Przegrzany Bitcoin nad przepaścią? Glassnode analizuje cykl kryptowalut. Oto dane on-chain
Kryptowaluty wspinają się po szczeblach hossy, a Bitcoin wzbił się powyżej 100 tys. USD. Glassnode wskazuje jak wygląda momentum 'króla kryptowalut’, odwołując się do kilku 'flagowych’ wskaźników on-chain. Analiza pochodzi z czasu, gdy Bitcoin osiągnął ATH przy 99,4 tys. USD po dłuższej konsolidacji, w przedziale od 54 tys. do 74 tys. USD. Kilka wskaźników ryzyka weszło w strefę przegrzania, sugerując możliwą korektę i skok zmienności.
Stale obserwujemy stan historycznie wysokich, niezrealizowanych zysków i zwiększoną podatność nastrojów inwestorów na korekty. Wskaźnik zrealizowanych zysków/strat wskazuje obecnie na intensywną realizację zysków. Okres wyczerpania popytu pojawi się w najbliższym czasie? Dane on-chain mówią, że może nadejść szybciej, niż później. Wolumeny zrealizowanych zysków spadły o 76% od ATH, a stopy finansowania kontraktów futures również spadają; rynek powoli się ochładza.
Trendy redystrybucji podaży sugerują, że kluczowe do obserwacji klastry popytu to okolice między 87 tys. a 98 tys. USD. Bardzo niewielka podaż zmieniła właściciela podczas wzrostu z 74 tys. do 87 tys. USD. Zatem spadek poniżej 90 i później również 87 tys. USD móglby spowodować presję na test 74 tys. USD.
Rynek osiągnął swój pierwszy znaczący szczyt na początku marca, a Bitcoin wahał się od 54 tys. do 74 tys. dolarów przez około osiem miesięcy do początku listopada. Czy będziemy obserwować podobną konsolidację teraz, w okolicach 100 tys. USD? Przejdźy do analiz on-chain.
Gęstość podaży
Glassnode wskazał, że klastry płynności stwarzają potencjał do paniki inwestorów, gdy powróci zmienność. Stworzy miarę tzw. gęstości zrealizowanej podaży, która określa ilościowo koncentrację podaży wokół bieżącej ceny spot w zakresie ±15% ruchu cenowego. Wysoka koncentracja podaży sugeruje, że wahania cen mogą znacząco wpływać na rentowność wszystkich grup inwestorów, co zwiększa zmienność rynku. Przegląd ostatnich pięciu lat znaczących ruchów rynkowych ujawnia wspólny wzorzec.
W okresach niezdecydowania często ponad 20% podaży koncentruje się w przedziale +15% ceny średniej.
Po tym zwykle następuje gwałtowny i zmienny ruch cen w dowolnym kierunku, który ją do zysku lub straty. Taka zmienność zazwyczaj powoduje, że wskaźnik gęstości zrealizowanej podaży spada poniżej 10%, sygnalizując, że duża liczba BTC ma nagle istotnie różny niezrealizowany zysk lub stratę.
Wybicie powyżej 74 tys. USD uruchomiło jeden z tych cykli redystrybucji, doprowadzając cenę Bitcoina do nowego ATH i spychając wskaźnik gęstości zrealizowanej podaży (+15%) poniżej 10%, w tym przypadku nagradzając wielu inwestorów olbrzymim, niezrealizowanym zyskiem. Historycznie jednak tak wielkie wahania nie były możliwe do utrzymania przez dłuższy okres czasu.
Odkrywanie ceny
Aby zbadać dynamikę podaży BTC zmieniającej posiadaczy podczas procesu odkrywania ATH, Glassnode wykorzystuje nową koncepcję zwaną Bitcoin Cost Basis Distribution (CBD). To ona śledzi koncentrację podaży w różnych strefach cenowych za pomocą dobrze znanej 'heatmap’. Zatem pokazauje zarazem, jak podaż jest redystrybuowana w czasie na różnych poziomach cenowych, pomagając zidentyfikować kluczowe strefy popytu i zainteresowania rynku.
Ponieważ wchodzimy we wczesne etapy odkrywania cen, górne i dolne pasma zakresu nie zostały jeszcze w pełni uformowane. Najbardziej znaczący klaster podaży rozwija się między 87 tys. a 98 tys. USD, przy bardzo niewielkiej zmianie rąk podczas rajdu do 87 tys. USD. Trwający zakres cenowy znajduje relatywną równowagę między kupującymi a sprzedającymi.
