Monopoliści robią fortunę na maseczkach
State Street, BlackRock i Vanguard – te trzy wielkie korporacje to prawdziwy fenomen pod względem skali działalności. Jaka jest ich wzajemna relacja monopolistów i co wspólnego mają z biznesem maseczek ochronnych?
Łączna wartość majątku – 12 bilionów
Wyobraź sobie PKB Chin…albo lepiej – łączne PKB Niemiec, Japonii i Wielkiej Brytanii. Wyobraźnia uruchomiona? To inaczej – 24 razy PKB Polski. To wciąż mniej niż wartość majątku jaką posiadają raptem trzy firmy. Mowa o State Street, BlackRock i Vanguard i ich majątku, którego łączna wartość to 12 bilionów dolarów.
Pomimo tego, że inwestorzy instytucjonalni pojawili się na rynku stosunkowo niedawno, to do dziś zdążyli go w bardzo dużym stopniu zdominować. State Street powstało w 1975 roku, jako banko komercyjny działa od 92′ r. BlackRock. Rok powstania Vanguarda to również 1975. Największy gracz z trójki jest zarazem najmłodszy, BlackRock powstał w 1988 roku.
Co mają w swoim posiadaniu?
„Dzisiaj dzierżą władzę nad 70 proc. amerykańskiej giełdy. – Te trzy fundusze mają w sumie znaczące udziały mniejszościowe w aż 88 proc. firm indeksu S&P 500 gromadzącego największe przedsiębiorstwa. Należą do nich Microsoft i Apple, Whirlpool i Electrolux, Bank of America, JPMorgan Chase i Citigroup, Monsanto i DuPont”.
Koncentracja kapitału w rękach tak niewielkiej ilości podmiotów oraz brak solidnego prawa antymonopolowego sprawia, że firmy stają się cenodawcami. Przykładowo, wzięto pod lupę ceny biletów lotniczych i okazało się, że zanim linie nie było własnością inwestorów instytucjonalnych, cena była niższa o 3-7%. Wzrost cen jest bezpośrednim efektem braku konkurencji na rynku.
Monopoliści a Polska
Jaki jest związek pomiędzy największymi graczami na rynku a Polską? BlackRock posiada akcje Santandera, który jest notowany u nas. Kiedyś byli nawet właścicielami warszawskiego biurowca Rondo M1, ale sprzedali go do Deustche Banku. State Street działa w Polsce. Ma biura w Krakowie oraz Gdańsku, do których aplikują spore ilości studentów zachęconych prestiżem korporacji. Ich działalność jednak, zamyka się do współpracy z partnerami zagranicznymi, a nie samą Polską. Vangudard polską giełdę zupełnie omija.
Jeśli chodzi o sam wpływ inwestorów instytucjonalnych na Polskę, to podzielono go na ten pośredni i bezpośredni. Pośredni oznacza, że jeśli spółki będą rzeczywiście przyczyniać się do ograniczenia gospodarczej dynamiki USA, to wpłynie to zarówno na cały handel jak i na nas. Wpływ bezpośredni to zagrożenie jakie może wynikać z tego, że monopoliści postanowią wykupić masowo akcje w spółkach gospodarki realnej.
Biznes maseczkowy również w ich rękach?
Kwota 8 miliardów euro. Tyle wyniósł łączny obrót przemysłu włóknin rozdmuchiwanych w samym 2019 roku. „Do produkcji masek FFP2 i FFP3 potrzebny jest materiał, zwany blown fusion fabric. Jest to niezwykle cienka siatka z syntetycznych włókien polimerowych, która tworzy wewnętrzną warstwę filtracyjną maski. Bez włóknin rozdmuchiwanych, produkcja masek sanitarnych nie jest możliwa.” Jak się okazało udziały w większości firm produkujących maseczki należy do wspomnianej trójki podmiotów inwestycyjnych. Jest to następująca lista producentów samego materiału blow fusion:
„Atex, Chiny – najważniejsi akcjonariusze: BlackRock, Vanguard, State Street;
Exxon Corporation, USA – najważniejsi akcjonariusze: BlackRock, Vanguard, State Street;
Shanghai Yuanqin Purification Technology, Chiny – główny akcjonariusz: rząd chiński;
Du Pont De Nemours and Company, USA – najważniejsi akcjonariusze: BlackRock, Vanguard;
Harkrishan Medicals, Indie – przedsiębiorcy hinduscy, partnerzy chińscy;
Dow Chemical Company, USA – najważniejsi akcjonariusze: BlackRock, Vanguard
Kimberly-Clark Corporation, USA – najważniejsi akcjonariusze: Vanguard,BlackRock;
Fiberweb, Indie – przedsiębiorcy hinduscy, partnerzy chińscy;
Berry Plastics, USA – najważniejsi akcjonariusze: Vanguard, BlackRock.„
Teraz spójrzmy na listę producentów maseczek:
Honeywell, USA – najważniejsi akcjonariusze: Vanguard, BlackRock;
3M, USA – najważniejsi akcjonariusze: Vanguard, BlackRock;
Makrite, Tajwan – właścicielem jest rząd;
Benehal, Wielka Brytania – najważniejsi akcjonariusze: Del Vecchio, Bolloré, BlackRock;
Shanghai Dasheng Health Products Manufacture Company, Chiny – właścicielem jest rząd;
Aero Pro Company, Tajwan – najważniejsi akcjonariusze: State Street, Vanguard, BlackRock;
Shanghai Gangkai Purifying Products Company, Chiny – właścicielem jest rząd.
Jak widać od tworzenia tkaniny, po produkt finalny. Korporacje mają bezpośrednie udziały w podaży większości maseczek na świecie. Warto przytoczyć jeszcze case firmy Byd, która stała się obecnie największym na świecie producentem maseczek ochronnych. Ile jej to zajęło? Odpowiedź brzmi trzy miesiące. Ile produkują dziennie? Dwadzieścia pięć milionów sztuk. Kto jest jej głównymi akcjonariuszami? Oczywiście, że wspomniane trio.