Trump skrytykował Fed. Dolar reaguje w nieoczekiwany sposób

Azjatyckie giełdy i kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy spadły dziś po tym, jak prezydent Donald Trump ponownie skrytykował Rezerwę Federalną.

Atak Trumpa na przewodniczącego Fed, Jerome’a Powella, oraz rozważania o jego możliwym zwolnieniu wywołały niepokój inwestorów i podkopały zaufanie do niezależności banku centralnego.

Za dużo niepewności

Niepewność co do przyszłości polityki monetarnej w USA doprowadziła do gwałtownego osłabienia dolara. Euro osiągnęło trzyletnie maksimum, frank szwajcarski – najwyższy poziom wobec dolara od ponad dekady, a jen japoński wzrósł do siedmiomiesięcznego szczytu. Z kolei złoto, jako klasyczna „bezpieczna przystań”, osiągnęło nowy rekord – 3370,17 USD za uncję, co oznacza wzrost o 26% od początku roku.

– Rynki są już napięte z powodu geopolityki, a obawy o ingerencję polityczną w działania Fed tylko pogłębiają niepewność – powiedziała Charu Chanana, strateg inwestycyjny z Saxo w Singapurze Obawy te potwierdził również prezes oddziału Fed z Chicago, Austan Goolsbee, mówiąc, że niezależność Fed nie powinna być podważana.

W Azji indeksy Nikkei i tajwański benchmark spadły o ponad 1 proc., podczas gdy chińskie giełdy nieznacznie zyskały. Kontrakty terminowe na S&P 500 i Nasdaq były niżej odpowiednio o 0,75% i 0,8%.

Na rynku obligacji rentowność 10-letnich amerykańskich papierów wzrosła o 3,5 punktu bazowego, natomiast dwuletnie obligacje – silnie powiązane z oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych – spadły o 3,6 pb, ponieważ inwestorzy zaczęli zakładać możliwe cięcia stóp pod presją polityczną.

W tle tych wydarzeń trwa sezon wyników kwartalnych w Stanach Zjednoczonych. Uwagę inwestorów przyciągają raporty m.in. Alphabetu, Intela i Tesli. W 2025 roku wszystkie spółki z tzw. „Wspaniałej Siódemki” notują spadki – akcje Alphabetu potaniały o 20 proc., a Tesli aż o 40 proc.

Ropa tania jak nigdy, ale cła robią swoje

Dodatkowym źródłem napięć są amerykańskie taryfy celne. Choć niektóre z nich zostały zawieszone, napięcia handlowe z Chinami nadal trwają. Wstępne dane z Korei Południowej pokazują wyraźny spadek eksportu, co sugeruje, że polityka celna USA zaczyna odbijać się na globalnej gospodarce. Przedstawiciele USA i Korei mają w tym tygodniu podjąć rozmowy handlowe.

Na rynku surowców ropa tanieje – Brent spadł do 66,77 USD za baryłkę, a WTI do 63,55 USD – po sygnałach postępów w rozmowach nuklearnych między USA a Iranem. Tymczasem Bitcoin wzrósł o prawie 3%, osiągając poziom 87 515 USD – najwyższy od początku miesiąca.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.