Jej klientami są CIA czy NATO. Wyniki zaskoczyły inwestorów.

Palantir Technologies jest jedną z najbardziej tajemniczych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie. Pracownicy firmy są zobowiązani do podpisania klauzul o poufności. Palantir oferuje możliwość szybkiego przetwarzania danych. Jej klientami są zarówno wojsko, służby wywiadowcze, rządowe instytucje oraz prywatne firmy. Co więcej, z usług firmy korzystają także firmy komercyjne. Umiejętność szybkiego i bezpiecznego przetwarzania danych ma to kluczowe znaczenie dla armii czy prowadzenia działań wywiadowczych. Umożliwia to lepszą lokalizację rozmieszczenia wojsk przeciwnika. Nazwa Palantir nawiązuje do Władcy Pierścienia. Był to kamień w kształcie kuli. Palantir umożliwiał odczytywanie myśli i spoglądanie na dowolne miejsce na świecie. 

Palantir stawia na AI

ChatGPT stał się jedną z rzeczy, które zaczęło po raz kolejny zmieniać postrzeganie technologii. Nagle okazało się, że programy nazywane AI nie są tylko buzzwordem. Mogą rzeczywiście niektóre rzeczy wykonywać lepiej niż człowiek. Oczywiście mają swoje ograniczenia. Wielu programistów zaczęło poprawiać swój kod przy użyciu takich narzędzi. Wiele firm dostrzegło, że może do doprowadzać do wycieku kluczowych przewag technologicznych. 

2 maja Samsung ograniczył korzystanie z narzędzi GAI (Generative Artificial Intelligence), do których zalicza się Chat GPT. Powodem było przekazywanie wrażliwych danych firmy (takich jak fragmenty kodów) do OpenAI. Samsung zaczął obawiać się, że jego wrażliwe dane będą “zasilały” OpenAI, którego głównym akcjonariuszem jest Microsoft. Podobne restrykcje wprowadził JP Morgan czy Amazon.

Palantir - platforma AI
Źródło: Palantir Technologies

Nie oznacza to, że firmy przestaną korzystać  z rozwiązań AI. Potrzebują tylko bezpiecznego środowiska, które pomoże przetwarzać dane. Beneficjentem może być Palantir, który od początku swojej działalności współpracuje z agencjami rządowymi, wywiadem czy wojskiem. Może to przekonać większych graczy do powierzenia swoich danych właśnie tej amerykańskiej firmie. Palantir rozwija AIP Platform, która skupia się na współpracy z aplikacjami bazującymi na AI.

Oprócz tego rozwojem projektów związanych z wykorzystaniem AI jest zainteresowane wojsko. Z tego powodu AIP Platform jest także oferowana dla klientów z branży obronnej i wywiadu.

Palantir beneficjentem wojny na Ukrainie?

Wzrost napięcia na arenie międzynarodowej spowodował, że budżety wojskowe wielu krajów znacząco wzrosły. Przykładem mogą być niedawne propozycje U.S. Department Defense. Amerykańskie ministerstwo obrony zaproponowało, aby budżet instytucji wyniósł w roku obrotowym 2024 aż 842 mld$. To o 100 mld$ więcej niż w budżecie za 2022 rok. Część z tych środków może trafić do spółki. Wynika to z coraz większego zapotrzebowania na analizę danych. Warto pamiętać, że ponad 40% przychodów spółki pochodzi od agencji rządowych USA. Wojna na Ukrainie pokazała, że technologia związana z szybkim przetwarzaniem danych odgrywa coraz ważniejszą rolę na polu bitwy.

Inwestorzy zachwyceni wynikami za I Q 2023

Palantir Technologies podał dobre wyniki. Przychody wyniosły 525,2 mln$ i były o 19,24 mln$ lepsze od oczekiwań. Przychody wzrosły o 18% r/r, co ważne tempo wzrostu przechodów były wyższe od tego kwartał wcześniej. Jest to pierwsza taka sytuacja od kilku kwartałów.

Przychody wygenerowane od z segmentu krajowych instytucji rządowych (U.S. Government) wzrosły o 22% r/r do poziomu 230 mln$. Na pochwałę zasługuje również segment rozwiązań komercyjnych. W Stanach Zjednoczonych sektor prywatny wzrósł o 26% r/r do 107 mln$. Przykładem firmy prywatnej, która korzysta z usług Palantir jest Hertz Global Holdings. Palantir pomaga firmie zarządzać flotą ponad 500 000 samochodów, które są przeznaczone na wynajem. 

Palantir - wynik operacyjny
Źródło: Palantir Technologies

Warto odnotować, że spółka po raz pierwszy zaraportowała zysk z działalności operacyjnej. Zarząd spółki spodziewa się, że w kolejnych kwartałach firma również zaraportuje zysk operacyjny. Rynek zareagował bardzo pozytywnie na wyniki. Kurs wzrósł o ponad 20%.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.