Allegro wchodzi na giełdę. Pociągnie GPW?

Francois Nuyts, prezes Allegro / źródło: allegro.pl

Allegro wchodzi na giełdę w Warszawie. W poniedziałek rano spółka ogłosiła oficjalnie swój zamiar, choć o fakcie tym spekulowano od dawna. Czy nowy duży gracz na warszawskim parkiecie pociągnie inwestorów do odbicia?

Podczas konferencji prasowej jaka miała miejsce 14 września o 10 rano, prezes firmy Francois Nuyts przyznał, że GPW jest naturalnym wyborem dla firmy tak mocno osadzonej w polskich realiach. Debiut spółki może być największym wydarzeniem od dekady, ale czy aby nie mamy tutaj do czynienia z drugim dnem?

Po co wchodzi się na giełdę?

W sytuacji w której od 2017 roku coraz więcej firm opuszcza polską giełdę, a trend spadkowy utrzymany ma zostać również w tym roku, debiut ten może zastanawiać. Z parkietu zwinęli się Roman Karkosik, Michał Sołowow, firma Indykpol by wymienić tylko bardziej głośne wyjścia. Właściciele uznali, że firma w rekach prywatnych najwyraźniej bardziej im się opłaca, a może uznali rosyjską zasadę:

тише едешь, дальше будешь

wolniej jedziesz, dalej dojedziesz

Odpowiadając na postawione w śródtytule pytanie, firmy wchodzą na giełdę po pieniądze. Nasze pieniądze. Piszą o tym otwarcie nawet banki. Czyżby Allegro nie było już w stanie organizować pieniędzy na funkcjonowanie i rozwój poza giełdą? Czy pandemia koronawirusa uszczupliła rynek firm oferujących swój kapitał? Czy może jest to…

Allegro wchodzi na giełdę
Allegro wprowadzając pakiet Smart postanowiło jeszcze bardziej związać ze sobą użytkowników.

Ucieczka do przodu

Hasło Allegro wchodzi na giełdę musi rozbudzać wyobraźnię, ale cała operacja może być ucieczką do przodu. Dosłownie za drzwiami czeka już Amazon, który otwiera coraz więcej centrów logistycznych nad Wisłą. Mało tego, już funkcjonują plotki o wejściu firmy oficjalnie na rynek Polski jeszcze w tym roku, być może w przyszłym. Pamiętajmy również o tym, że Chińczycy ze swoim AliExpress nie zasypują gruszek w popiele. Zapowiedzią ekspansji była umowa z popularnym w Polsce InPostem. Oczywiście sukces obu podmiotów nie jest wcale przesądzony. Ebay nie dał rady i Polski nie zwojował. Wydaje się jednak, że Chińczycy i Amerykanie z Amazona błędów tej firmy nie powtórzą i lepiej przygotują swoje wejście. Zwłaszcza Amazon może zrobić to z przytupem.

Ostatni dzwonek?

W kontekście powyższego, fakt, że Allegro wchodzi na giełdę może dowodzić, że jest to ostatnia szansa na zebranie sporych sum na giełdzie i umocnienie się na rynku, mimo wszystko jeszcze zdominowanym przez spółkę. Z biegiem czasu może nie być już tak kolorowo i chęć inwestorów może maleć. Kolejnym plusem debiutu teraz jest boom na spółki technologiczne, jaki obserwujemy za oceanem. Allegro może chcieć powtórzyć sukcesy gigantów rynku amerykańskiego. Zważywszy na stabilny wzrost ilości kont maklerskich, które otwierają Polacy, dawców kapitału nie zabraknie.

Aktualizacja

Zapomniałem nadmienić, że tylko 5% akcji trafi do klientów detalicznych. Resztę mają objąć instytucje. Będzie można zapakować w nie wszelkiej maści fundusze emerytalne 😉

Krzysztof Kuska

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz ostatni odcinek:

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.