Samsung wchodzi na rynek kryptowalut
Czołowa marka sprzętu elektronicznego Samsung wchodzi na rynek kryptowalut. Spółka podpisała umowę z tajwańskim producentem półprzedowników TSCM. Masowa produkcja układów scalonych ASIC do kopania Bitcoinów jest w trakcie realizacji.
Samsung rozpoczął masową produkcję ASIC w odpowiednio zaprojektowany sposób, zoptymalizowany dla potrzeb miningu Bitcoina. Wydobywanie wirtualnych monet wymaga sprzętu o wysokiej mocy i energooszczędności. Większość firm wydobywczych potrzebuje odpowiednio stworzonego, dedykowanego układu ASIC. Tajwańska spółka TSMC dostarcza półprzewodnikowe rozwiązania do chińskiego giganta Bitmain.
„Jesteśmy w środku działalności produkcyjnej, która jest dostarczana do chińskiej firmy wydobywającej wirtualne pieniądze” – powiedział rzecznik Samsung Electronics.
Wydobywanie kryptowalut wymaga ogromnej ilości energii elektrycznej. Główne światowe firmy trudniące się miningiem działają w Chinach, z racji stosunkowo taniej energii elektrycznej.
Co oznacza ASIC?
Układ ASIC (application-specific integrated circuit) oznacza układ scalony. Jest wyspecjalizowanym sprzętem zaprojektowanym do kopania kryptowalut w oparciu o konkretny algorytm mieszający (hashing algorithm), taki jak SHA256 lub Scrypt (na których odpowiednio działają Bitcoin i Litecoin). Stanowi część urządzenia do kryptografii.
Hash algorithm przekształca dowolnie dużą ilość danych w skrót o stałej długości. Funkcja mieszająca to w zasadzie proces matematyczny, który pobiera dane wejściowe o dowolnym rozmiarze, stosuje na nim odpowiednią operację, a następnie podaje dane wyjściowe o stałym rozmiarze.
Odpowiedniego przygotowany sprzęt komputerowy odszyfrowuje hasło stworzone ze złożonych algorytmów. Generowana jest pewna ilość monet cyfrowych, zależna od dostępnej mocy obliczeniowej. Główne metody wydobycia są podzielone m.in. w oparciu o karty graficzne (GPU) i ASIC.
To nie wszystko
Samsung przyciąga także uwagę przez masową produkcję pamięci DRAM dla kart graficznych, która nadaje się do wydobywania walut cyfrowych. Podstawą jest 10-nanometrowa 16 Gb GDDR6 DRAM, która dopiero rozpoczęła masową produkcję. GDDR6 DRAM jest dwa razy szybszy niż standardowa pamięć DDR GDDR5 i cechuje się niższą mocą, co poprawia sprawność energetyczną o ponad 35% i może usprawnić wydajność GPU w przypadku miningu kryptowalut.
Jest to na pewno duży krok w rozwoju technologii kryptograficznych. Jeśli tak wielka korporacja jak Samsung inwestuje w kryptowaluty, to można spodziewać się podobnych kroków ze strony innych gigantów korporacyjnych.