BlackRock rozmawia z rządami na temat inwestycji w AI. Gdzie trafią biliony dolarów?
Jak poinformował Reuters, prezes generalny i współzałożyciel największego na świecie funduszu inwestycyjnego BlackRock, Laurence 'Larry’ D. Fink rozmawiał z przedstawicielami G7 na temat sposobów finansowania krytycznych inwestycji wspierających sztuczną inteligencję. Mowa m.in. o zwiększeniu infrastrukturalnych inwestycji w dostawy energii. Centra danych AI będą cora bardziej obciążały sieci energetyczne, co wymaga sporych nakładów inwestycyjnych, nawet na obecnym dość wczesnym etapie. Fink od dawna, w wielu wywiadach sygnalizował, że długoterminowe inwestycje w infrastrukturę mogą przynieść inwestorom satysfakcjonujące zyski.
Centra danych i rozbudowa montowni i fabryk półprzewodników wymaga dostępu do ogromnych ilości energii elektrycznej. CEO BlackRock zdalnie przemawiał na spotkaniu w Rzymie państw Grupy Siedmiu (G7). Zebranie poprzedziło zaplanowane na przyszły tydzień spotkanie we Włoszech, gdzie ministrowie finansów, w obecności bankierów centralnych będą dyskutować m.in. nad inwestycjami w AI. Do grupy G7 należą gospodarki USA, Niemiec, Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch. Według niektórych skład grupy jest nieco 'przestarzały’; przede wszystkim Włochy stanowią obecnie ledwo 'cień’ swojej dawnej pozycji gospodarczej.
Kapitalizm wesprze inwestycje w AI?
Larry Fink jest orędownikiem inwestycji, za pośrednictwem rynku prywatnego. Od wielu miesięcy podkreśla, że jest zaniepokojony wzrostu zadłużenia, nie tylko amerykańskiego rządu; także wielu innych państw. Uważa, że sektor fiskalny powinien zrobić więcej miejsca prywatnym inwestorom i 'uszyć’ politykę ukierunkowaną na wsparcie kapitalizmu. Jako najlepszego 'koła zamachowego’ napędzającego rozwój w wielu branżach od medycyny po AI. Eksperci z wielu dziedzin wskazują, że sztuczna inteligencja podniesie zapotrzebowanie na energię elektryczną i skokowo zwiększy obciążenia sieciowe. Niektóre firmy jak m.in. Arista Networks już teraz zajmują się obciążeniami baz danych.
Zatem czy uda się zrobić to, w przypadku sieci energetycznych, powiązanych z centrami danych, chmurą obliczeniową i fabrykami chipów? Bez wzrostu mocy układów obliczeniowych na obecnym etapie nie będzie możliwa ekspansja sztucznej inteligencji. Sieci energetyczne będą musiały sprostać zadaniu. Rynek akcji już teraz zastanawia się, które firmy mogą skorzystać na wyższych nakładach inwestycyjnych; także tych na poziomie fiskalnym. W ostatnim czasie BlackRock wskazał, że szczególnie optymistyczny jest co do przyszłości gospodarki i rynku w … Indiach. Nastroje Wall Street w ostatnim czasie są bardzo pozytywne, co sprzyja zainteresowaniu AI.