Glassnode: Ten cykl Bitcoina będzie inny. Halving zatopi kryptowaluty? Zostało 21 dni
Po dynamicznej, prawie 20% korekcie Bitcoina z historycznych szczytów w okolicach 74,000 USD, Bitcoin nadal notowany jest prawie 50% wyżej względem ceny z 1 stycznia. Do halvingu pozostało około 21 dni, a powstrzymanie spadków powyżej 60,000 USD dało inwestorom nadzieję na szybkie zażegnanie korekty. Dzięki fundamentalnej, specjalnej analizie Glassnode’a dokonamy analizy nowego cyklu halvingowego i związanej z nim akcji cenowej. Analiza ta może być tym bardziej pomocna, jeśli zwrócimy uwagę na dynamikę tej hossy Bitcoina oraz fakt, że poziom ATH (all-time-high) został osiągnięty przed halvingiem – co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Glassnode zauważył jednak, że efekt halvingów z poprzednich cykli… Wyprzedziły fundusze ETF.
Czy znacząca siła nabywcza funduszy przyćmi tradycyjny efekt ograniczenia podaży o połowę? Czy oba te zjawiska skutkować będą olbrzymim szokiem podażowy? Dostępność BTC i popyt na niego odegrają istotną rolę.Według danych on-chain nadszedł etap cyklu, w którym na dynamikę podaży Bitcoina coraz większy wpływ mają działania długoterminowych inwestorów. Tak więc halving Bitcoina jest tuż za rogiem, a wielu traderów analizuje potencjalny jego wpływ na trend. Glassnode wyszedł temu naprzeciw i dokonał stosownych analiz. Wzbogacimy je naszym komentarzem i wnioskami, które wynikają z dotychczasowej dynamiki wzrostu Bitcoina oraz szerzej, poprzednich cykli.
Efekt wzrostów 'pod halving’
Jeśli historyczne cykle są jakimkolwiek przewodnikiem po przyszłości (nie mamy jak dotąd zbyt wielu powodów, aby w to wątpić – choć warto zawsze brać pod uwagę, że cykle mogą się zmienić), ostatnie 30 dni przed halvingiem powinno przynieść wzrosty. Patrząc na poniższe zestawienie możemy zauważyć, że w każdym z poprzednich cykli cena Bitcoina w dniu halvingu była odpowiednio wyższa od ok. 10% do ok. 20%, niż 30 dni przed nim. Implikowałoby to cenę na poziomie ok. 73,000 USD, w dniu halvingu, który prawdopodobnie dokona się 16-17 kwietnia. Czy historia się powtórzy? Idąc dalej – za każdym razem pół roku po halvingu cena była wyższa, (z wyjątkiem 'anormalnego’, wykładniczego cyklu 2012-2013), były to wzrosty w przedziale 15 – 25%. Jeśli i tu dynamika zostanie utrzumana, wskazywałoby to na to, że Bitcoin w październiku, tego roku może kosztować od 85,000 do ok. 92,000 USD.
Tym razem (nie) będzie inaczej?
To ich decyzje o sprzedaży lub utrzymaniu mogą znacząco wpłynąć na płynność i nastroje. Zatem? Inwestorzy powinni monitorować decyzje i trendy inwestorów długoterminowych. Aby przewidywać zmiany i odpowiednio dostosowywać strategie. Portal analityczny Glassnode wskazał, że choć rekordowa cena przed halvingiem to nowy scenariusz, to ogólna dynamika cyklu odzwierciedla wcześniejsze trendy, jeśli prześledzimy cykl od ATH z kwietnia 2021 r. Uspokajający inwestorów napływ do funduszy ETF od 1 stycznia, prawdopodobnie ograniczający korekty. Ale stabilność może okazać sie złudna. Potencjalny spadek popytu na fundsze giełdowe może wzmocnić wahania rynkowe, podkreślając cykliczną naturę rynku BTC.
Zdaniem Glassnode’a obecne warunki rynkowe mogą przynieść od tej stronyz zupełnie nowe wyzwania. Prawdopodobnie nowy cykl otworzył nowe możliwości. Tegoroczne odejście od historycznych norm cyklicznych także wg. Glassnode’a stawia przed traderami kluczowe pytania: Czy halving będzie impulsem do kolejnego trendu wzrostowego? Czy kierunek cyklu wyznaczają obecnie inne dynamiki rynkowe? W raporcie przeanalizujemy go z perspektywy strategii, badając, czy naprawdę wkraczamy na niezbadane terytorium, identyfikując czynniki stojące za potencjalnymi zmianami w zachowaniu inwestorów. Wszystko po to, by pomóc inwestorom poruszać się w wyjątkowych okolicznościach cyklu.