Wciąż istnieje ryzyko, że luka poniżej może okazać niewielkie niewielkie wsparcie, jeśli zostanie ponownie. Jednocześnie jednak wiemy już, że nagłe tąpnięcie ceny BTC z ubiegłego tygodnia bardzo szybko spotkalo się z popytem i realizacją zleceń kupna, która zaprowadziła ceny ponownie powyżej 100 tys. USD na przestrzeni niespełna 24 godzin, po przetestowaniu 90 tys. USD. Pytanie jak wiele nowego popytu wejdzie na rynek?
Ryzyko rośnie (PSIP)
Glassnode przedstawił zestaw wskaźników zaprojektowanych w celu kategoryzacji progów ryzyka przy użyciu danych on-chain. Zatem ocena rentowności? Bardzo proszę. Wskaźnik procentowej rentowności podaży (PSIP) pomaga scharakteryzować cykle, wykorzystując odsetek podaży przynoszącej niezrealizowany zysk. Wzrosło ryzyko presji na sprzedaż, ponieważ inwestorzy z wysokimi, niezrealizowanymi zyskami mają tendencję do ich realizacji. Często masowej.
Wskaźnik PSIP Glassnode podzielił na cztery, umwne poziomy ryzyka:
- Bardzo wysokie ryzyko: PSIP > 90%, ponad jedno odchylenie standardowe powyżej średniej historycznej.
- Wysokie ryzyko: 75% < PSIP < 90%, nieco powyżej średniej historycznej.
- Niskie ryzyko: 58% < PSIP < 75%, poniżej średniej, ale powyżej dolnego pasma.
- Bardzo niskie ryzyko: PSIP < 58%, więcej niż jedno odchylenie standardowe poniżej historycznej średniej.
Okresy, w których PSIP znajduje się powyżej górnego pasma, zazwyczaj pokrywają się z euforyczną fazą hossy. Niedawne wybicie pchnęło wskaźnik PSIP do tej fazy euforii, która wbrew intuicji oznacza strefę ekstremalnie wysokiego ryzyka. istorycznie rzecz biorąc, takie poziomy wiążą się ze zwiększoną podatnością na korekty w dół. A to minus, ponieważ inwestorzy są zachęcani do wychodzenia z inwestycji, tworząc nadwyżkę podaży.
Chciwość i stach (NUPL)
Wskaźnik niezrealizowanego zysku/straty netto (tzw. NUPL) określa ilościowo całkowity zysk lub stratę utrzymywaną przez rynek, jako procent kapitalizacji rynkowej. Zapewnia to pewien wgląd w psychologię rynku. Biorąc pod uwagę wielkość niezrealizowanego zysku lub straty możemy wskazać w jakich nastrojach są inwestorzy. Opierając się na powyższym wskaźniku procentowej podaży w zysku, NUPL oferuje głębsze zrozumienie rentowności, która napędza emocjonalne nastroje inwestorów – od optymizmu po euforię i strach. Glassnode dzieli NUPL na cztery poziomy ryzyka:
- Bardzo Wysokie Ryzyko (czerwony): NUPL sięga dziś prawie 0,6, przekraczając jedno odchylenie standardowe 4-letnią średnią. Ta faza, charakteryzująca się ekstremalnym niezrealizowanym zyskiem, odzwierciedla euforię rynkową i ryzyko korekty
- Wysokie ryzyko (pomarańczowy): NUPL mieści się w przedziale od 0,35 do 0,59, wskazując, że rynek osiąga zyski, ale nie jest jeszcze na euforycznym poziomie.
- Niskie ryzyko (żółty): NUPL waha się między 0,12 a 0,35, sugerując umiarkowane zyski, zwykle obserwowane w bardziej stabilnych lub wczesnych fazach ożywienia.
- Bardzo niskie ryzyko (zielony): NUPL spada poniżej 0,12, co zbiega się z kapitulacją rynku i fazami 'odkrywania dna’, w czasie bessy.
Gdy cena przekroczyła 88 tys. USD, NUPL wszedł również w strefę bardzo wysokiego ryzyka. Nietrudno domyślić się, że teraz przy 101 tys. USD, że rynek utrzymuje naprawdę ekstremalną wielkość niezrealizowanego zysku. Taki podwyższony poziom sugeruje, że istnieje większe ryzyko, że inwestorzy zaczną zwiększać presję na sprzedaż. Wykorzystując wyższe ceny i siłę nowego popytu. Ponownie, kluczowe będzie to, jak długo i jak wielkie będą napływy do rynku.
