Giełda FTX działa bez licencji – twierdzi brytyjski regulator finansowy

Brytyjski regulator finansowy wydał ostrzeżenie do konsumentów i inwestorów indywidualnych. Twierdzi, że giełda FTX nie jest uprawniona do świadczenia swoich usług lub produktów finansowych na terenie Wielkiej Brytanii.

Brytyjski urząd ds. postępowania finansowego (Financial Conduct Authority – FCA) przekonuje, że FTX nie ma odpowiedniej licencji na działanie w Wielkiej Brytanii. Ponoć działa bez zezwolenia.

W oświadczeniu FCA czytamy, że „prawie wszystkie firmy i osoby oferujące, promujące lub sprzedające usługi czy produkty finansowe w Wielkiej Brytanii muszą być przez nas autoryzowane lub zarejestrowane”. Dodał, że FTX nie jest autoryzowaną giełdą, a mimo wszystko użytkownicy z Wielkiej Brytanii mogą z niej korzystać. Co więcej, giełda podobno kieruje reklamy i działania marketingowe do Brytyjczyków, czyli jasno skupia się także na pozyskiwaniu klientów z tego rynku.

Giełda FTX może mieć problemy

FCA prowadzi listę firm zajmujących się aktywami cyfrowymi, które zarejestrowały się i przestrzegają przepisów dotyczących prania pieniędzy, czy też finansowania terroryzmu. Obecnie ma na niej 37 podmiotów, w tym Gemini, Kraken, Galaxy Digital czy eToro, a także Revolut, choć ta ostatnia ma jeszcze „tymczasowy status rejestracji”.

Zgodnie z wpisem na blogu dotyczącym rejestracji, FCA stwierdza, że „firmy, które nie mają odpowiedniej licencji i nie zaprzestały działalności, są zagrożone” – w grę wchodzą kary prawne i cywilne.

Nie jest jasne czy giełda FTX Sama Bankmana-Frieda, która jest spółką zarejestrowaną na Bahamach, jakkolwiek zareaguje na te ostrzeżenia. Bardzo możliwe, że dojdzie do rozmów z regulatorem, niemniej zdaje się, że FTX nie jest przekonana co do zarzutów.

Rzecznik giełdy przyznał: „Rozpatrujemy sprawę. Uważamy, że to jakiś oszust, który podszywa się pod FTX, bo numery telefonów podawane przez FCA nie są naszymi, a są wymienione jako wykorzystywane w oszustwach krypto”.

FCA od wielu lat przestrzega firm zajmujących się aktywami cyfrowymi, deklarując, że np. giełda kryptowalut Binance „nie może podejmować żadnej regulowanej działalności w Wielkiej Brytanii”. Jednocześnie FCA zaktualizowało oświadczenie dwa miesiące później, stwierdzając, że Binance „spełniło wszystkie aspekty wymagań”, ale „nadal nie jest w stanie prowadzić działalności regulowanej w Wielkiej Brytanii”.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.