Halving, a 'błąd Monte Carlo’
Jeśli uznamy, że sam wpływ halvingu Bitcoina był zdecydowanie mniejszy, niż spekulacyjna reakcja na halving, możemy dojść do wniosku, że halvingi(bardzo podobnie jak teraz ETFy) wpływały na cykl BTC dwojako:
- Podnosiły cenę z uwagi na niższą podaż (warto podkreślić jednak, że ponad 90% BTC jest już w obiegu)
- Podnosiły cenę z uwagi na zachowanie rynku, oczekujące wpływu wydarzenia, na cenę (napędzający się popyt)
Coraz bardziej ograniczony wpływ kolejnych halvingów, może prowadzić do sytuacji, w której sam halving może działać jak 'złudzenie Monte Carlo’. Jest to jeden z tzw. błędów poznawczych zwany także 'błędem hazardzisty’. Nawiązuje do zagłebia kasyn, w południowej Francji. Zawdzięcza pochodzenie zdarzeniu, z lata 1913 roku w kasynie Monte Carlo. Wówczas 26 razy z rzędu w ruletce wypadł kolor czarny. Większość graczy obstawiała czerwony wierząc, że „w końcu seria musi się skończyć”.
Wspomniany błąd poznawczy może wynikać z:
- Błędnego przekonania, że jeśli coś występuje częściej w danym okresie, to będzie występować rzadziej w przyszłości. Jesazard to gra losowa, a nie umiejętności, nie daj się oszukać
- Również błędnego przekonania, że jeśli coś występowało za każdym razem, powtórzy się w przyszłości
ALE
Każdy przysłowiowy rzut monetą mozna rozpatrywać z prawdopodobieństwem 50%. Poprzednia seria jest bez znaczenia. W przypadku Bitcoina, dotychczasowa seria halvingów ma znaczenie, ponieważ panuje silne przekonanie spekulacyjne dot. wpływu na cenę. Ten cykl może to przekonanie złamać ALE 'przyniósł’ na pocieszenie popyt z ETFów, zatem może utrwalić przekonanie 'spekulacyjnego zainteresowania BTC przed halvingiem’. Dodatkowo popyt z ETF-ów teoretycznie (z przerwami) może trwac w nieskończoność. Dokąd zaprowadzi Bitcoina? Być może 'uratuje’ jego cykl wobec 'wyczerpujących się’ halvingów?
Halving a spadek podaży ETF
Inwestorzy postrzegają halving Bitcoina jako katalizator hossy ze względu na oczywiste zmniejszenie tempa emisji nowych bitcoinów. Halving zmniejsza o połowę wynagrodzenie górników za weryfikację transakcji i tworzenie nowych bloków. Spowalniając napływ nowych BTC na rynek. Oczekuje się, że zaprogramowany niedobór podaży doprowadzi do mniejszej presji na pozbywanie się BTC ze strony górników, którzy zazwyczaj muszą sprzedawać Bitcoiny, aby pokryć koszty operacyjne. Często powtarzaną narracją jest to, że przy mniejszej liczbie nowych BTC na sprzedaż, efekt niedoboru zaczyna działać, historycznie przygotowując grunt pod wzrost.
Po prostu podaż się zmniejsza, a popyt pozostaje stały, lub wyższy (hossa). Obecne warunki rynkowe różnią się jednak od norm historycznych. W miarę jak zbliżamy się do halvingu, wpływ nowych bitcoinów wydobywanych i wprowadzanych do obiegu staje się mniej znaczący w porównaniu z rosnącym popytem ze strony funduszy ETF. Jak pokazano na poniższym wykresie Glassnode’a, fundusze ETF usuwają z rynku kilkakrotnie więcej Bitcoinów niż jest wydobywanych każdego dnia.
Obecnie górnicy dostarczają na rynek około 900 BTC dziennie. Po halvingu liczba ta ma spaść do około 450 BTC. To w poprzednich warunkach rynkowych mogło zwiększyć niedobór Bitcoina i spowodować wzrost.
ETF > halving ?
Skala popytu z funduszy ETF wycofuje z obiegu znacznie więcej Bitcoinów niż dzienna produkcja górników. To sugeruje, że zbliżający się halving może nie spowodować spadku podaży i wpływu wynikającego z tego tytułu, tak jak kiedyś przewidywano. Fundusze ETF zasadniczo uprzedzają wpływ halvingu… Już teraz ograniczając dostępną podaż poprzez swoją znaczną i ciągłą aktywność zakupową.
