Glassnode: 'Ważą się losy cyklu kryptowalut’. Co dalej z Bitcoinem? Raport on-chain

Firma analityczna Glassnode nie próżnuje, a w poniższym artykule czeka nas prawdziwy 'przewodnik on-chain’. Po wzroście ceny do historycznych 109 tys. „USD i szybkim spadku z tego poziomu miliony inwestorów na całym świecie zastanawiają się, czy Bitcoina naprawdę czeka tak świetlana przyszłość, jak obiecują piewcy adopcji kryptowaluty w centralnych bankach? Oto dane, które pozwolą lepiej zrozumieć cykl.

Kluczowe fakty

  • Bitcoin znów konsoliduje i po odbiciu z 90 tys. do 109 tys. U?SD nie był w stanie znacząco przekroczyć ATH z grudnia. Cena spadła do ok. 101 tys. USD, a inwestorzy czekają na informacje o rezerwie strategicznej w USA
  • Nowa administracja wskazała już pierwsze oznaki wsparcia branży powołując nową, spec-grupę regulatorów w SEC, którzy zajmą się stworzeniem precyzyjnych regulacji. Dla rynku to jednak za mało, by napędzić falę wzrostów
  • Glassnode wskazał, że napływy kapitału do Bitcoina pozostają dodatnie, choć ich wielkość spadła od czasu osiągnięcia 100 tys. dolarów. Siła podaży powoli spsada, choć rynek zbliża się do krótkoterminowej równowagi.
  • Co ważne, presja sprzedaży ze strony inwestorów długoterminowych sporo spadła, wraz z wolumenami zdeponowanymi na giełdach w celu jej przeprowadzenia.
  • Kilka miar zmienności zaostrza się, a rynek znalazł się w historycznie dość wąskim 60-dniowym przedziale cenowym. To często jest oznaką, że jest prawie gotowy do ponownego ruchu. Spore napływy netto do funduszy ETF spotkały się jednak z realizacją zysków.

Obserwacja ostatnich kilku sesji prowadzi nas do wniosku, że Bitcoin coraz mniej uwagi zwraca na rynek akcji, a inwestorzy wyczekują bezpośrednich sygnałów, dających nadzieję na 'scenariusz maksimum’ czyli powszechną adopcję na poziomie państw i prywatnych firm… Wynikającą ze zrozumienia tego, czym jest Bitcoin. Pamiętajmy, że tu cena Bitcoina działa jak magnes… W końcu nikt nie myślał o tym w bessie roku 2022, choć sama natura Bitcoina nie uległa zmianie. Zmianiom ulegają wyłącznie zachowania uczestników rynku.

Równowaga i przepływy kapitału

Inwestorzy czekają na bodziec do wzrostów. Tymczasem, po tym jak cena osiągnęła znów poziom 100 tys. USD, napływ kapitału netto do Bitcoina gwałtownie wzrósł. To oznaczało, że inwestorzy utrzymywali zyski 'nietknięte’. Od tego czasu napływ kapitału zaczął się zmniejszać, ponieważ rynek konsoliduje i aklimatyzuje do nowego przedziału cenowego.

Spowolnienie realizacji zysków oznacza zmniejszenie sił po stronie sprzedających, a tym samym wymaga mniej nowego kapitału, aby utrzymać ceny w przedziale handlowym. Zrealizowana kapitalizacja jest obecnie notowana na poziomie ATH w wysokości 832 mld USD. Rośnie w tempie 38,6 mld USD miesięcznie. Mimo to BTC spadł z poziomu nowego ATH relatywnie szybko, a faza 'price discovery’ skróciła się. Wszystko to pomimo euforii na rynkach akcji.

Źródło: Glassnode

Wskaźnik zrealizowanego zysku/straty netto jest pochodną wskaźnika zrealizowanej kapitalizacji. Zatem pozwala obserwować wielkość przepływów kapitałowych netto występujących w łańcuchu, denominowanych w USD. W miarę jak rynek trawi presję sprzedających związaną z realizacją zysków, bilans zrealizowanych zysków i strat stopniowo się neutralizuje.

Zatem sugeruje to, że ma miejsce reset sił podaży i popytu. Co za tym idzie większość BTC będących obecnie przedmiotem transakcji, nie powoduje dużej różnicy wartości w stosunku do ceny, po której zostały nabyte po raz pierwszy. Wolumen realizacji zysków osiągnął szczytowy poziom +4,5 mld USD w grudniu 2024 r.. Obecnie spadł do wartości +316,7 mln USD. To spadek o 93%.

Źródło: Glassnode

Bezwzględna wielkość zrealizowanego zysku i zrealizowanej straty to kolejny zestaw narzędzi, które wykorzystuje Glassnode, by ocenić kierunek i nastroje kapitału wpływającego i wypływającego z Bitcoina. Po dodaniu zrealizowanego zysku i straty widzimy, że tak połączy wskaźnik doświadczył gwałtownego spadku z ATH wynoszącego 4 mld USD do wartości 1,4 mld USD. Pomimo tego aż 65% spadku, obecna wartość pozostaje podwyższona z historycznego punktu widzenia, podkreślając skalę codziennego popytu pochłaniającego ten kapitał w warunkach hossy.

Źródło: Glassnode

Strona podażowa zwalnia

Nastąpił znaczący spadek ogólnej presji po stronie sprzedaży? Ale czy na pewno? Glassnode potwierdza ten pogląd, wykorzystując wskaźniki jak Coinday Destruction i wolumeny napływu do giełd, aby dokładniej zbadać tę dynamikę. Narzędziem, które możemy wykorzystać do lepszego profilowania presji dystrybucyjnej inwestorów, to tzw. Binary CDD. Wskaźnik śledzi wydatki związane z „czasem przetrzymywania” na rynku.

