Z ostatniej chwili: Gospodarka USA znowu zadziwia. Wall Street i Bitcoin reagują na raport JOLTS i dane z fabryk
Statua wolności w USA, na tle jasnego nieba

Z ostatniej chwili: Gospodarka USA znowu zadziwia. Wall Street i Bitcoin reagują na raport JOLTS i dane z fabryk

Kluczowymi raportami makro, które poznaliśmy dziś z gospodarki USA były wakaty (JOLTS) oraz zamówienia. Kluczowy raport, czyli wakaty pokazały bardzo silny wzrost ogłoszeń o pracę. Podczas gdy rynek oczekiwał spadku. To inwestorzy odbierają za dobrą monetę i znak utrzymującej się siły konsumenta w Stanach Zjednoczonych. Raport zadaje kłam teoriom o nagłym wejściu w recesję i zadziwia tym bardziej, że dotyczy kwietnia, gdy niepewność gospodarcza w USA była rekordowa. Bitcoin po publikacji wzrósł niemal do 106 tys, dolarów a indeksy amerykańskie kontynuują wzrosty. Oto, jak wypadły dane.

Dane z USA

Wakaty w amerykańskiej gospodarce (JOLTS) za kwiecień: 7,391 mln wobec 7,1 mln prognoz oraz 7,192 mln w marcu. Zamówienia w amerykańskich fabrykach spadły o -3,7% m/m w kwietniu. Oczekiwano spadku o -3,2%, podczas gdy w marcu wzrosły o 4.3%. Raport o zamówieniach na dobra trwałe nie przyniósł żadnych istotnych rewizji, ani w dynamice miesięcznej, ani rocznej.

Dane pokazują, że Stany Zjednoczone opierają się spowolnieniu gospodarczemu, mimo wojen handlowych. Fed wskazuje, że w tym roku prawdopodobna jest raczej tylko jedna obniżka stóp procentowych. Spadek zamówień w fabrykach wydaje się tylko 'sezonowy’ – spowodowany kwietniową niepewnością wokół decyzji Trumpa.

W celu dokładnego sprawdzenia rapotu z fabryk, zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony źródłowej, tutaj.

Źródło: US Census Bureau

Mocny raport JOLTS

W kwietniu liczba wolnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych utrzymała się na stabilnym poziomie 7,4 miliona – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Biuro Statystyki Pracy USA (BLS). Wskaźnik wakatów nie uległ zmianie i wyniósł 4,4%. Choć w większości branż nie zanotowano większych wahań, spadek liczby ofert pracy odnotowano w sektorze zakwaterowania i gastronomii (spadek o 135 tys.) oraz w edukacji publicznej na szczeblu stanowym i lokalnym (spadek o 51 tys.). Wzrost liczby wakatów wystąpił natomiast w branży rozrywkowej i rekreacyjnej (wzrost o 43 tys.) oraz w górnictwie i leśnictwie (wzrost o 10 tys.). Równie stabilnie wyglądała aktywność rekrutacyjna – liczba zatrudnień wyniosła 5,6 mln, a wskaźnik zatrudnień pozostał na poziomie 3,5%.

Stabilizacja rotacji pracowników

W kwietniu łączna liczba odejść z pracy – zarówno dobrowolnych, jak i wymuszonych w USA wyniosła 5,3 mln. To oznacza brak istotnych zmian miesiąc do miesiąca. Wskaźnik rozstań z pracodawcą pozostał na poziomie 3,3%. Liczba dobrowolnych odejść, które są często postrzegane jako barometr pewności zatrudnionych, utrzymała się na poziomie 3,2 mln (2,0%), choć w ujęciu rocznym to spadek o 220 tys. Zwolnienia i dyscyplinarne rozstania z pracownikami wyniosły 1,8 mln (1,1%), przy czym wzrosty odnotowano w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (+52 tys.).

Natomiast spadki w sektorze administracji publicznej bez edukacji (-14 tys.) oraz administracji federalnej (-4 tys.). Liczba innych rozstań z pracodawcą – takich jak przejścia na emeryturę czy przeniesienia – pozostała bez zmian (308 tys.). Dane według wielkości przedsiębiorstw pokazały, że najmniejsze firmy (1–9 zatrudnionych) i największe (5000+ zatrudnionych) nie zmieniły aktywności kadrowej. Warto dodać, że zrewidowane dane za marzec wskazują na nieco wyższą liczbę wakatów (+8 tys.) oraz rozstań (+46 tys.), przy jednoczesnym niewielkim spadku liczby zatrudnień (-7 tys.).

Zamówienia na dobra trwałe

Według najnowszych danych opublikowanych przez amerykańskie Biuro Spisu Ludności, wartość nowych zamówień na dobra przemysłowe w USA spadła w kwietniu o 22,8 miliarda dolarów, czyli 3,7%, do poziomu 594,6 miliarda dolarów. To w dużej mierze efekt taryf. To pierwszy spadek po czterech kolejnych miesiącach wzrostów i nastąpił po marcowym wzroście o 3,4%. Wysyłki towarów również wykazały spadek – drugi miesiąc z rzęd.u. Spadły o 1,8 miliarda dolarów (0,3%) m/m do 598,9 miliarda dolarów, po wcześniejszym spadku o 0,2% w marcu.

Presja na sektor produkcyjny rośnie

Zaległe zamówienia, które rosły w jedenastu z ostatnich dwunastu miesięcy, wzrosły w kwietniu symbolicznie o 0,7 miliarda dolarów i wyniosły 1 408,5 miliarda dolarów – praktycznie bez zmian w ujęciu procentowym. W marcu odnotowano większy, 1,6-procentowy wzrost. Wskaźnik zaległych zamówień do wysyłek spadł z 6,86 do 6,77.

Z kolei zapasy spadły o 0,5 miliarda dolarów (0,1%) do 943,6 miliarda dolarów, przerywając serię sześciu miesięcy wzrostów. Dla porównania, w marcu zanotowano minimalny wzrost o 0,1%. Wskaźnik zapasów do wysyłek wzrósł nieznacznie z 1,57 do 1,58, co może wskazywać na delikatne spowolnienie dynamiki zamówień względem podaży.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.