Hugh Hendry: Będzie krach jak w 1929, mamy omen Hindenburga. 'Macie ostatnią szansę. Wybierzcie’

Hugh Hendry, znany z zarządzania funduszem Eclectica Macro w ostatnich postach, na platformie X ostrzegł inwestorów. Ocenił, że oczekiwany wzrost płynności w bankach centralnych nie przełoży się na niesamowite zwroty z rynku akcji, w kolejnych latach. Mało tego, Hendry ostrzegł przed krachem finansowym. Mało tego, ocenił, że napięte budżety fiskalne wręcz potrzebują wydarzenia (czyt. krachu lub kryzysu), które uruchomi kolejną, wielką 'falę dodruku’… Dla rynków akcji nie są dobre wieści.

Jedna oznacza ślepą wiarę w Fed i jego zdolność kontroli sytuacji, a druga świadomość 'nierozwiązywalnych’ problemów z sytuacją globalnego 'dolarowego’ systemu gospodarczego. Fundusz hedgingowy, który utworzył Hendry, Eclectica Macro zamknęła działalność w roku 2017. Obecnie Hendry wskazał, że utrzymuje wyłącznie 5% majątku netto w aktywach (nieujawnione długoterminowe opcje i Bitcoin).

Czeka na podobny do 1929 roku wielki krach na rynkach. Ocenił, że może nadejść szybciej, niż wszyscy się spodziewają. Przypomnijmy, Wall Street 'kręci’ się w okolicach historycznych maksimów, a Fed podejmie decyzję o obniżce stóp w przyszłym tygodniu. Multimilioner znany jest z preferowania Bitcoina względem złota. Uważa go za 'antydolarowy i antysystemowy’ hedge. Dawno temu ocenił, że BTC wciąż oferuje dziś wyższy potencjał skorygowany o ryzyko, niż złoto. Hendry przywołał też scenę z filmu Matrix, gdy Neo ma do wybrania dwie pastylki.

Podsumowując, Hendry spodziewa się kolejnej fali wyprzedaży w indeksie S&P 500. Przypomnijmy, że w marcu 2020 indeks spadł o prawie -34%, podczas kryzysu 2008 roku o ponad 56%, a podczas internetowej bańki blisko o połowę, podczas gdy Nasdaq 100 wymazał 75% kapitalizacji sprzed internetowej manii. Uważa przyszły krach za 'katharsis’ globalnych rynków. Za 'nemesis’, które musi się wydarzyć. Ocenił, że strukturalne napięcie rynku akcji rośnie, gdy rosną ich ceny.

W efekcie inwestorzy muszą podejmować coraz trudniejsze decyzje. Zatem ostateczne rozwiązanie, jest często tragiczne, a spóźnialscy kupujący w lokalnym szczycie, szybko panikują. Według Hendry’ego w 1929 złoto wspierało walutę, czyniąc kryzys zdarzeniem deflacyjnym. Teraz załamanie może okazać się zdarzeniem inflacyjnym. Teraz banki nie chcą rozstać się ze swoimi obligacjami skarbowymi. Kontrahenci tracą wiarę w zamienność innych państwowych papierów skarbowych. Ameryka zmierza w jego ocenie do zderzenia z górą lodową.

Głuchy krzyk inwersji i omen Hindenburga

Nieco ponad 700 dni inwersji krzywej rentowności miało miejsce przed wielkim krachem Wall Street, z 1929 roku. Dziś inwersja krzywej trwa już ponad 800 dni. „Historia się powtarza, czy jesteśmy mądrzejsi niż wcześniej?” – retorycznie zapytał Hendry. Co więcej, indeks S&P 500 w 1929 roku także osiągnął szczyt w trzecim tygodniu września 1929 roku. Idąc dalej, trzeci tydzień września (przyszły) jest statystycznie najsłabszy dla Wall Street.

Stopy zwrotu z S&P 500 w 3 tygodniu września od 1974 do 2023 roku. W roku 2022 było to blisko -5%, a w 2023 -3%. rodło: S&P

Hendry podsumował: „To twoja ostatnia szansa. Potem nie będzie już odwrotu. Weźmiesz niebieską pigułkę, historia się skończy, obudzisz się w swoim łóżku i uwierzysz we wszystko to, w co chcesz wierzyć na temat Fedu. Jeśli weźmiesz czerwoną pigułkę, zostaniesz w Krainie Czarów, a ja pokażę ci, jak głęboko sięga eurodolarowa królicza nora”.

Optymizm rynku budowany jest obecnie wokół wiary w to, że luzowanie polityki przez Fed uratuje Stany Zjednoczone przed recesją i zapewni impuls dla konsumentów. Hendry nie zgadza się z takim scenariuszem i jako 'fan’ szkoły austriackiej uważa, że wpływ banków centralnych na globalną koniunkturę gospodarczą nie jest ani udokumentowany badaniami, a przeważnie bywa szkodliwy, potęgując bańki spekulacyjne i koszty naturalnych konsekwencji, jakimi są krachy finansowe.

Największe spadki na rynku vs odległość od inwersji krzywej rentownosci . Źródlo: Game of Trades
We wrześniu Hindenburg Omen został potwierdzony czterokrotnie. Wcześniej wystąpił też na przełomie czerwca i lipca. Źródło: Hindenburg Omen, X
Historycznie wskaźnik często wybijał sczyt przed cofnięciem na rynkach. Samo to nie jest jednak dowodem i argumentem ewentualnego krachu. Źródło: X
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!