Z ostatniej chwili: Wall Street i Bitcoin reagują na fatalne dane z USA.  Rosną wnioski o zasiłek i inflacja

Z ostatniej chwili: Wall Street i Bitcoin reagują na fatalne dane z USA. Rosną wnioski o zasiłek i inflacja

Po dzisiejszych odczytach, które wskazują na wciąż solidny wzrost PKB i wyższe ceny w gospodarce zyskał dolar. Członkowie Fed przekazali, że wyższe oczekiwania inflacyjne nie mogą przejść niezauważone przez Rezerwę Federalną, sugerując zmianę w komunikacji. Dolara wspierają też obawy związane z wojną handlową. Według Trumpa, cła na Meksyk i Kanadę wejdą w życie 4 marca. Chiny zostaną również obciążone dodatkową 10% taryfą, tego samego dnia. Dane wydają się negatywne dla Wall Street i Bitcoina. Wnioski o zasiłek zbliżyły się nieoczekiwanie do 250 tys. 'symbolicznej’ granicy recesji. Niestety, wraz z nimi wzrosły też… Ceny. To już kolejne, słabe dane z USA.

Dane z USA

PKB USA (k/k) – 2. szacunek: 2,3% (Prognoza 2,3%, Poprzednio 2,3%)

Deflator PKB USA SA Wstępny: Rzeczywisty 2,4% (Poprzednio 2,2%)

Ceny PCE USA Wstępne: 2,4% (Poprzednio 2,3%)

Bazowe Zamówienia na Dobra Trwałe USA: 0,0% (Prognoza 0,3%, Poprzednio 0,3%, Zrewidowane 0,1%)

Zamówienia na Dobra Trwałe USA: 3,1% (Prognoza 2%, Poprzednio -2,2%, Zrewidowane -1,8%)

Indeks Cen PKB USA: 2,4% (Prognoza 2,2%, Poprzednio 2,2%)

Bazowe Ceny PCE USA Wstępne: 2,7% (Prognoza 2,5%, Poprzednio 2,5%)

Kontynuowane Wnioski o Zasiłek dla Bezrobotnych w USA: 1,862 mln (Prognoza 1,8705 mln, Poprzednio 1,869 mln, rewizja do 1,867 mln)

Nowe Wnioski o Zasiłek dla Bezrobotnych w USA: 242 tys. (Prognoza 221 tys., Poprzednio 219 tys., Zrewidowane 220 tys.)

Realny produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w rocznym tempie 2,3% w czwartym kwartale 2024 r. (październik, listopad i grudzień), zgodnie z drugim szacunkiem opublikowanym przez Biuro Analiz Ekonomicznych USA. W trzecim kwartale realny PKB wzrósł o 3,1 proc.

Dane PKB z USA. Ceny rosną?

W porównaniu z trzecim kwartałem 2024, spowolnienie realnego PKB USA w czwartym kwartale 2024 odzwierciedlało przede wszystkim spadek inwestycji i eksportu. Ten został częściowo zrównoważony przez przyspieszenie wydatków konsumpcyjnych. Jednak import spadł. Wskaźnik cen zakupów krajowych brutto wzrósł o 2,3% w czwartym kwartale, po korekcie o 0,1 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego szacunku.

Indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą (PCE) wzrósł o 2,4% kwartalnie, po korekcie o 0,1 punktu procentowego. Wyłączając ceny żywności i energii, indeks cen PCE wzrósł o 2,7%, po korekcie o 0,2 punktu procentowego.

Realny PKB wzrósł o 2,8% w 2024 r. (z poziomu rocznego w 2023 r. do poziomu rocznego w 2024 r.), tak samo jak wcześniej szacowano. Wzrost realnego PKB w 2024 r. odzwierciedlał wzrost wydatków konsumpcyjnych, inwestycji, wydatków rządowych i eksportu. Wzrósł import.

Wzrost realnego PKB w czwartym kwartale odzwierciedlał przede wszystkim wzrost wydatków konsumpcyjnych i inwestycji rządowych, które zostały częściowo skompensowane spadkiem inwestycji.

Realny odczyt PKB został zrewidowany w górę o mniej niż 0,1 punktu procentowego w stosunku do wstępnych szacunków opublikowanych w zeszłym miesiącu, głównie odzwierciedlając korekty w górę wydatków rządowych i eksportu, które zostały częściowo skompensowane przez korekty w dół wydatków konsumpcyjnych i inwestycji.

Wskaźnik cen zakupów krajowych brutto wzrósł o 2,4% w 2024 r., zrewidowany w górę o 0,1 punktu procentowego. Indeks cen PCE wzrósł o 2,5%, tak samo jak w poprzednim szacunku. Wyłączając ceny żywności i energii, wskaźnik cen PCE wzrósł o 2,8%, również tak samo jak w poprzednim szacunku. Kolejna, wstępna publikacja PKB za I kwartał 2025 będzie miała miejsce 27 marca 2025 roku.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.