Krach na giełdzie! Wall Street powtarza 1929? Ten wskaźnik daje jasny sygnał
Inwestorzy zaczynają poważnie kalkulować ryzyko recesji po drugiej stronie Atlantyku. Działania nowej administracji USA w oczach rynku wyglądają na coraz bardziej chaotyczne. W efekcie widzimy jak potężna realizacja zysków, wspierana olbrzymią realizacją strat – także wśród inwestorów detalicznych sprawia, że indeksy giełdowe w USA zanurkowały… I długo mogą nie podnieść się po spadkach. Czy rynek czeka powtórka z 1929 roku? Wskaźnik GEX nie daje rynkom spać spokojnie. Czym jest? Sprawdzamy.
Fundusze są … Po drugiej stronie rynku?
Indeks technologiczny Nasdaq w poniedziałek tracił ponad 3,8% – najwięcej od października 2022 roku. Co dalej i czy istnieje wskaźnik, który mógłby wskazać na możliwe odbicie? Okazuje się, że tak. Dane Goldman Sachs pokazują, że fundusze hedgingowe na czas zdążyły opuścić rynek i wyprzedać akcje technologiczne… Rozgrzanemu tłumowi, który ochoczo akumulował je na szczycie cyklu. Transfer ryzyka za zgodą obu stron?

Uwaga na wskaźnik GEX
Wskaźnik GEX dostarczany przez SqueezeMetrics śledzi gammę dealerów na rynkach pochodnych – przede wszystkim w opcjach na S&P500. Obecnie instytucje zajmujące się market-makingiem w opcjach są bardzo blisko ryzykownego punktu… W którym zwyczajnie są zmuszone sprzedawać jeszcze więcej i budować krótką pozycję, by zabezpieczać pozycje, na których ponoszą straty.
Obecnie wskaźnik sugeruje już pewne przegrzanie, ale wciąż nie widać 'odreagowania’. Zatem dealerzy mogą być zmuszeni do jeszcze większej sprzedaży przy dalszych spadkach. Ryzyko dalszych wyprzedaży i większej zmienności wzrosło. Podsumowując dealerzy, którzy hedgowali się na wypadek spadku cen na rynku teraz muszą dodatkowo wyprzedawać, by zabezpieczać się na wypadek giełdowego krachu. To tylko potęguje zmienność.

Aktualnie gamma dealerow jest ujemna i wynosi ponad 125 mln kontraktów. To już historycznie istotny poziom 'wyprzedania. Zatem jaki jest kluczowy wskaźnik, o którym pisaliśmy wcześniej? To tzw. Dealer Gamma Exposure, który odzwierciedla inny benchmark, tzw. „Gamma Exposure” (GEX). To on mierzy, czy dealerzy mają dodatnią czy ujemną ekspozycję na gamma.
- Dodatnie gamma (long gamma) – Dealerzy działają stabilizująco (kupują, gdy rynek spada i sprzedają, gdy rośnie).
- Ujemne gamma (short gamma) – Dealerzy muszą podążać za ruchem rynku (sprzedawać więcej, gdy rynek spada, i kupować więcej, gdy rośnie).
Jeśli wskaźnik GEX staje się ekstremalnie ujemny, ale zaczyna się stabilizować lub rosnąć (czego jeszcze nie obserwujemy)… Może to sygnalizować, że dealerzy nie mają już wiele do wyprzedania i presja spadkowa może osłabnąć. Aktualna pozycja rynku zachęca do hedgowania (wyprzedaży). W efekcie szanse na poważmy krach giełdowy rosną, a ziarno w tym kierunku (niepewność) zostało zasiane. Oczywiście, nie jest to rezultat gwarantowany. Ale 'Trump Trade’ rozczarował, a to, w czym zakochał się rynek w listopadzie – przeminęło z wiatrem.

O co chodzi z 'gammą’?
Dealerzy gamma są jak samochodowy ABS – czasami pomagają utrzymać kontrolę nad rynkiem, ale kiedy tracą przyczepność (short gamma), mogą wpaść w poślizg. Wtedy robi się niebezpiecznie i tak jest wlaśnie teraz. Tajemniczy dealerzy gamma to inaczej firmy, banki inwestycyjne i market-makerzy, którzy pośredniczą w handlu opcjami. Kiedy duzi gracze kupują opcje (call czy put), ktoś je musi sprzedać. Często tym zajmują się dealerzy.
Ale żeby zabezpieczać własne ryzyko, stosują tzw. hedging dynamiczny. Po prostu kupują lub sprzedają akcje w zależności od tego, jak zmienia się ich pozycja. Gamma to sposób, w jaki zmienia się delta opcji (wrażliwość ceny opcji na ruch aktywa bazowego). Dealerzy są albo w long gamma, albo short gamma – i to jest klucz do zrozumienia, kiedy rynek jest stabilny, a kiedy może szaleć.
Gdy dealerzy mają dodatnią gammę, stabilizują rynek. Z kolei gdy ujemną – przyspieszają ruchy cen. Kiedy akcje spadają, dealerzy muszą sprzedawać jeszcze więcej, co nakręca panikę. I odwrotnie, gdy rośnie, muszą kupować, co może powodować gwałtowne rajdy. Dziś daleko nam do spokojnej sytuacji, GEX jest mocno ujemny i trudno wróżyć gwałtowne – oraz trwałe odbicie właśnie teraz. Zmienność może osiągnąć apogeum na kilka dni przed 'Dniem Trzech Wiedźm’, 21 marca. Czy dealerzy odwrócą pozycje przed masowym wygasaniem kontraktów?