Warto inwestować w metale szlachetne

Złoto i srebro w dalszym ciągu tworzą stabilną alternatywę inwestowania posiadanego kapitału, ponieważ ich wartość nie ulega znacznym wahaniom rynkowym. Przynajmniej nie aż takim jak np. w kryptowalutach.

Od wielu lat metale szlachetne były uznawane za cenne, ponieważ m.in. wyrabiano z nich monety, a jako surowiec były trudno dostępne. Chociaż większość inwestorów kojarzy je obecnie z biżuterią i numizmatyką, to należy pamiętać, że mają one bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Wraz z rozwojem rynku kapitałowego metale szlachetne zyskały kolejną istotną funkcję – stały się swoistą swego rodzaju polisą ubezpieczeniową chroniącą kapitał w czasach kryzysu.

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na inwestowanie swoich środków finansowych w zakup złotych i srebrnych monet czy sztabek. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się pallad, rod i platyna. Co drugi inwestujący w metale szlachetne wybiera złote monety bulionowe – to najpopularniejsza obecnie forma inwestowania. Powody inwestowania to najczęściej: chęć ochrony kapitału przed inflacją, zabezpieczenie na wypadek upadku systemu, wojny lub kataklizmu, a także uzupełnienie portfela inwestycyjnego.

Fizyczne złoto i srebro mają tą przewagę nad „papierowym”, że są praktycznie niezależne od wszystkich możliwych instytucji – inwestor może je zachować, sprzedać lub nawet przekazać komuś np. w spadku lub za pomocą darowizny. Inwestując w metale szlachetne powinniśmy jednak pamiętać o o spreadzie, kwestii ekspozycji na ryzyko walutowe, kosztach przechowywania czy kwestiach podatkowych.

Pamiętajmy, że bardzo duży wpływ na ceny metali szlachetnych ma sytuacja gospodarcza i geopolityczna na świecie, a także stopy procentowe, polityka banków centralnych i wynikające z nich kursy wymiany walut. Choć zdarza się, że kurs srebra lub złota waha się zależnie od sytuacji na rynkach gospodarczych, to od lat utrzymuje się on na wysokim poziomie.

Złoto i srebro można nabyć np. w kantorze FlyingAtom Gold

Aby inwestowanie przyniosło zyski, należy śledzić jak kształtuje się cena srebra oraz złota czy platyny i nabywać metale szlachetne w momencie, gdy cena na rynku spada bądź spada wartość złotówki. Z pewnością warto jest też dowiedzieć się, czy eksperci od inwestycji prognozują ewentualne rynków zmiany. Trzymanie ręki na pulsie pozwoli nam osiągnąć możliwie najwyższe zyski z danej inwestycji.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.