Pewien gigant Big Tech-u chciał przekupić europejskie firmy, by szkodziły Microsoftowi

Koncern Google gotów był zapłacić miliony, a także udostępnić licencje na swoje produkty europejskim firmom z branży usług w chmurze – pod warunkiem, że te, zamiast polubownie rozwiązać spór antymonopolowy z firmą Microsoft, będą dalej forsować przeciw niej skargę.

W zeszłym tygodniu doszło do zawarcia ugody między koncernem Microsoft a grupą europejskich firm. Chodzi o przedsiębiorstwa z branży sektora usług w chmurze. Firmy te, zrzeszone w stowarzyszeniu CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe), złożyły skargę antymonopolową przeciwko koncernowi z Redmond do organów UE.

Notabene nie byłoby to jedyne postępowanie antymonopolowe w UE, którego zainteresowanie skupiałoby się na Microsofcie.

Prawna „batalia w chmurze”

W tym przypadku poszło o zabiegi, jakie Microsoft stosował w stosunku do klientów swoich usług Azure Cloud. Zdaniem europejskich konkurentów, nieuczciwie ograniczały one konkurencje, wymuszając korzystanie z innych elementów oprogramowania Microsoftu. Ten miał także czynić utrudnionym przejście na rozwiązania innych firm.

Microsoft, skądinąd zgodnie ze swoją tradycją, podjął starania o uniknięcie prawnej batalii. Zamiast kosztownego procesu antymonopolowego, zaproponował on firmom z CISPE ugodę. W jej ramach ma on udostępnić zrzeszonym firmom z UE możliwość wykorzystania zaawansowanych elementów Microsoft Azure w ramach ich własnych działalności.

Będą one mogły także dołączyć aplikacje i usługi Microsoftu do swoich ofert rozwiązań w chmurze. Dodatkowo, twórca Windowsa dołączył także finansową zachętę w wysokości 10 milionów euro. I to podziałało. Europejskie firmy przyjęły tę propozycję, a CISPE wycofało swoją skargę z Komisji Europejskiej.

Życzliwość między partnerami z branży

Okazało się jednak, że fakt ten jest nie w smak koncernowi Google. Ten „życzliwie” pragnął, aby skarga przeciwko Microsoftowi procedowała dalej. I był gotów w tym celu zapłacić. Jak się okazało, CISPE otrzymało od Google’a propozycję – alternatywną wobec ugody z Microsoftem.

W zamian za kontynuowanie z nim sporu, Google było gotowe zaoferować 14 milionów euro w gotówce, a także rozbudowany pakiet licencji na oprogramowanie i usługi – wart łącznie 455 euro. W jego ramach wchodzić miały licencje na konkurencyjne, google’owskie rozwiązania usług w chmurze.

Niestety (dla Google’a), większość członków CISPE wolała przyjąć warunki ugody zaproponowane przez Microsoft. Ten ostatni wyraził zadowolenie z zakończenia sporu. Rzecznik Google’a natomiast stwierdził, że firma rozważa dołączenie do CISPE – aby „walczyć z nieuczciwymi praktykami” w zakresie usług w chmurze

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.