Wolfe Research: Indeks S&P 500 spadnie o 35%. 'Nie kupujcie fałszywej euforii’. Krach w drodze?
Amerykańskie indeksy w ostatnim czasie mocno wzrosły, ponieważ inwestorzy mają nadzieje, że wojna handlowa powoli deeskaluje, a Stany Zjednoczone dogadają się z Chinami. To wciąż niepewny scenariusz, ale byki chcą wierzyć w taki scenariusz. Tymczasem Donald Trump przekazał, że taryfy celne na Chiny nie spadną, dopóki Pekin 'nie da czegoś Stanom Zjednoczonym’.
Analitycy spekulują, że Trump chce, aby Chiny otworzyły rynek na amerykańskie towary i zrobiły miejsce dla 'zachodnich’ firm na krajowym rynku. Ale Wolfe Research nie wierzy w pozytywny scenariusz. Za to widzi jako prawdopodobny spadek głównego, amerykańskiego indeksu o kolejne 35%. Dlaczego? Oto prognoza analityków.

Indeks S&P 500 spadnie?
Analitycy z Wolfe Research ostrzegają, że w przypadku nawet łagodnej recesji indeks S&P 500 może spaść do poziomu 3700 punktów. Główny strateg inwestycyjny firmy, Chris Senyek, wskazuje na przedział od 3700 do 4100 jako możliwy scenariusz w razie spowolnienia gospodarczego. Taki spadek oznaczałby korektę o 30–37% względem poziomów z początku roku. Obecnie indeks znajduje się ponad 11% poniżej swojego historycznego szczytu z lutego, a od początku roku stracił już ponad 7%.
Na początku miesiąca S&P 500 wszedł w tzw. rynek niedźwiedzia po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa nowych taryf celnych 2 kwietnia. Od tego czasu rynek porusza się w wąskim zakresie, ponieważ inwestorzy czekają na konkrety dotyczące przyszłych umów handlowych — zwłaszcza z Chinami.
Recesja i zyski firm— co grozi inwestorom?
Senyek ostrzega, że jeśli niepewność związana z polityką celną pogłębi się i doprowadzi do recesji w 2025 roku, zyski na akcję w indeksie S&P 500 mogą spaść o co najmniej 15% — z obecnych prognozowanych 266 dolarów do około 225 dolarów. Taki scenariusz oznaczałby nie tylko spadki na giełdzie, ale także realny spadek PKB rok do roku o 1%.
Dodatkowo, według Senyeka, wskaźnik cena/zysk (P/E) również by się skurczył — z obecnych 19,4x do średnich z ostatnich 10–15 lat, czyli około 16,6x–18,4x. Przy zyskach rzędu 225 dolarów taki mnożnik oznaczałby spadek indeksu S&P 500 właśnie do wspomnianego wcześniej przedziału 3700–4100 punktów.