Chwilowe tarapaty, czy dłuższy kryzys? Sprzeczne doniesienia na temat sytuacji gospodarczej w Niemczech

O sytuacji gospodarczej w Niemczech rozpisują się rozmaite portale branżowe. Trudno wyciągnąć jednoznaczne wniosek po ich lekturze. Jedne kreślą skrajnie pesymistyczną wizję. Inne uspokajają i wskazują na pozytywne aspekty. Czy jest aż tak źle?

Gospodarka w Niemczech na zakręcie

Kryzys gospodarczy stłamsił wszystkie gospodarki narodowe. Jednak trudno nie odnieść wrażenia, że to o sytuacji w Niemczech pisze się najwięcej. Trudno się dziwić. W końcu to lider Europy, który od lat wiódł prym w tym obszarze. Ewentualna zmiana na tej pozycji może wywrócić dotychczasową hierarchię na Starym Kontynencie. Jak właściwie wygląda sytuacja u naszego zachodniego sąsiada? Spójrzmy na twarde dane. Odczyt PKB za drugi kwartał 2023 roku pokazał, że Niemcy miały zerowy wzrost gospodarczy. Prognozy wskazywały, że PKB wyniesie 0,1%. Jak informował Reuter Niemcy pozostały najgorzej radzącą sobie główną gospodarką strefy euro. W tym samym czasie Francja i Hiszpania notowały wzrosty. Nie jest to pierwsza taka sytuacja, gdy Niemcy wpadają w dołek. Zwykle sobie z nim radzili, a reformy gospodarcze pozwalały wrócić Niemcom na odpowiednie tory. Eksperci nie są pewni, czy tym razem będzie tak samo. Niemcy mają bowiem spore problemy demograficzne, które mogą być w przyszłości kluczowe w kwestiach gospodarczych. Społeczeństwo niemieckie jest najstarsze w Europie i nie widać perspektyw na zmianę tego trendu.

Zobacz też: „Moje życie już nigdy nie będzie takie samo”. Ponad 200 tys. USD padło łupem oszustów. Nigdy tak nie rób!

Gdzie widać pozytywne sygnały?

Czy jest faktycznie tak źle? Okazuje się, że nie wszystkie prognozy są tak pesymistyczne. Nienajgorszy scenariusz dla Niemiec przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według prognoz MFW gospodarka w Niemczech w latach 2019-2028 ma urosnąć o 8%. Z jednej strony brzmi to całkiem nieźle, ale w zestawieniu z innymi nie jest to już tak imponujący wyniki. MFW przypuszcza, że w tym samy okresie PKB Francji wzrośnie o 10%, Holandii o 15%, USA o 17%, a Polski o prawie 30%. Gdzie jeszcze można doszukiwać się pozytywnych przesłanek? Okazuje się, że Niemcy to cały czas ważny kierunek dla biznesu, a nasze spółki giełdowe ciągle postrzegają Niemcy jako dobre miejsce do inwestowania. Dla Polski, Niemcy to wciąż ważny partner handlowy, do którego trafia 28% naszego eksportu. Natomiast Niemcy miały 20% udział w imporcie. Zatem Niemcy to ważny partner handlowy dla Polski. Dlatego warto obserwować, jak rozwija się sytuacja gospodarcza w tym kraju.

Może Cię zainteresować:

Komentarze