Polskę czeka wielka przyszłość? Goldman Sachs wchodzi w GPW, rośnie Microsoft i Google

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że Goldman Sachs na dobre wszedł do polskiego rynku finansowego. Nie trzeba było długo czekać na kolejne, ciekawe informacje. Jedna z największych firm technologicznych świata, Microsoft zwiększyła swoje inwestycje w Polsce. Poinformowała o kolejnym etapie wartej 1 mld USD inwestycji związanej z chmurą obliczeniową Azure. Wokół Warszawy powstaną potężne centra danych. Nie tak dawno koncern Google wykupił olbrzymi, warszawski kompleks nieruchomości Warsaw Hub na Woli, za rekordowe 3 mld PLN.

Czy Stany Zjednoczone organizują w naszym kraju wschodni przyczółek biznesowy? Wszystko to dzieje się w otoczeniu geopolitycznej niepewności oraz plotek o 'romansie’ Niemiec i Francji z Chinami. Skoro jednak Amerykanie poczuli się w Polsce pewnie, może polscy inwestorzy też powinni? Czy Polskę czeka los podobny do Tajwanu, Izraela czy Korei Południowej? Czy mocniejsze więzi z amerykańskim biznesem zwiastują w Polsce gospodarcze 'prosperity’? Stany 'stawiają’ na polską dominację gospodarczą w Europie Środkowej? Czy wszystko to po prostu ’business as usual’?

Goldman Sachs w Polsce

Goldman to jeden z największych banków inwestycyjnych USA i ostatecznie przejął NN Investment Partners TFI. Od 24 kwietnia towarzystwo funduszy inwestycyjnych zmieni nazwę. Spółka przejmie fundusz NN za 1,7 mld EUR. Był to jeden z największych funduszy w kraju. Obecny na polskim rynku od blisko 26 lat. Teraz zastąpi go Goldman Sachs TFI. Oświadczenie NN Investment wskazało, że połączenie organizacji ma zwiększyć możliwości klientów i poprawić wyniki. Byczy sygnał dla GPW? Czy Goldman będzie łowił okazje w tanim na tle zachodnich, polskim rynku akcji?

Celem fuzji jest ’dostarczanie rozwiązań inwestycyjnych na szeroką skalę oraz przyspieszenie rozwoju oferty w wielu klasach aktywów. Klienci będą mogli korzystać z rozbudowanego portfolio produktów, większego dostępu do najlepszych specjalistów, jak również z dalszych inwestycji grupy w obszarze technologii i danych, a także odpowiedzialnego inwestowania’. Tak czytamy w komunikacie. Dzięki transakcji, aktywa zarządzane w Goldman Sachs wzrosną do 2,8 bln USD. To blisko 30% aktywów, którymi zarządza BlackRock – największy fundusz inwestycyjny świata. Dane na koniec marca 2021 roku pokazały, że NN Investment zarządzał aktywami w wysokości 345 mld USD.

Microsoft Azure

https://twitter.com/BIPolska/status/1651140704310276096

Gigant z Doliny Krzemowej ogłosił otwarcie pierwszego w Europie Środkowej regionu cloud computing. Jest to etap ogłoszonej w maju 2020 roku inwestycji w wysokości 1 mld USD. W jej ramach Microfost lokalizuje trzy niezależne obiekty wokół stolicy Polski. Region nazwany Poland Central zaoferuje usługi chmurowe Azure, Microsoft 365, Dynamics 365 oraz Power Platform. Poza Polską, w Europie firma rozbudowuje się w jeszcze 7 krajach. W Grecji, Włoszech, Austrii, Danii, Belgii i Finlandii.

Azure tworzy dziś sieć ponad 200 centrów danych w ok. 60 krajach. Chmura obliczeniowa to odpowiedź firmy na rosnącą ilość wirtualnych danych, których przechowywanie na fizycznych dyskach nie jest wygodne. Jest coraz bardziej problematyczne. Wg. komentarza Marty Gasik, z Microsoftu inwestyja w Polsce miała otworzyć się jako 59 na świecie, ale otwiera się jako 56.

WarsawHub i Google

Warszawska Wola staje się centrum finansowym Warszawy. Amerykański gigant, Google (spółka matka – Alphabet) wykupił cały kompleks Warsaw Hub. Za astronomiczną kwotę blisko 3 mld PLN, o czym informował jeszcze w 2022 roku. Była to największa transakcja dot. obiektu biurowego w historii Europy Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku deweloper Ghelamco przyznał, że podpisał z firmą list intencyjny już latem 2021 roku. Kompleks to dwa biurowce o powieszchni 75 tys m2 z pasażem usługowym i hotelami.

Google jest jednym z kluczowych najemców obiektu. Posiada w nim 14 pięter z 20 tys m2 powierzchni. Tworzy w Warszawie największe w Europie centrum rozwoju chmury obliczeniowej. Transakcję komentował m.in. Sean Doyle, szef rynków kapitałowych regionu CEE w CBRE. W jego ocenie transakcja pokazała siłę polskiego rynku inwestycyjnego i ugruntowała pozycję Warszawy wśród najważniejszych rynków na świecie. By zobrazować skalę zakupu – w 2021 roku wartosć wszystkich transakcji biurowych w Polsce wyniosła 1,7 mld EUR.

Poza Google, którego siedziba mieści się oczywiście na terenie Warsaw Hub, sąsiednią inwestycję w nieruchomość na Woli ogłosił Kulczyk Investments. Na terenie dawnych zakładów Polfy wybuduje osiedle, które reklamujje jako najbardziej luksusowy obiekt Warszawy.

Może Cię zainteresuje

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.