Lawinowe wzrosty kryptowalut dopiero się zaczęły? Bitcoin i dane on-chain. Co mówi MVRV?
W miarę jak rynek Bitcoina spadał z ATH na poziomie ok. 108 tys. USD, znaczna część pesymistów wyszła z rynku, a sam popyt pozostaje stosunkowo silny. Niezrealizowane straty są utrzymywane właściwie tylko przez posiadaczy krótkoterminowych. Poziomy stresu na rynku były jednak stosunkowo niewielkie w porównaniu do poprzednich spadków. Wall Street pomaga rozkwitać hossie. Struktura rynku byka pozostała nienaruszona, a kluczowe wsparcia on-chain – respektowane. Glassnode przeanalizował sytuację i stworzył raport.
Kluczowe fakty
- Analiza Z-Score wg, Glassnode sugeruje, że cykliczne maksima zazwyczaj pokrywają się z różnymi wskaźnikami notowanymi od 1,5 do 2,0 odchylenia standardowego powyżej średniej. Zatem mogą to być potencjalne ramy pomocne w analizowaniu byczych fal rynku Bitcoina.
- Obecna cena Bitcoina jest o około 25% wyższa od średniej ceny kupna posiadaczy krótkoterminowych wynoszącej 89 tys. dolarów, co podkreśla potencjalne ryzyko spadku, jeśli dynamika ta spadnie, co za tym idzie także cena spadnie poniżej tego poziomu.
- Niezrealizowane straty koncentrują się wśród posiadaczy krótkoterminowych, a ok. 1 mln BTC jest handlowane ze stratą, co odzwierciedla spory optymizm na rynku. W poprzednim tygodniu było to 3 do 4 mln BTC.
- Względne niezrealizowane straty osiągnęły najwyższy poziom w wys. 4,3% w trzecim kwartale 2024 r., Znacznie niższy niż w poprzednich cyklach 'nawiedzanych’ wstrząsami, podkreślając bardziej cierpliwy charakter tej hossy.

Cena zrealizowana odzwierciedla średnią cenę, po której wszystkie Bitcoiny zostały ostatnio przeniesione on-chain, reprezentując w ten sposób zagregowaną, średnią cenę nabycia rynku. Współczynnik MVRV jest stosunkiem ceny spot do ceny zrealizowanej i mierzy średnią wielkość niezrealizowanego zysku. Wartości powyżej 1 sygnalizują średni niezrealizowany zysk, a poniżej 1 wskazuje na niezrealizowaną stratę.
Co mówi nam MVRV?
Wskaźnik MVRV wynosi obecnie 1,32, co wskazuje, że średnio, każdy BTC utrzymuje niezrealizowany zysk w wysokości 32%. Struktura ta jest podobna do fazy po-ATH w połowie kwietnia 2024 r., co sugeruje ogólny pozytywny sentyment pomimo ostatniej korekty rynkowej. Z biegiem lat rynek Bitcoina dojrzał. Zatem temu towarzyszy cykliczny spadek szczytowych wartości MVRV w pobliżu cyklicznych szczytów.
Odzwierciedla to ogólne tłumienie skrajności spekulacyjnych w miarę wzrostu wielkości aktywów. Dzięki Glassnode’owi widzimy, że w każdym cyklu rynkowym odnotowywano coraz niższe maksima MVRV, sygnalizując osiągnięcie niższych średnich niezrealizowanych wielokrotności zysku:
- 2011: 8.07x
- 2014: 6.00x
- 2018: 4.81x
- 2021: 3.98x
- 2024: 2,9x (do obecnego poziomu)

Spadek odzwierciedla stopniowe zmniejszanie się zmienności i intensywności spekulacji wraz ze wzrostem skali i płynności rynku. Sugeruje również, że podczas gdy Bitcoin pozostaje cykliczny, każdy szczyt staje się stosunkowo mniej ekstremalny, dostosowując się do bardziej dojrzałej i wydajnej struktury rynku. Oczywistym czynnikiem, zmieniającym 'grę’ jest kapitalizacja Bitcoina, która dziś wynosi ponad 2 biliony dolarów.
Aby uwzględnić malejące wartości szczytowe MVRV w kolejnych cyklach, Glassnode zastosował metody statystyczne w celu normalizacji zakresu wszystkich fluktuacji. Jednym z takich powszechnie akceptowanych podejść w analizie finansowych szeregów czasowych jest Z-Score, obliczany za pomocą wzoru:
Z-Score = (X – μ) / σ
Gdzie:
- X to zaobserwowana wartość,
- μ jest średnią,
- σ to odchylenie standardowe.
Zatem obliczając Z-Score, Glassnode może wykorzystać cały historyczny zestaw danych do skumulowanego widoku… Albo przyjąć krótsze okno czasowe, by lepiej uchwycić dynamiczny charakter cykli finansowych i malejące szczyty MVRV.