- Innymi słowy wg. Glassnode’a „ograniczenie podaży, którego zwykle oczekuje się po halvingu, może już obowiązywać z powodu nabywania bitcoinów na dużą skalę przez fundusze ETF”. Fundusze wywierają obecnie znaczący wpływ na dostępność Bitcoinów, co może ograniczyć jakikolwiek wpływ halvingu na rynek w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Aktywność funduszy ETF wprowadza jednak d złodatkowąożoność do dynamiki rynku.
- Na przykład, nie należy oczekiwać, że siła wywierana przez fundusze ETF na cenę Bitcoina będzie działać tylko w jednym kierunku. Pomimo obecnego trendu silnych napływów, możliwość odpływów pozostaje, niosąc ze sobą ryzyko wprowadzenia nagłych zmian na rynku. Ścisłe monitorowanie aktywności ETF, zarówno zakupów, jak i potencjalnej sprzedaży, okaże się niezbędne do przewidywania ruchów rynkowych w miarę zbliżania się halvingu. Ta obserwacja jest zgodna z tym, o czym mówiliśmy niedawno – Wall Street będzie w bezprecedensowy sposob wpływać na rynek crypto, dysponując zaledwie kilkoma % podaży Bitcoina… Ponieważ wszyscy będą obserwowali zachowanie ETF-ów.
Wpływ długoterminowej podaży – gdzie jesteśmy?
Tak więc wpływ halvingu na długoterminową dynamikę cen Bitcoina jest prawdopodobnie zredukowany przez działania ETF. Zatem w centrum uwagi znajdą się inne kluczowe metryki. Jeśli chodzi o dynamikę podaży, głównym źródłem podaży dostępnej do handlu, poza tym, co wnoszą górnicy, są posiadacze długoterminowi (LTH). Ich decyzje o sprzedaży lub przetrzymywaniu znacząco wpływają na podaż i popyt na rynku.
- W ekosystemie Bitcoina uczestnicy rynku są często podzieleni na posiadaczy długoterminowych (LTH) i posiadaczy krótkoterminowych (STH), w oparciu o czas posiadania Bitcoina. LTH są definiowane przez Glassnode jako podmioty, które trzymają Bitcoin przez dłuższy czas, zwykle uważany za dłuższy niż 155 dni. Klasyfikacja ta wynika z obserwacji, że Bitcoiny trzymane dłużej niż ten okres są rzadziej sprzedawane w odpowiedzi na zmienność rynku. Zatem posiadają statystycznie silniejsze przekonanie o długoterminowej wartości. W przeciwieństwie do tego, STH są bardziej podatne na ruchy cen, często przyczyniając się do natychmiastowych wahań podaży i popytu.
Aby zilustrować rolę LTH w dynamice podaży na rynku Bitcoina, analitycy Glassnode opracowali wskaźnik Long-Term Holder Market Inflation Rate. Pokazuje on roczną stopę akumulacji lub dystrybucji Bitcoinów przez LTH w stosunku do dziennej emisji górników. Wskaźnik pomaga zidentyfikować okresy akumulacji netto, w których LTH skutecznie usuwają Bitcoiny z rynku, oraz okresy dystrybucji netto, w których LTH zwiększają presję po stronie sprzedaży na rynku.
Jak widzimy wyżej, historyczne wzorce wskazują, że gdy zbliżamy się do szczytu sprzedaży (dystrybucji) LTH, rynek może zmierzać w kierunku równowagi i potencjalnie wybijać swój szczyt. Obecnie trend wskaźnika inflacji na rynku LTH wskazuje, że znajdujemy się we wczesnej fazie cyklu sprzedaży, z około 30% ukończonymi. Sugeruje to znaczną aktywność w ramach obecnego cyklu, dopóki nie osiągniemy punktu równowagi rynkowej z perspektywy podaży i popytu oraz potencjalnych szczytów cenowych. Zatem biorąc to pod uwagę, inwestorzy powinni uważnie monitorować wskaźnik inflacji rynkowej LTH.
Halving jako wydarzenie 'sell-the-news’
Podczas gdy halving jest często interpretowany jako byczy sygnał, jego bezpośredni wpływ na rynek, wg. obserwacji Glassnode’a jest silnie uzależniony od czynników psychologicznych. Czasami rynek traktował to wydarzenie jako sell-the-news. W takim scenariuszu nastroje rynkowe i cena nabierały rozpędu prowadzącego do halvingu. Tylko po to, by wkrótce potem doprowadzić do znacznych korekt cen.
