republic. Kto jest wśród chętnych do przejęcia banku?

Oferty przejęcia od największych z branży?

Akcje First Republic (FRC) spadły ze 122,50 USD 1 marca, do około 3 USD za akcję w piątek w związku z oczekiwaniami, że Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów, niezależna agencja rządowa, która ubezpiecza depozyty klientów banków, wkroczy do końca dnia i przejmie kontrolę nad bankiem z siedzibą w San Francisco, jego depozytami i aktywami. FDIC zrobił to już w zeszłym miesiącu z dwoma innymi bankami o podobnej wielkości – Silicon Valley Bank i Signature Bank. Wówczas „run na banki” doprowadził do podobnej sytuacji, jaką obserwujemy obecnie. Klienci masowo chcieli natychmiastowych wypłat depozytów. To sprawiło, że pożyczkodawcy nie byli w stanie zaspokoić żądań klientów dotyczących wypłat. Raporty Bloomberga i Wall Street Journal wskazywały, że JPMorgan Chase i PNC Financial z siedzibą w Pittsburghu są w trakcie składania ofert do FDIC. Oferty miały dotyczyć oczywiście potencjalnego kupna First Republic. Żadna z tych stron nie skomentowała doniesień o złożeniu oferty przejęcia First Republic.

Zobacz też: Belgijska platforma kryptograficzna Bit4You zawiesza działalność? Co jest przyczyną?

First Republic nie składa rękawic

Choć sytuacja jest dramatyczna, a los First Republic wydaje się już przesądzony, to właściciele wciąż zapewniają o próbach wyjścia z tego patu. W piątkowym oświadczeniu banku możemy przeczytać: Prowadzimy rozmowy z wieloma stronami na temat naszych opcji strategicznych, jednocześnie kontynuując obsługę naszych klientów. Do tej pory akcja ratunkowa dla First Republic okazała się niewystarczająca. Niedługo po upadku SVB i Signature w marcu, First Republic otrzymał 30 miliardów dolarów ratunku w postaci depozytów od największych banków w kraju. W grupie wspierającej bank były: JPMorgan Chase (JPM), Bank of America (BAC), Wells Fargo (WFC) , Citigroup (C) i Truist (TFC). Banki zgodziły się podjąć ryzyko i współpracować, aby First Republic miała dostęp do gotówki. Działania te miały sprawić, że zwiększy to zaufanie oraz stabilność zachwianego systemu bankowego w USA. Banki i federalne organy regulacyjne chciały zmniejszyć prawdopodobieństwo, że klienci innych banków nagle zaczną wypłacać gotówkę.

Może Cię zainteresować:

Komentarze