Amerykańskie spółki technologiczne skupują coraz więcej własnych akcji.

Amerykańskie spółki technologiczne skupują coraz więcej własnych akcji.

Amerykańskie korporacja skupują akcje

Financial Times zauważył, że amerykańskie korporacje mają trudności z odrzuceniem nawyku skupu swoich akcji, nawet po tym, jak Stany Zjednoczone wpadły w najgorszą recesję od dziesięcioleci.

Chociaż oczekuje się, że całkowite skupy akcji własnych spadną w tym roku, ponieważ spowolnienie spowodowane koronawirusem osłabi zyski przedsiębiorstw, firmy z indeksu S&P 500, które do tej pory odnotowały zyski za drugi kwartał, zmniejszyły liczbę wyemitowanych akcji średnio o 0.3%. w poprzednim kwartale. Oznacza to, że w czasach gdy każdy zarobiony dolar jest na wagę złota, korporacje i tak wolą skupować własne akcje niż inwestować w sieci dystrybucji, produkcję czy dzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

Co więcej, analizy udowodniły, że niektóre z największych korporacji międzynarodowych w USA nadal skupują własne akcje lub nawet przyspieszają ich skup. I nigdzie indziej ten precedens nie ma miejsca na taką skalę, jak w sektorze spółek technologicznych.

Królowie skupu

Weźmy Alphabet, firmę macierzystą Google, która wydała 6,9 miliarda dolarów na skup własnych akcji w tym kwartale, o 92% więcej niż rok wcześniej. Informacje te pochodzą z dokumentów opublikowanych przez samą firmę.

Microsoft, druga co do wielkości amerykańska firma technologiczna notowana na giełdzie, kupiła w tym okresie własnych akcji za 5,8 mld USD, czyli o 25% więcej niż rok wcześniej i jest to prawdopodobnie jeden z głównych powodów niesamowitego wzrostu ich akcji.

Firma Biogen wydała 2,8 mld USD na odkup akcji własnych w tym okresie, czyli o 17% więcej niż w zeszłym roku. Ubezpieczyciel WR Berkley nie kupił żadnych swoich akcji w drugim kwartale ubiegłego roku, ale wydał 97 mln USD na swoje akcje w ostatnim kwartale. Firma Celanese zwiększyła planowane wykupy na ten rok o 500 mln USD do 1,5 mld USD.

Oczywiście największym źródłem skupu własnych akcji był po raz kolejny Apple, który odkupił akcje za 16 mld USD w drugim kwartale, co stanowi spadek o 6% w porównaniu z okresem ubiegłego roku, choć w ostatnich latach był to zdecydowanie największy odkup akcji spośród spółek S&P 500.

Skupujące sektory

Poniższa grafika przestawia skup akcji własnych z podziałem na sektory. Jak widać spółki technologiczne z S&P 500 ogłosiły skup za prawie 700 milionów dolarów.

Deutsche Bank

Problemem w tym wszystkim nie jest to, że firmy wydają swoje pieniądze na co im się podoba. Martwi tylko to, że gdy przychodzi do redukcji etatów, to zasłaniają się one potrzebą cięcia kosztów, podczas gdy w tym samym czasie skupują własne akcje za miliardy dolarów.

Finansowy Krytyk

Komentarze