W roku 2016 r. rynek doświadczył gwałtownej wyprzedaży z ok. 760 USD do 540 USD. Stanowiło to spadek o około 30% – tuż przed halvingiem. Spadek był klasycznym przykładem reakcji uczestników rynku na wydarzenie. A nie na jego długoterminowe implikacje podażowe, pokazując zdolność halvingu do wywołania natychmiastowej zmienności. Nieco podobny scenariusz obserwujemy od prawie 2 tygodni. Cena Bitcoina spadła z 74,000 USD do 65,000 obecnie (ok. 61,000 USD 'w dotychczasowym dołku’).
Halving w 2020 r. przedstawiał bardziej złożony scenariusz. Podczas gdy bezpośrednie jego następstwa nie odzwierciedlały gwałtownej wyprzedaży obserwowanej w 2016 r., górnicy doświadczyli komplikacji ze względu na ożywienie cen przed nim, a następnie ograniczenie emisji nowych BTC… Co tylko spotęgowało ich wyzwania. Okres ten nie charakteryzował się tradycyjną wyprzedażą, ale uwypuklił bardziej złożone reakcje rynku na wydarzenia związane z halvingiem. Wpływ na nie miały szersze warunki gospodarcze i nastroje. Sam halving stanowił tylko tło.
Znacząca korekta po halvingu?
Glassnode twierdzi, że „W miarę zbliżania się do kolejnego halvingu, struktura rynku sugeruje, że możemy być świadkami kolejnej znaczącej korekty. Taka korekta byłaby nie tylko zgodna z historycznymi wzorcami. Wg. Glassnode’a służyłaby jako reset, wytrząsając krótkoterminowe zainteresowanie spekulacyjne i przygotowując grunt pod kolejny cykl wzrostu”
- Oczekiwania zależą od kilku czynników. Między innymi od ciągłego wpływu środków do funduszy ETF. Podczas gdy ich aktywność zakupowa zapewniła znaczne wsparcie dla ceny… Istnieje zgoda co do tego, że napływy te nie będą trwałe w nieskończoność. Jeśli przepływy ETF zaczną zwalniać lub odwracać się przed halvingiem, możemy zobaczyć złożony wpływ na rynek.
- Oczekiwanie na zmniejszony popyt ze strony funduszy ETF, w połączeniu z tradycyjną psychologią halvingu, może wywołać okres podwyższonej zmienności, a inwestorzy prawdopodobnie dostosują swoje pozycje w odpowiedzi na wczesne oznaki zmiany.
Podsumowując, natychmiastowy wpływ halvingu na rynek będzie kształtowany przez czynniki psychologiczne. Oraz dynamikę kapitału (częściowo instytucjonalnego). Inwestorzy powinni przygotować się na potencjalną zmienność wokół halvingu, obserwując aktywność funduszy giełdowych – jako kluczowy wskaźnik nastrojów rynkowych w perspektywie krótkoterminowej.
Co jest innego w tym cyklu?
Historycznie rzecz biorąc, cykle Bitcoina zazwyczaj rozpoczynały się 12 do 18 miesięcy po poprzednim szczycie hossy, a nowy rekord pojawiał pojawiał się kilka miesięcy po halvingu. Doprowadziło to wielu do sugestii, że samo wydarzenie halvingu oznacza kolejną hossę. Oczywiście, ze względu na ograniczenia podaży, które wprowadza. Tymczasem sam efekt halvingu w tym cyklu prawdopodobnie zostanie zmniejszony ze względu na wprowadzenie nowego popytu instytucjonalnego ze strony funduszy ETF.
- Czy zatem obecny cykl może być krótszy niż poprzednie? A może ETFy zaburzą cykl na stałe? Chociaż nie możemy powiedzieć na pewno, czy tak będzie, czy nie, możemy spojrzeć na dane zaprezentowane przez Glassnode, aby ocenić, gdzie obecnie znajdujemy się w cyklu rynkowym i jakie jest prawdopodobieństwo kontynuacji hossy. Po pierwsze, jeśli chodzi o wzorce cykliczne, przełamanie ATH przed halvingiem niekoniecznie oznacza, że odbiegliśmy od historycznych norm. Kluczem jest ocena, kiedy naprawdę miał miejsce szczyt hossy w poprzednim cyklu.