Zrealizowane zyski i straty (RPRL)
Biorąc pod uwagę podwyższony poziom niezrealizowanego zysku w systemie, Glassnode przechodzi do wskaźnika zrealizowanych zysków i strat, aby ocenić, w jaki sposób inwestorzy reagowali, gdy Bitcoin zbliżył się do poziomu 100 tys. dolarów. Wskaźnik śledzi stosunek realizacji zysków do realizacji strat on-chain. Dzienny szum, Glassnode spróbował odfiltrować, stosując 14-dniową średnią ruchomą (14D-MA), zapewniając wyraźniejszy obraz trendów makro. Struktura ta dzieli ryzyko rynkowe na cztery poziomy:
- Bardzo wysokie ryzyko (czerwony): RPLR przekracza 9, sygnalizując, że ponad 90% monet poruszających się w łańcuchu jest wydawanych z zyskiem – co jest powszechną oznaką wyczerpania popytu.
- Wysokie ryzyko (pomarańczowy): RPLR waha się między 3 a 9, gdzie 75%-90% monet jest wydawanych na zysk, często obserwowany w okolicach szczytów rynkowych.
- Niskie ryzyko (żółty): RPLR spada poniżej 3, wskazując na fazę przejściową z równowagą zysków i strat (1 < RPLR < 3).
- Bardzo niskie ryzyko (zielony): RPLR spada poniżej 1, zdominowany przez monety poruszające się ze stratą, zwykle obserwowane podczas kapitulacji rynkowych.
Wskaźnik wszedł w strefę bardzo wysokiego ryzyka. Zatem intensywność aktywności związanej z realizacją zysków podczas tego rajdu cenowego jest znacząca i prawdopodobnie stworzy nadwyżkę podaży na rynku.
Przyjdzie ochłodzenie?
Podczas gdy wszystkie te trzy wskaźniki znajdują się w strefie bardzo wysokiego ryzyka, Glassnode zauważa, że warunki te są typowe dla gwałtownych wzrostów podczas fazy odkrywania cen. Glassnode skupił się na zrealizowanym zysku i stopach finansowania kontraktów futures jako kluczowych miernikach, odpowiednio, presji strony sprzedającej i nadmiernego popytu lewarowanego.
Zrealizowany zysk, który śledzi zyski w USD z przeniesionych BTC, osiągnął szczyt na poziomie 10,5 mld USD dziennie podczas wzrostu do 100 tys. Od tego czasu spadł do około 2,5 mld USD dziennie. To stanowi spadek o 76%. Ta gwałtowna redukcja wskazuje na wyraźne ochłodzenie, sugerując, że realizacja zysków mogła być bardziej impulsywna niż trwała. Czy po ostatniej błyskawicznej korekcie zobaczymy następny impuls?
Rynki kontraktów futures również dostarczają podobnych informacji, a stopy finansowania zaczynają osiągać plateau, gdy popyt spekulacyjny zaczyna się stabilizować. Stopy finansowania mierzą koszt odsetkowy posiadania pozycji na kontraktach. W tym przypadku inwestorzy typu long muszą płacić tym po krótkiej stronie. Glassnode wskazuje, że koszty finansowania wzrosły podczas rajdu, ale nie w takim stopniu jak w marcu tego roku. Jeśli zaczną spadać, będzie to sygnał, że nadmierna długa dźwignia finansowa zaczyna ustępować z rynku, podczas gdy ponowne przyspieszenie może sygnalizować dodatkowe ryzyko po przeciwnej stronie.
Co dalej?
Rynki finansowe w euforii, napędzają popyt na ekstremalnie ryzykowne aktywa. Nie tylko Bitcoina, ale przede wszystkim tzw. 'altcoiny’. Patrząc na skalę optymizmu rynku, możemy ocenić, że jest ona wielka. Niedawny wzrost Bitcoina do nowego rekordu wszech czasów na poziomie bliskim 100 tys. USD oznaczał kluczowy moment w cyklu. Wybicie z długo obserwowanego przedziału cenowego od 54 tys. do 74 tys. USD spowodowało, że znaczna część podaży osiągnęła niezrealizowany zysk. Co za tym idzie uruchomiła ekstremalne poziomy niektórych, cyklicznych wskaźników.
To ich Glassnode używa do śledzenia krótkoterminowego ryzyka przegrzania. Jednak jednocześnie kilka wskaźników zaczyna się ochładzać, takich jak gwałtowny spadek wolumenu zrealizowanych zysków i umiarkowane stopy finansowania kontraktów futures. Sugeruje to spowolnienie netto nadmiernego zainteresowania spekulacyjnego, a także zmniejszenie aktywności po stronie sprzedaży spot. Rynek Bitcoina próbuje ponownie znaleźć równowagę. Okolice 88 tys. USD pozostają kluczowym wsparciem hossy.