ETF-y na złoto przeżywają oblężenie. Największy z nich kupuje sztabki od Banku Anglii.

ETFy na złoto przeżywają oblężenie

Jednym z największych trendów na rynku złota w tym roku, poza szybkim wzrostem ceny kruszcu, był napływ dużych inwestorów do funduszy typu ETF (Exchange Traded Funds) opartych na złocie. Wraz ze wzrostem zainteresowania złotymi ETF-ami, zwiększają się także fizyczne zasoby złota w magazynach. Jak podkreślił World Gold Council, sponsor gigantycznego SPDR Gold Trust (GLD) poprzez swoją w pełni zależną spółkę World Gold Trust Services, fundusze ETF oparte na złocie odnotowały w lipcu ósmy z rzędu dodatni napływ inwestorów i zwiększenia stanów magazynów.

Złote ETFy zwiększyły swoje zasoby o ponad 166 ton, które są warte prawie 10 miliardów USD.

333 tony w 7 miesięcy

Wzrostowy trend wyraźnie widać na przykładzie SPDR Gold Trust, największego na świecie złotego funduszu ETF. SPDR Gold Trust wykorzystuje HSBC Bank Plc London jako powiernika swoich sztabek złota. Między styczniem a lipcem włącznie SPDR dodał 348 ton netto złota, z czego większość od końca marca. W rzeczywistości od 20 marca do końca lipca zasoby złota GLD wzrosły o 333 ton netto sztabek złota – z 908 ton do 1241 ton. Ten gwałtowny wzrost zasobów w magazynach widać na poniższym wykresie.

Gold Charts

ETF wykupuje złoto Banku Anglii

I skąd fundusze ETF pozyskały te wszystkie dodatkowe sztabki złota w tak krótkim czasie? Jeśli jesteś HSBC, depozytariuszem SPDR Gold Trust w Londynie, masz dostęp do sporej ilości ekskluzywnych sprzedających. Jednym z nim okazał się nawet Bank Anglii.

Skąd to wiemy? Z raportu złożonego do SEC z wynikami za pierwszy kwartał 2020 roku. W tym raporcie SPDR Gold Trust (GLD) ujawnił, że od 15 kwietnia zaczął przechowywać sztabki złota trzymane w subcustodian Bank of England GLD. Do 27 kwietnia było to 45.91 ton sztabek złota ETF GLD przechowywanych w skarbcach Banku Anglii. Stanowi to 4,4% całego złota, jakie SPDR Gold Trust posiadał w tym czasie. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule BullionStar z 13 maja „Amid London gold turmoil, HSBC taps Bank of England for GLD gold bars”.

Finansowy Krytyk

Komentarze