Czy Cinkciarz.pl jest niszczony przez bankowe lobby?

Cinkciarz.pl idzie na wojnę z bankowym lobby. Brzmi to nieco absurdalnie, ale żeby podgrzać dodatkowo atmosferę, to doprowadziła do tego decyzja Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o cofnięciu zezwolenie na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Sytuację dodatkowo zaostrzyły doniesienia o odwiedzinach CBŚP oraz problemach z wypłatami.

Utrata licencji – powody i konsekwencje decyzji KNF

Decyzja KNF, podjęta trzy tygodnie temu, nie jest przypadkowa. Jak wynika z oświadczenia, Cinkciarz.pl nie spełniał wymagań dotyczących odpowiedzialnego zarządzania finansami. Kluczowy problem dotyczył ochrony środków przechowywanych przez użytkowników, co podważyło zaufanie regulatora do działalności firmy. Cofnięcie licencji oznacza, że Cinkciarz nie może już otwierać nowych rachunków płatniczych ani przyjmować depozytów. Klienci nadal mogą wypłacać swoje środki. A przynajmniej w teorii, bo w praktyce muszą liczyć się z opóźnieniami.

Decyzja była natychmiast wykonalna, co oznacza, że bez względu na odwołania, firma nie może prowadzić pełnej działalności. Do sprawy zaangażował się również UOKiK. Wynika to z 13 skarg od użytkowników, którzy zdecydowali się zaalarmować urząd o niepokojącej sytuacji Cinkciarza.

Centralne Biuro Śledcze Policji wkracza do akcji

28 października siedzibę Cinkciarz.pl odwiedziły funkcjonariusze CBŚP oraz policja do walki z cyberprzestępczością. Akcja ta jest efektem śledztwa prowadzonego na zlecenie KNF i miała na celu zbadanie potencjalnych nieprawidłowości. Firma uspokaja swoich klientów, twierdząc, że współpracuje ze służbami i deklaruje pełną transparentność w działaniach. Niemniej, dla osób postronnych, taka akcja z udziałem CBŚP wygląda poważnie i sugeruje, że problemów jest więcej, niż można by przypuszczać.

Oskarżenia o „zmowę banków” – czy to tylko teoria obronna?

Zarząd Cinkciarza w odpowiedzi na oskarżenia wysunął kontrowersyjną teorię, według której polskie banki miałyby celowo utrudniać działalność platformy. Firma wskazała na banki takie jak BPS, BOŚ, Credit Agricole, ING, Millennium, Getin Bank, którym zarzuciła działania wykraczające poza uczciwą konkurencję.

Pomimo trudności, Cinkciarz.pl zapowiada walkę o swoje interesy i dalszą działalność na rynku walutowym. Firma planuje podjąć działania prawne, aby unieważnić decyzję KNF. Przedstawiciele Cinkciarza uważają także, że konieczna jest zmiana przepisów regulujących nadzór nad instytucjami płatniczymi, tak aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!