Gospodarka światowa wkracza w nowy supercykl? Oto co prognozuje analityk Goldman Sachs

Od kilkunastu miesięcy światowa gospodarka przeżywa kryzys. Powoli przyzwyczailiśmy się już do tego stanu. Jednak po każdym kryzysie muszą w końcu nadejść lepsze czasy. Czy nadejdą już niebawem? Według Petera Oppenheimera, szefa badań makroekonomicznych w europejskim oddziale w Goldman Sachs, globalna gospodarka wchodzi w nowy „supercykl”, którego motorem napędowym są sztuczna inteligencja i dekarbonizacja.

Gospodarka światowa wchodzi w nowy supercykl?

Peter Oppenheimer, szef badań makroekonomicznych w europejskim oddziale w Goldman Sachs ocenił w „Squawk Box Europe”, że światowa gospodarka wchodzi w „inny” supercykl. Dodał, że sztuczna inteligencja i dekarbonizacja to dwa kluczowe czynniki, które mogą mieć pozytywny wpływ w tym nowym cyklu. Supercykle są powszechnie definiowane jako długie okresy ekspansji gospodarczej, którym często towarzyszy rosnące PKB, duży popyt na towary prowadzący do wyższych cen i wysokiego poziomu zatrudnienia.

Oppenheimer stwierdził, że ostatni supercykl, którego doświadczyła światowa gospodarka, rozpoczął się na początku lat 80. Cykl ten został poprzedzony osiągnięciem wysokich stóp procentowych oraz inflacją. Po tym nastąpił, według analityka, trwający od kilkudziesięciu lat okres spadających kosztów kapitału, niższej inflacji i stóp procentowych, a także polityk gospodarczych, takich jak deregulacja i prywatyzacja. Jednocześnie, jak dostrzegł Oppenheimer, ryzyko geopolityczne słabło, a globalizacja nasiliła się.

Zobacz też: Euro w Polsce to dobry pomysł? Czechy gotowe na przyjęcie wspólnej waluty

AI napędzi światową gospodarkę?

Oppenheimer ocenił, że sztuczna inteligencja jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Jednak jest coraz częściej wykorzystywana jako podstawa nowych produktów i usług. Dlatego, według analityka, może mieć „pozytywny wpływ” na giełdy.

Ekspert dodał: Jeszcze tego nie zaobserwowaliśmy, ale myślę, że jest to kwestią czasu, że ją zobaczymy. To poprawa produktywności dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, która może mieć pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Peter Oppenheimer zauważył jednak, że patrząc wstecz, cykle i pęknięcia strukturalne rzeczywiście się powtarzają, ale nigdy w dokładnie ten sam sposób. Myślę, że musimy w pewnym sensie wyciągnąć wnioski z historii, aby zająć najlepszą pozycję w środowisku, w którym się znajdujemy.

Może Cię zainteresować:

Komentarze