Z ostatniej chwili: Niepokojące dane PCE z USA. Wall Street i Bitcoin z drugą falą spadków?

Dzisiejsze dane PCE były najważniejszym raportem makro tygodnia i pokazały wzrost w odczycie bazowym (bez cen energii i żywności) co stawia spory znak zapytania nad dalszym rozwojem gospodarki USA. Niemal na pewno dane za marzec będą dużo wyższe. Bitcoin dzisiaj traci, testując 85 tys. dolarów a w pierwszej reakcji na odczyt, indeksy na Wall Street straciły. Pełny raport PCE z USA za luty dostępny jest tutaj. Oto dane.

Dane PCE z USA za luty

Indeks cen PCE w USA r/r: 2,5% (prognoza 2,5%, w styczniu 2,5%); 0,3% m/m zgodnie z prognozą i bez zmian względem stycznia

Bazowy indeks cen PCE r/r: 2.8% (prognoza 2.7%, w styczniu 2.6%, zrewidowana w górę do 2.7%); 0,4% m/m vs 0,3% prognoz i 0,3% w styczniu

US PCE Supercore (inflacja z większą wagą usług) m/m: 0,372% vs 0,22% poprzednio, r/r: 3,341% vs 3,096% poprzednio

Dochody osobiste w USA m/m: 0,8% (prognoza 0,4%, poprzednio 0,9%)

Realna konsumpcja osobista m/m: 0,1% (prognoza 0,3%, poprzednio -0,5%, po korekcie -0,6%)

Wydatki konsumentów w USA m/m: 0,4% (prognoza 0,5%, poprzednio -0,2%, po korekcie -0,3%)

Źródło: US Bureau of Economic Analysis, PCE skorygowana sezonowo

Suma osobistych płatności odsetkowych i bieżących płatności transferowych – wzrosły w lutym o 118,4 mld USD. Oszczędności osobiste wyniosły w lutym 1,02 bln USD, a stopa oszczędności osobistych, jako procent rozporządzalnego dochodu osobistego – wyniosła 4,6%.

Dochody osobiste wzrosły w lutym o 194,7 mld USD (0,8 procent w ujęciu miesięcznym), zgodnie z szacunkami opublikowanymi przez Biuro Analiz Ekonomicznych USA. Rozporządzalny dochód osobisty (DPI) – dochód osobisty pomniejszony o bieżące podatki osobiste – wzrósł o 191,6 mld USD (0,9%), a wydatki na konsumpcję osobistą (PCE) o 87,8 mld USD (0,4%).

Wzrost dochodów osobistych w dolarach bieżących w lutym odzwierciedlał przede wszystkim wzrost wpływów z wynagrodzeń. Wzrost PCE w dolarach bieżących o 87,8 mld USD w lutym odzwierciedlał wzrost wydatków na towary o 56,3 mld USD i usługi o 31,5 mld USD. Wydatki mocno spadły m.in. w sektorze usług gastronomicznych i zakwaterowania.

Unia będzie negocjować z Trumpem

Tymczasem Unia Europejska planuje zaprezentować listę ustępstw, które mają posłużyć w rozmowach z Trumpem w sprawie taryf celnych. Państwa miała już określić ustępstwa, które jest gotowa poczynić na rzecz administracji USA, w celu zapewnienia częściowego zniesienia amerykańskich ceł.

Przypomnijmy, że niektóre z nich już zaczęły uderzać w eksport Starego Kontynentu i skokowo wzrosną po 2 kwietnia.

Według anonimowych źródeł zaznajomionych z rozmowami urzędnikom UE powiedziano na spotkaniach w Waszyngtonie w tym tygodniu, że nie ma sposobu na uniknięcie nowych ceł Trumpa na samochody i tzw. ceł wzajemnych, które wejdą w życie w przyszłym tygodniu.

Jednak rozpoczęły się dyskusje na temat szczegółów potencjalnego porozumienia w sprawie redukcji pozostałych ograniczeń handlowych. Obserwując dynamikę amerykańskiej gospodarki, możemy jasno zobaczyć, że negocjacje są nie tylko w interesie europejskiego, ale i amerykańskiego biznesu.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.