Rynek srebra znajduje się na szczycie wsparcia
Podczas piątkowej sesji giełdowej ceny srebra poruszały się w tę i z powrotem, oscylując wokół poziomu 25 dolarów.
To obszar, który jest dużą, a przede wszystkim znaczącą psychologicznie liczbą. W najbliższych dniach należy zwrócić szczególną uwagę na dolara amerykańskiego, ponieważ z pewnością będzie on miał duży wpływ na to, co nastąpi później. Na chwilę obecną świeca jest oczywiście nieco negatywna, ale musimy również pamiętać, że nie minie dużo czasu, zanim znów zobaczymy popyt na srebro. Na całym świecie funkcjonują bowiem obecnie ogromne pakiety stymulacyjne, a rachunki za techniczną infrastrukturę – w której srebro odgrywa kluczową rolę – wciąż rosną.
Na razie wzrost aktywności przemysłowej i wynikające z niego rosnące ceny srebra są obiecujące. Czas pokaże, czy zjawisko to się utrzyma, biorąc pod uwagę fakt, że pandemia nie wykazuje oznak zaniku. – Optymizm inwestorów co do popytu po wprowadzeniu szczepionek Covid-19 pomógł podnieść ceny towarów, które podlegają obrotowi. Prognozy te odbiły się również na takich aktywach jak złoto i srebro, które ucierpiały z powodu rosnących rentowności amerykanskich obligacji – komentuje Fawad Razaqzada, analityk rynku w internetowym brokerskim ThinkMarkets.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że zastosowania przemysłowe odpowiadają za około 60% światowego zużycia srebra. Spowolnienie działalności przemysłowej w związku z pandemią poważnie wpłynęło na popyt na biały metal. Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy w chwili, gdy firmy wznowiły działalność, aktywność produkcyjna wzrosła na całym świecie, co z kolei zwiększyło popyt na srebro. Chęć posiadania przez osoby prywatne „bezpiecznej przystani” również działała na korzyść metalu.
W kolejnych latach głównym katalizatorem rozwoju rynku srebra będzie trwająca już rewolucja w zielonych technologiach. Z danych Silver Institute wynika, że do 2025 r. zużycie srebra w światowym sektorze motoryzacyjnym osiągnie poziom 90 milionów uncji. Zastosowanie białego metalu w infrastrukturze 5G również ma wpłynąć na jego rosnący popyt. Motorem wzrostu dla srebra będzie także produkcja biżuterii.