Nieomylny weteran z Fundstrat prognozuje S&P 500 w 2025 roku. Co z Bitcoinem i rynkiem akcji?
Założyciel amerykańskiego funduszu inwestycyjnego FundStrat, Tom Lee w ostatnim czasie podzielił się swoją prognozą na rok 2025. Lee analizuje akcje na Wall Street od wczesnych lat 90. Ostatnio, w grudniu 2023 roku spotkał się z niezrozumieniem, kiedy powiedział, że akcje dopiero nabiorą wiatru w żagle… Okazało się, że miał rację. Czy w prognozie co do przyszłego roku także będzie nieomylny? Sprawdźmy, co na horyzoncie dostrzega Lee. Przypomnijmy, że indeks S&P 500 jest drodze do zamknięcia roku ponad 20% wzrostem, a Wall Street widzi w Trumpie 'najbardziej progiełdowego’ prezydenta w historii USA.
Prognoza Toma Lee
Według Fundstrat indeks S&P 500 prawdopodobnie wzrośnie do około 7000 punktów latem tego roku i zakończy rok na poziomie około 6600 punktów. Według Thomasa Lee istnieją wszystkie potrzebne dla byków okoliczności, które wesprą trend w 2025 roku. Zatem idąc dalej, rok 2025 prawdopodobnie będzie miał dwie części. Silniejsze nastroje w pierwszej połowie roku oraz cofnięcie w drugiej połowie. Fundstrat ocenia, że Rezerwa Federalna i Trump będą działały jak magnes na byki i przyczynią się do przesadnego optymizmu.
Historyczne dane wskazują, że gdy Białym Domu zasiadał Republikanin, a Republikanie kontrolowali obie izby Kongresu (miało to miejsce 30 razy od 1929 r.), rynki akcji rosły średnio 7,7% rocznie, realne PKB rosło w tempie 2,7% rocznie, a inflacja CPI rosła tylko o około 0,5% rocznie. Z drugiej strony, gdy Demokraci mieli pełną kontrolę (42-krotnie od 1929 r.), rynki akcji zyskiwały więcej. Aż 8,3% rocznie, realny PKB rósł w tempie 6,3% rocznie. Natomiast inflacja CPI rosła o około 4,8% rocznie.
Fundstrat prognozuje, że zysk na akcję spółek z S&P 500 w roku 2025 wzrośnie o 13% r/r i 9% w 2026 roku. Średnio zysk na akcję dla całego S&P 500 w 2025 wyniesie 260 USD, a w 2026, aż 300 USD na akcję. Dla porównania w roku 2024 zyski na akcję firm z indeksu S&P 500 wyniosą ok. 243 USD, przy wycenie ok. 6000 punktów wg. danych Bloomberga. Zatem, które sektory skorzystają na giełdowej euforii? Lee wskazał kilka sektorów. Oto one.
Spółki finansowe
Akcje spółek finansowych prawdopodobnie skorzystają… Na ograniczeniu regulacji, zwiększonej aktywności na rynku kapitałowym m.in. na rynkach pochodnych i opcji (także rosnącej liczbie IPO), wzroście ogólnej aktywności gospodarczej i generalnie 'rynku byka’. Lee zwrócił uwagę na wycenę banków regionalnych, które są obecnie notowane przy wskaźniku cena do wartości księgowej na poziomie 1,5x w porównaniu z historyczną średnią wynoszącą 1,8x.
Przemysł
Akcje spółek przemysłowych to kolejny sektor, który zdaniem Thomasa Lee może radzić sobie lepiej w nadchodzącym roku. Zespół wskazuje na comiesięczne badanie Instytutu Zarządzania Podażą (ISM). Historycznie rzecz biorąc, inwestorzy dobrze radzili sobie z zakupem akcji przemysłowych, gdy indeks ISM Manufacturing Index był słaby, tj. poniżej 47, i słabo, gdy indeks był wysoki, tj. powyżej 58. Kontrariańsko, odczyt poniżej 50 historycznie wskazuje, że gospodarka kurczy się, a odczyt powyżej 50 wskazuje, że gospodarka rośnie.
Akcje spółek o małej kapitalizacji
Fundstrat preferuje akcje spółek o małej kapitalizacji w 2025 r. z trzech głównych powodów. Akcje spółek o małej kapitalizacji osiągnęły ostatnio gorsze wyniki niż akcje spółek o dużej kapitalizacji w przeszłości (o 91% w ciągu ostatnich 10 lat). Mediana akcji o małej kapitalizacji jest obecnie notowana na poziomie 13x szacowanego EPS na 2026 r. w porównaniu z 17x dla akcji o dużej kapitalizacji. Prawdopodobnie akcje o małej kapitalizacji wygenerują 18% wzrost EPS w porównaniu z 10% dla akcji o dużej kapitalizacji w 2026 r. To może kierować byki w kierunku indeksu Russell 2000.
Inwestycje związane z Bitcoinem
Fundustrat nadal 'przeważa’ inwestycje związane z Bitcoinem w nadchodzącym roku. Powołuj się na bardziej przyjazne regulacje rządowe i cykl halvingu. Lee zwrócił uwagę, że całkowita wartość Bitcoina wynosi obecnie około 2 biliony dolarów w porównaniu do 18,5 biliona dolarów w przypadku złota.
Gdyby Bitcoin osiągnął parytet ze złotem, oznaczałoby to poziom 948 705 USD w porównaniu z ceną około 100 000 USD obecnie. Ale spokojnie. Thomas Lee i jego Fundstrat wymieniają kilka czynników, które mogą tworzyć niekorzystne warunki dla rynku akcji w przyszłym roku.
Ryzyko istnieje
Przede wszystkim DOGE (nowo utworzony departament koncentrujący się na cięciu wydatków rządowych) może być zbyt skuteczny i doprowadzić do spadku wzrostu gospodarczego. Także szerokie cła, które jeśli zostaną wdrożone, mogą negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy w nadchodzącym roku.
Także handel akcjami technologicznymi o dużej kapitalizacji jest tzw. zatłoczonym trejdem, po ogromnym wzroście, a problemy na rynku nieruchomości komercyjnych powodujące niewypłacalność oraz niewielkie ryzyko twardego lądowania dla gospodarki. Ostatnie dane z USA wypadały mieszanie. Sentymenty konsumentów nieoczekiwanie spadły w grudniu, ale sytuacja na rynku pracy pozostaje solidna.