Co Bill Gates sądzi o AI? Możecie być zaskoczeni

Pojawienie się sztucznej inteligencji wywołało wiele dyskusji na temat naszej przyszłości. Sceptycy wskazują na liczne zagrożenia i nadużycia, które może powodować niewłaściwe wykorzystanie AI. Optymiści widzą w niej rewolucyjne narzędzie, mogące zmienić całkowicie nasze dotychczasowe życie. W tym temacie wypowiadało się już wiele znanych osobistości. Głos w sprawie zabrał też Bill Gates.

Bill Gates niejednoznacznie o AI

Wielu znanych naukowców i inwestorów wypowiadało się na temat sztucznej inteligencji. Swoje zdanie w tej kwestii wyraził też współzałożyciel informatycznego giganta firmy Microsoft. Bill Gates, uważa, że ​​modele sztucznej inteligencji, takie jak chociażby słynny ChatGPT, najważniejszym postępem technologicznym od czasów komputerów osobistych. W swoim wpisie na blogu zauważa, że w przeszłości ludzie zawsze reagowali nerwowo i nieufnie, gdy pojawiał się jakiś nowy przełomowy wynalazek. Następnie okazywało się, że społeczeństwa adaptowały go, uczyły się z nim żyć i zaczęły czerpać z niego korzyści. Gates zwrócił też uwagę, że z pewnością AI wpłynie zauważalnie na wiele obszarów naszego życia, ale raczej nie wywróci go do góry nogami: Na przykład będzie to miało duży wpływ na edukację, podobnie jak kilka dekad temu podręczne kalkulatory, a ostatnio umożliwienie korzystania z komputerów w klasach. Dalej Gates zwraca też uwagę na zagrożenia.

Zobacz też: Budżetówka grymasi i oczekuje solidnych podwyżek, a chętnych do pracy jak na lekarstwo

Czy jest się czego bać?

Bill Gates wspomina też o zagrożeniach, ale wskazuje, że wszystko da się opanować. Sugeruje, że rodzaj regulacji, których potrzebuje technologia powinny działać na podobnej zasadzie jak ograniczenia prędkości i pasy bezpieczeństwa. Gates użył w tym kontekście ciekawego porównania: Wkrótce po tym, jak pierwsze samochody wyjechały na drogi, doszło do pierwszego wypadku samochodowego. Ale nie zakazaliśmy samochodów – przyjęliśmy ograniczenia prędkości, standardy bezpieczeństwa, wymagania dotyczące licencji, przepisy dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu i inne zasady ruchu drogowego. Jego zdaniem rozwój i upowszechnienie AI może prowadzić do problemów, takich jak deepfake, stronnicze algorytmy i ściąganie w szkole. Jednak dzięki podjęciu wspomnianych działań jest przekonany, że problemy te są możliwe do rozwiązania.

Może Cię zainteresować:

Komentarze