Kryzys w Chinach będzie trwał lata? Konsumpcja szoruje po dnie, bezrobocie wśród młodych

Publikowane dziś dane z gospodarki Chin rozczarowały inwestorów i pokazują dalsze spowolnienie w przemyśle. Oraz wzrost bezrobocia z historycznie (jak na gospodarkę chińską) relatywnie wysokich poziomów. Niepewność rynku rośnie, a stan drugiej gospodarki świata budzi więcej wątpliwości. Według oświadczenia PBoC system finansowy Chin pozostaje stabilny, ale… Zagraniczne banki mają co do tego wątpliwości. Niedawno publikowane dane pokazały rekordowy w historii odpływ zachodniego kapitału (FDI) z Chin, w drugim kwartale roku.

Dane z Chin, za lipiec

  • Stopa bezrobocia: 5,2%, podczas gdy oczekiwano 5% po 5% w czerwcu
  • Sprzedaż detaliczna: 2,7% r/r, oczekiwano 2,6%, po 2% w czerwcu (3,6% bez samochodów, wobec 3% w czerwcu)
  • Produkcja przemysłowa: 5,1% r/r, podczas gdy oczekiwani 5,2% po 5,3% w czerwcu
  • Inwestycje w aglomeracjach: 3,6% r/r oczekiwano 3,9%, po 3,9% w czerwcu
Rentowności 10 i 30-letnich obligacji chińskich sa rekordowo niskie i w tym roku stale spadają, odzwierciedlając rosnącą presję na cięcia stóp PBoC i mocniejszy impuls w odpowiedzi na spowolnienie. Źródło: Bloomberg

Pamiętajmy jednak, że okres porównawczy jest bardzo niski; powyższe dane byłyby bardzo solidne, gdyby nie 'zniechęcający’ efekt bazy. Inwestorzy mieli apetyt na znacznie więcej, w tym roku. Dane pokazują, że Chiny nie poradziły sobie jeszcze w pełni, z efektem koronawirusa i lockdownów. Tezauryzacja społeczeństwa nakłada presje na wyniki finansowe przedsiębiorstw.

Akcje Alibaby spadają po rozczarowujących wynikach. Zysk na akcję wyniósł 16,44 juanów wobec 17,37 przed rokiem. Rozczarowały przychody, które wyniosły 243,2 mld juanów, wobec prawie 250 mld prognoz. Ponad 3,7% kwartalny wzrost przychodów z sektora chmurowego nie wystarczył, by zatrzymać wyprzedaż akcji chińskiego giganta.

Popyt na kredyt w Chinach jest najniższy od 19 lat. dane wyrażone w juanach. Źrodło: Ludowy Bank Chin (PBOC)

Ekonomiści JLL zaznaczyli, ze dopiero sierpień i wrzesień pokażą, czy konsumpcja ostatecznie stanie się motorem wzrostu, lub amortyzatorem spadających inwestycji. Inwestycje w środki trwałe wyniosły 3,6%, oczekiwano 3,9%. Spowolnienie inwestycji w aglomeracjach wg. Goldman Sachs sugeruje, że „opór spowodowany niekorzystnymi warunkami pogodowymi i wciąż obniżonymi inwestycjami w nieruchomości z nawiązką zrównoważył wzrost wynikający z trwającego fragmentarycznego łagodzenia polityki”. Do 1 sierpnia bieżącego roku Chiny nawiedziło co najmniej 25 poważnych powodzi. To rekord od 1998 roku, gdy pierwszy raz zaczęto je rejestrować. Z kolei Szanghaj odnotował rekordowe fale upałów.

Rentowności 10-letnich obligacji próbowąły w ostatnich tygodniach odwrócić spadkowy trend, ale ponownie spadły. Źródło: Bloomberg

Gra warta świeczki?

Choć wzrost PKB Chin w II kwartale mocno zawiódł oczekiwania i wyniósł 4,7%… Decydenci uważają, że to naturalna część bólu, którego Chiny muszą doświadczyć w procesie dążenia do wielkiego rozwoju. Taką informację przekazał urzędnik z Narodowej Komisji Rozwoju i Reform. Chiny uważają, że wzrost może przyspieszyć w czwartym kwartale, gdy zwiększą się bodźce mieszkaniowe i fiskalne. Sprzedaż sprzętu sportowego i rekreacyjnego wzrosła o 10,7%, a internetowa o prawie 14%.

Urządzenia gospodarstwa domowego i meble, dwie kategorie wrażliwe na rynek nieruchomości, odnotowały w lipcu niewielki spadek sprzedaży. Według Goldman Sachs, oficjalne dane cen nowych domów wskazały na umiarkowany spadek cen w lipcu o 7,6% miesiąc do miesiąca (skorygowane r/r). Na rynku wtórnym spadły o 5 do 20% rok do roku, tworząc psychologiczny tzw. negatywny efekt majątkowy.

Powierzchnia nowych budynków mieszkalnych sprzedanych w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku spadła o 18,6%. Chińskie biuro statystyczne utrzymuje, że sektor doznaje 'kontrolowanego’ w skali kryzysu. Oficjalna stopa bezrobocia w miastach dla osób w wieku od 16 do 24 lat, które nie uczęszczają do szkoły, wyniosła w czerwcu 13,2%. Z kolei China Railway wskazało, że liczba podróży kolejowych w okresie od 1 lipca do 12 sierpnia wzrosła o 6,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do 605 milionów.

Giełdowy benchmark akcji chińskich Hang Seng zamknął sesję minimalnie i odrobił część strat po wyprzedaży, w godzinach porannych.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.