Z ostatniej chwili: Fatalne dane z Chin topią giełdę. Co z 'Big Long’ Michaela Burry’ego?
Opublikowany w nocy z 2 na 3 stycznia, grudniowy wskaźnik przemysłu Caixin Manufacturing PMI w Chinach wskazał 50,5. Rynki oczekiwały co najmniej 51,7 po 51,5 w listopadzie. Gospodarka Chin, a dokładnie przemysł znów zaciąga hamulec ręczny? To dobry sygnał, jeśli chodzi o 'walkę z inflacją’. Prawdopodobnie oznacza niższą ropę i ceny surowców. Ale implikacje tego problemu są głębsze. Potężnie spadł chiński eksport.

Co widzi Caixin?
Podczas gdy podaż i popyt wzrosły nieznacznie, popyt zewnętrzny pozostał znaczącym czynnikiem hamującym, według ekonomistów z Caixin Insight Group. W raporcie za grudzień podkreślili kilka wyzwań, zauważając, że popyt zewnętrzny był „powolny”, a rynek pracy „znacznie się skurczył”. Ponadto ceny sprzedaży były słabe, a optymizm rynkowy spadał.
Badanie PMI wskazało na „wyraźną presję spadkową”, wynikającą ze stłumionego popytu krajowego i trudnych warunków zewnętrznych, które obniżyły marże zysku i nadszarpnęły zaufanie. W raporcie zasugerowano również, że wpływ poprzednich środków stymulacyjnych nie przyniósł jeszcze spójnych rezultatów, a do oceny ich skuteczności potrzeba więcej czasu.
Burry znów za burtą ?
Zgodnie z danymi aktualnymi na koniec III kwartału, fundusz Michael Burry’ego, Scion Asset Management posiadał prawie 130 milionów dolarów, ulokowanych niemal wyłącznie w chińskich akcjach. Rosną obawy o głęboką recesję w Chinach. Jak poradzi sobie z tym znany z 'pierwowzoru’ głównej roli w filmie The Big Short, amerykański inwestor?
Koncentracja 10 największych pakietów wyniosła 99,13%. Głównie były to akcje Alibaby, JD.com oraz Baidu, czyli wiodących chińskich spółek technologicznych i e-commerce. Ale konsumenci w drugiej, najludniejszej gospodarce globu złapali zadyszkę, podczas gdy aktywność biznesowo-przemysłowa pozostaje słaba.

Dopiero dane za IV kwartał pokażą, czy zrealizował zyski w ostatnich miesiącach, bo większość walorów, które posiada, do tej pory wymazało chwilowe wzrosty. Dziś akcje w portfelu Scion notowane są płasko, lub poniżej cen jego zakupów. Dokładna wartość rynkowa portfela Scion wyniosła 129 753 375 USD.
Przez chwile wszyscy gratulowali Burry’emu wyjątkowego timingu, związanego z kupnem wyprzedawanych, chińskich akcji. Ale ostatnie miesiące są bezlitosne dla chińskich techów. Hang Seng tąpnął o prawie 2% podczas pierwszej sesji w nowym roku. Nowy Rok w Chinach zaczyna się dopiero 29 stycznia. Spadki w Chinach, które otworzyły rok w fatalnych nastrojach, niekoniecznie stanowią pesymistyczny prognostyk, dla akcji w Europie i USA.