- W Glassnode analitycy podkreślają, że de facto miało to miejsce w kwietniu 2021 roku, choć technicznie Bitcoin osiągnął wyższą cenę w listopadzie 2021 roku. Te założenie opiera się na fakcie, że po kwietniowym maksimum znaczna większość wskaźników technicznych i on-chain związanych z nastrojami rynkowymi i sentymentami inwestorów zaczęła wykazywać typowe wartości rynku niedźwiedzia. Od tego czasu długo nie odzyskała właściwych wartości.
Coraz płytsze korekty
Teraz, biorąc kwiecień 2021 r. za poprzedni szczyt hossy, widzimy, że obecny cykl dobrze wpisuje się w historyczne normy. Zatem to sugeruje, że rynek byka może trwać jeszcze dłużej. Pomimo faktu, że BTC złamał poprzednie ATH przed halvingiem. Podczas oceny różnic między obecnym cyklem a historycznymi normami i trendami w celu poprawy strategii, praktyczne może być monitorowanie wskaźnika Glassnode Bull Market Correction Drawdowns. Odzwierciedla on głębokość i częstotliwość korekt podczas hossy.
Jak widzimy wyżej, w tym cyklu wystąpiły mniej poważne korekty, odbiegające od bardziej znaczących spadków o 30-40% typowych dla poprzednich rynków byka. Pośrednio wynika to z wyższej kapitalizacji rynkowej Bitcoina. Z drugiej strony monitorownia osunięć ceny Bitcoina, może zapewnić inwestorom miernik nastrojów. Zarówno szerokiego apetytu na ryzyko i potencjalnych punktów zwrotnych. Ponieważ napływ funduszy ETF nadal wpływa na rynek, znacząca zmiana trendu łagodniejszych korekt może sygnalizować zmiany w zachowaniu inwestorów.
Podsumowanie
Rola funduszy ETF w kształtowaniu rynku Bitcoina, nawet szczególnie w miarę zbliżania się do halvingu, jest nie do przecenienia. Równie ważne jest, aby trzymać rękę na pulsie w kwestii wpływu posiadaczy długoterminowych (LTH) na dynamikę podaży rynku. Wzajemne oddziaływanie między halvingiem, a przypływami i odpływami popytu ze strony funduszy ETF wprowadza złożoną dynamikę, która może znacząco zmienić tradycyjne reakcje rynku na wydarzenie.
Dla inwestorów, którzy chcą udoskonalić strategie, monitorowanie zachowań długoterminowych holderów wydaje się niezbędne. Obecnie wskazuje, że ok. 30% cyklu byka może być za nami. Jakikolwiek znaczący ruch ze strony długoterminowych portfeli wg. Glassnode’a może być punktem zwrotnym, który określi kierunek rynku po halvingu.
W naszej ocenie, w długim terminie jednak fundusze ETF mają szanse znacząco zaburzyć cykl. Jak? Zdejmując BTC z rynku i nie realizując zysków —>w zależności od tego, z jak wielkim apetytem będą wchłaniały podaż inwestorów długoterminowych. Przy założeniu, że udziały w BlackRockowym IBIT i podobnych ETF-ach nabywać będą duże instytucje (skąd kapitał może dłużej napływać, niż kapitał majętnych indywidualnych inwestorów, czy generalnie retailu), może mieć miejsce sytuacja, w której podaż hodlerów będzie 'wchłaniania’ dłużej, efektywniej i z długoterminowym efektem 'wzrostowym’ dla Bitcoina. Czekajmy na koniec kwartału (i kolejnych kwartałów), gdy publiczne podmioty będą musiały raportować udziały. Czy ujawni się ktoś duży
Źródło: https://insights.glassnode.com/trading-strategies-for-bitcoin-halving-2024/
Może Cię zainteresuje:
Nigdzie nie bierze się pod uwagę inflacji i szalonego dodruku w ostatnich latach ?
Wniosk są błędne. ETF napędza „pre-halving”, a halving napędza inwestor bezpośredni. Obaj są niezależni.
Wzrosty halvingowe są zatem przed nami. Będziemy mieli supercykl na BTC, bez redukcji wzrostu w stosunku do cyklu poprzedniego. Dopiero teraz ETF ruszy pełną parą, bo doradzcy inwestycyjni w USA nie mogą oferować nowych produktów inwestycyjnych. BTC po 1 mln USD staje się realny. Nawet zwykłe akcje NIVIDA potrafią poszybować na fali zainteresowania, a tu mamy kryptowaluty. Oczywiście trzeba wiedzieć kiedy sprzedać.
Czym tu się podniecać i tak większość będzie wydymana