Jim Bianco: 'Wszyscy wpadli w pułapkę’. Indeks S&P 500 stracił grunt. Akcje zankurkują?
W ostatnim czasie rynek akcji mierzy się z bezprecedensowymi z perspektywy ostatniego roku czynnikami ryzyka. W efekcie główny, amerykański indeks akcji S&P 500 zaliczył najgłębszą korektę od 2022 roku. Inwestorzy gubią optymizm z wielu czynników m.in. z powodu wyższych cen ropy czy niepewności geopolitycznej. Także sezn wyników w USA nie jest dość mocny by odwrócić monetę na korzyść akcji, których – jak powszechnie wiadomo ceny zależą w głównej mierze od czynników psychologicznych. Optymiści twierdzą, że do mniej więcej 12 października 2022 roku mieliśmy bessę i weszliśmy w rynek byka. Tymczasem rynek nie może na dobre wystartować, ratowany przez akcje zaledwie 7 firm technologicznych. Ale ani Nasdaq 100 ani S&P 500 nie udało się jeszcze osiągnąć nowego szczytu. Czy nie jest to podstawową definicją hossy? Wg. Bianco Research w kontekście obecnych spadków i nastroju tegoroczne wzrosty zaczynają przypominać duży rajd ulgi na rynku niedźwiedzia niż kolejny rok hossy.
Pięć ciekawych wykresów
Obecna korekta na S&P 500 sięga blisko 8% i jest najgłębsza od 2022 roku gdy indeks stracił 7,75% w wyniku spadków spółek technologicznych, podwyżek stóp Fed i wojny w Ukrainie. Morgan Stanley spodziewa się spadku do 3900 pkt, jeszcze w tym roku.
Indeks S&P 500 (niebieski) zamknął zeszły tydzień poniżej 200-dniowej średniej kroczącej (pomarańczowa linia) po raz pierwszy od 154 dni. Analitycy techniczni i spekulanci często postrzegają tą linię jako linię trendu. Obecnie wskaźnik ten wskazuje na trend spadkowy. Linia najmniejszego oporu przebiega więc w dół?
Akcje spółek o kapitalizacji średniej (brązowe), małej (pomarańczowe) i bardzo nieskiej (zielone) traciły w tym roku. Właściwie są na najniższych poziomach od 2023 roku. Co prawda indeks dużych spółek z S&P 500 (czarny) wzrósł w tym roku o 10%. ALE…
Jeśli 'wyjmiemy z niego 7 największych spółek indeks de facto traci i notowany jest na poziomach niższych niż w czasie bankructw banków wiosną, tego roku.
Po zsumowaniu akcji spółek o dużej, średniej i małej kapitalizacji otrzymujemy tzw. Russell 3000. Pomijając wspomniane siedem wspaniałych (Microsoft, Apple, Meta Platforms, Amazon, Alphabet, Nvidia de facto pozostałe 2993 akcje z indeksy zanotowały spadek w ujęciu rocznym (kolor niebieski).
Inspiracją i źródłem grafik do artykułu był profil na platformie X – @biancoresearch https://twitter.com/biancoresearch/status/1715878355298603362
Może Cię zainteresuje: