1 sierpnia 2017 roku, doszło do oczekiwanego przez większość użytkowników i opisywanego przez nas hard-forka. Każdy kto posiadał klucze prywatne do portfela Bitcoin po wykopaniu bloku 478558, równocześnie stał się posiadaczem takiej samej ilości BitcoinCash. BCC(nazywany też BCH) to odłam BTC i jest czymś zupełnie nowym. Hard-forki są rzadko spotykane w świecie kryptowalut, szczególnie tych z czołówki kapitalizacji.
Hard fork i co dalej
Dużo się słyszało o tym, że warto przelać wszystko z giełdy na portfele na wypadek hard forka. Kiedy on nastał giełdy i biznesy szybko wzięły się do pracy aby dostosować się do nowych potrzeb rynku. Część z nich jeszcze wprowadza, część już wprowadziła możliwość handlu BitcoinCash. Giełdy nie chcąc tracić klientów nie zatrzymały posiadanych BCC, uzupełniając salda użytkowników o taką samą ilość nowej waluty.
Została więc druga grupa ludzi, którzy przelali środki, którymi obracali z giełdy na portfel. Po wprowadzeniu przez giełdy możliwości wpłaty BCC chcieliby zacząć obracać też nimi. Dodatkową zachętą są ostatnie wzrosty, w krótkim czasie z okolic 1000 PLN do poziomu 3000 PLN. Jeśli należysz do tej grupy ludzi to ten poradnik jest dla Ciebie.
Przy dokonywaniu transakcji nie ma zmian, protokół BCC pozwala jednak na więcej transakcji na sekundę co oznacza zwiększoną szybkość i niższe opłaty. Natomiast BTC ma wciąż największą infrastrukturę i wsparcie. Pamiętaj, że możliwie zawsze powinieneś być w posiadaniu kluczy prywatnych i sam jesteś odpowiedzialny za swoje środki.
Jak bezpiecznie dostać się do BitcoinCash
W związku z częstymi kradzieżami, błędami oprogramowania, nowo powstałe portfele obsługujące BCC mają problem z wzbudzeniem zaufania.Mając bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, niektórzy jeszcze zaczekają z przelaniem swoich nowych środków.
Na chwilę obecną na stronie BitcoinCash możecie znaleźć listę z portfelami wspierającymi BCC. Jeśli będziecie próbować użyć swoich nowych środków, zacznijcie od podania kluczy prywatnych do portfela o zerowym saldzie, który miał środki BTC przed 1 sierpnia. Jest to dodatkowy krok bezpieczeństwa. Poza tym zawsze ściągajcie najnowszą wersję portfela.
Jeśli używaliście do tej pory portfela Electrum to dobrym wyborem dla BCC będzie Electron Cash. Chociaż ten portfel nie jest powiązany z Electrum to powstał na jego bazie więc będzie łatwiejszy w obsłudze.
Pierwszym krokiem jak już wspominiałem będzie przelanie BTC z swojego portfela na inny portfel. Ważne, żeby był on zupełnie nowy z nową kopią zapasową i nowymi kluczami prywatnymi. Nie może to być po prostu inny adres z tego samego portfela. Dla bezpieczeństwa należy przeczekać ilość potwierdzeń według uznania, od 6 do 30, zależnie od kwoty jaką się przelewało.
Dopiero po spełnieniu powyższych warunków w portfelu BCC można wprowadzić klucze prywatne. Saldo powinno być równe ilości BTC, które były wcześniej w portfelu. Wtedy można już wykonać normalny przelew BCC na dowolny adres.
Podsumowując kroki potrzebne aby dostać się do BitcoinCash:
- Mieć dostęp do kluczy prywatnych portfela zawierającego Bitcoiny przed 1 sierpnia
- Przelanie Bitcoinów na inny portfel
- Odczekanie odpowiedniej ilości potwierdzonych bloków
- Ściągnięcie portfela BitcoinCash z listy na stronie
- Wprowadzenie kluczy prywatnych pierwszego portfela do nowego portfela
- Rozkoszowanie się nowymi środkami
Janusz Zieliński