Tym razem (jest) inaczej?
Wykorzystanie całych danych historycznych do transformacji MVRV Z-Score może prowadzić do zniekształconych wyników. Dlaczego? Ponieważ wcześniejsze cykle ze znacznie wyższymi szczytami zniekształcają średnią i odchylenie standardowe, czyniąc je mniej odzwierciedlającymi obecne warunki rynkowe.
Dlatego też, próbując uwzględnić te paramtery, Glassnode zoptymalizował okno, zmniejszając jego długość, a tym samym wykorzystując nowszą historię rynku jako nasz punkt odniesienia.
Poniższy wykres porównuje skumulowany wynik Z-Score z wersją obliczoną przy użyciu 4-letniego wskaźnika kroczącego. Pomimo tej próby dostosowania się do dynamicznej natury cykli rynkowych, wyniki pozostają niemal identyczne, a kwestia zanikających szczytów MVRV pozostaje nierozwiązana.

Przechodząc do 2-letniego okna kroczącego dla obliczeń Z-Score (niebieski), szczyt zaobserwowany w ostatnim cyklu ATH w marcu 2024 r. jest zgodny z zakresami szczytów poprzednich dwóch cykli.
W tym przypadku Glassnode dostosował się do malejących szczytów MVRV. Jednak znaczące maksima rynkowe w IV kw. 2015 r., III kw. 2019 r. i II kw. 2023 r. nie są oznaczone przez 2-letnie okno kroczące Z-Score, co sugeruje, że może istnieć dalszy potencjał do modyfikacji wskaźnika.

1-roczny MVRV Z-Score
Wreszcie, Glassnode zastosował również 1-roczne okno kroczące do wyliczenia Z-Score, tworząc wskaźnik najlepiej obrazujący transformację. Podejście działa w celu zidentyfikowania zarówno szczytów w połowie cyklu, jak i późnych szczytów w podobnej skali, oferując wyraźniejszą reprezentację krótkoterminowej dynamiki rynku.
Zatem ten 1-letni MVRV Z-score ujawnia, że cykliczne byki konsekwentnie osiągają lokalne i globalne szczyty o zasięgu 2 odchyleń standardowych, gdzie rentowność inwestorów znacznie wzrosła w stosunkowo krótkim czasie. W fazach bessy lokalne i globalne minima są wychwytywane, gdy MVRV znajduje się -1,5 odchylelnia standardowego od średniej.
Ten ulepszony MVRV Z-Score może zapewnić bardziej responsywne ramy do identyfikacji kluczowych punktów zwrotnych na rynku w całym cyklu i pomaga dostosować się do ogólnie malejących szczytów w pobliżu ekstremów.

Teraz, gdy widzimy zoptymalizowane okno kroczące do roku, Glassnode może rozszerzyć ramy. Aby ponownie obliczyć progowe poziomy cen, które definiowałyby krótkoterminowe szczyty i dołki.
Rynki byka charakteryzują się cenami oscylującymi pomiędzy średnią roczną i osiągającymi szczyt około 2 odchyleń powyżej niej. Z kolei rynki niedźwiedzia charakteryzują się tym, że ceny pozostają poniżej średniej. W nich znaczące minima występują w pobliżu -1,5 odchylenia standardowego. Tak ustrukturyzowane podejście pozwala na wyraźniejsze określenie faz rynkowych.
Obecnie Bitcoin notowany jest na poziomie 104 tysięcy dolarów. Czyli zdecydowanie powyżej rocznej średniej wynoszącej 90,9 tysięcy dolarów, ale poniżej progu 2 odchyleń, na poziomie 112,6 tysięcy dolarów. Sugeruje to, że rynek pozostaje w silnej fazie zwyżkowej, po tym jak nieco wycofał się z ostatnich euforycznych poziomów. W drugiej połowie grudnia takowe znajdowały się powyżej górnego pasma. Gdy powstawał raport, cena Bitcoina wynosiła niespełna 95 tysięcy dolarów.

Ramy hossy i bessy
Dzięki jednorocznemu modelowi MVRV Z-Score pokazującemu, że rynek ochłodził się po silnym wzroście, możemy wykorzystać Glassnode, by sprawdzić stan rentowności inwestorów, mierząc niezrealizowane straty. Pomaga to ocenić motywację uczestników rynku i zidentyfikować kluczowe obszary ryzyka, na które należy zwracać uwagę.
Po pierwsze, analizując rozkład średniej ceny kupna, skorygowanej o podmiot podaży w obiegu, staje się jasne, że wszystkie niezrealizowane straty koncentrują się wśród posiadaczy krótkoterminowych – inwestorów, którzy nabyli swoje BTC w ciągu ostatnich 155 dni, w pobliżu szczytu rynkowego.

Koncentrując się na posiadaczach krótkoterminowych jako potencjalnych sprzedawcach pod presją, jeśli obecny spadek na rynku pogłębi się, możemy poszukać obszarów, w których niezrealizowane straty mogą stać się poważne.
Średnia podstawa kosztowa posiadacza krótkoterminowego wynosi obecnie 89 tys. dolarów. W oparciu o podobne podejście statystyczne omówione powyżej, Glassnode wskazał również pasmo górne (125,5 tys. USD) i dolne (68,5 tys. USD), reprezentujące typowe ramy dla akcji cenowej podczas tej hossy i bessy.
Cena spot jest obecnie notowana 20% powyżej krótkoterminowej podstawy kosztowej HODLera, co wskazuje, że rynek nadal mieści się w normach typowej hossy. Dopiero ewentualny spadek poniżej średniej ceny kupna adresów STH może wywołać krótkoterminowy stres i potencjalnie dodatkową wyprzedaż.

Stres wzrósł?
Aby lepiej ocenić stopień doświadczanego stresu, Glassnode ocenił podaż BTC, która jest obecnie w stanie niezrealizowanej straty. Z perspektywy historycznej, w ciągu ostatnich 10 lat zaobserwować:
- Podczas hossy liczba BTC znajdujących się w stracie zazwyczaj utrzymywała się poniżej 4 milionów.
- Wczesne etapy rynku niedźwiedzia charakteryzowały się 4-8 milionami BTC utrzymywanych w stracie.
- W ostatnim tygodniu zmienność na rynku doprowadziła do straty od 2,0 do 3,5 miliona monet. Chociaż jest to znacząca wartość, zakres ten jest nadal niższy niż 4 miliony monet w stratach podczas lokalnego minimum rynkowego ustalonego między lipcem a wrześniem 2024 roku.
Sugeruje to, że obecny rynek był prawdopodobnie w dużo mniej trudnych warunkach niż podczas poprzedniej korekty. Zgodne jest to z ostatnią, charakteryzującą się największym poziomem chciwości fazą cyklu BTC.

Innym wymiarem pomiaru bólu na szerokim rynku jest metryka względnych niezrealizowanych strat, która mierzy stosunek niezrealizowanych strat (w USD) w stosunku do kapitalizacji rynkowej. Przegląd ostatnich cykli wskazuje na podobieństwa między obecnym rynkiem a hossą z lat 2016-17.
W przeciwieństwie do cyklu 2019-22, w którym wstrząsy zewnętrzne, takie jak pandemia COVID-19 i zakaz wydobycia Bitcoina w Chinach, spowodowały wzrost względnej niezrealizowanej straty do poziomów przekraczających 10%, faza korekty w III kwartale 2024 r. spowodowała wzrost tego wskaźnika do tylko do 4,3%.
Glassnode na tej podstawie argumentyje, że obecny cykl rynkowy doświadczył mniejszego stresu, prawdopodobnie z powodu mniejszych wypłat z giełd, zmniejszonej zmienności i nowego popytu spotowego sprowadzonego za pośrednictwem funduszy ETF, a także inwestorów instytucjonalnych.

Podsumowanie
Bitcoin wszedł w fazę korekty i jest notowany 5% poniżej ATH na poziomie 108 tys. dolarów. Jednak cena spot nadal znajduje się powyżej kilku kluczowych poziomów wsparcia, co sugeruje, że bycza struktura rynku pozostaje nienaruszona. Jest to potęgowane przez stosunkowo niski poziom niepokoju na rynku, mierzony historycznie niewielkimi niezrealizowanymi stratami utrzymywanymi przez uczestników rynku.
Glassnode pokazał również, w jaki sposób zoptymalizowany MVRV z-score przy użyciu rocznego wskaźnika kroczącego zapewnia ramy do określenia krótkoterminowych faza hossy i bessy na rynku. Zatem nadal znajdujemy się w obszarze hossy, a podstawa kosztowa krótkoterminowego posiadacza pozostaje na poziomie 89 – 90 tysięcy dolarów. To ona jest kluczowym poziomem, który należy obserwować w celu utrzymania dalszych, euforycznych nastrojów.
Powoli staty dopracowują. Patrząc na cykle to max powinien być trochę wyżej niż 125 tys. Bardziej 150 tyś. Chyba, że państwa zaczną tworzyć rezerwy z byc to o bessie poniżej 90 tyś można będzie tylko pomarzyć (lub zrobią ją wcześniej by nakupić a ogłosić później)