Zatem analizuje, kiedy posiadacze starej podaży dokonują coraz większych transakcji. Pod koniec 2024 r. i na początku stycznia obserwowaliśmy trwały okres intensywnego spadku Coinday. W ostatnich tygodniach wskaźnik ten zaczął się ochładzać, ponieważ stosunkowo niewielkie spadki przejęły kontrolę.

A więc widzimy więc, że znaczna liczba inwestorów, którzy planowali zrealizować zyski, prawdopodobnie zrobiła to w obecnym przedziale cenowym. Ogólnie rzecz biorąc, pokazuje to, że rynek może być zmuszony do pójścia „w inne miejsce”, by zachęcić i odblokować kolejną falę podaży.

Źródło: Glassnode

Długoterminowi inwestorzy na fali

Long-Term Holder (LTH) Binary Spending Indicator to wskaźnik, którego Glassnode używa do oceny czasu trwania utrzymującej się presji sprzedających. Zatem narzędzie skupia się w szczególności na inwestorach długoterminowych. W połączeniu z wcześniejszymi dużymi wolumenami realizacji zysków możemy zaobserwować znaczny spadek całkowitej podaży LTH. Po tym, jak rynek osiągnął 100 tys. dolarów w grudniu. Od tego czasu tempo spadku podaży LTH zatrzymało się, co sugeruje złagodzenie tej presji dystrybucyjnej w ostatnich tygodniach. Obecnie całkowita podaż LTH wykazuje oznaki wzrostu, co sugeruje, że zachowania akumulacyjne i HODLing przeważają nad presją realizacji zysków w tej grupie.

Źródło: Glassnode

Scentralizowane giełdy pozostają głównym miejscem spekulacji i handlu, a każdego dnia przetwarzają miliardy dolarów w przepływach. Wpływy z giełd znacznie spadły ze szczytowego poziomu 6,1 mld USD do 2,8 mld USD (-54%), co podkreśla znaczne ograniczenie niedawnej działalności spekulacyjnej. Warto zauważyć, że wolumeny napływu LTH na giełdy spadły z 526,9 mln USD w grudniu do obecnych 92,3 mln USD, dając spadek wolumenu depozytów o -83%. Potwierdza to tezę, że inwestorzy długoterminowi mogli zrealizować dużą część zysków w tym przedziale cenowym.

Źródło: Glassnode

W celu dalszej analizy równowagi podaży i popytu Glassnode zestawił tempo zmian salda różnych grup, zestawione z ilością wykopanych BTC. Taki wskaźnik zapewnia względną miarę w porównaniu z nową emisją BTC, która teoretycznie została wchłonięta przez każdą kohortę. Skupiając się na grupie inwestorów posiadających mniej, niż 10 BTC; jako proxy dla inwestorów detalicznych i indywidualnych, zauważamy, że grupa ta wchłonęła ponad 25,6 tys. BTC w ciągu miesiąca. Glassnode zestawia to z miesięczną emisją BTC ok. 13,6 tys. BTC wybitych przez górników. Zatem posiadacze detaliczni i indywidualni skutecznie wchłonęli 1,9-krotność wolumenu nowej podaży trafiającej na rynek w ramach produkcji pierwotnej.

Źródło: Glassnode

Zwijanie zmienności i cykl

Widzimy silny stopień zbieżności między oboma modelami łańcuchowymi a historycznie wąskim 60-dniowym zakresem cen, co pozwala inwestorom wyprzedzać reżimy podwyższonej zmienności. Mierząc procentowy zakres między najwyższymi i najniższymi notowaniami w ciągu ostatnich 60 dni, możemy zaobserwować kompresję lub zmienność rynku w czasie.

Na poniższym wykresie Glassnode wskazał okresy, w których 60-dniowe przedziały cenowe były węższe niż obecny zakres handlowy. Wszystkie te przypadki miały miejsce przed znacznym wzrostem zmienności, przy czym większość z nich miała miejsce na wczesnych rynkach byka lub przed późną kapitulacją w cyklach niedźwiedzia. Gdzie dziś jesteśmy? Skłaniamy się raczej ku pierwszemu.

Źródło: Glassnode

Utrzymujące się zmiany cen w wąskim zakresie pozwalają na redystrybucję i koncentrację dużej części krążącej podaży przy stosunkowo wyższych kosztach. Wskaźnik gęstości zrealizowanej podaży określa ilościowo koncentrację podaży wokół bieżącej ceny spot w zakresie 15% odchylenia zmiany ceny.

Gdy podaż jest silnie skoncentrowana wokół ceny spot, niewielkie zmiany ceny mogą znacząco wpłynąć na rentowność inwestorów, co z kolei może zwiększyć zmienność rynku. Po tym, jak cena Bitcoina osiągnęła szczyt w grudniu, zaczęła się konsolidować, tworząc gęstą koncentrację podaży o podstawie kosztowej zbliżonej do ceny spot. Obecnie 20% podaży znajduje się w przedziale ±15% ceny spot.

Źródło: Glassnode

Wskaźnik ryzyka

Miara on-chain Sell-Side Risk Ratio opisuje to zjawisko z innej perspektywy. Jakiej? Wskaźnik ocenia całkowity wolumen zarówno zrealizowanych zysków, jak i strat zablokowanych przez inwestorów w stosunku do wielkości aktywów (mierzonej za pomocą Realized Cap). Glassnode rozważa go w następujących ramach:

  • Wysokie wartości wskazują, że inwestorzy sprzedają swoje BTC ze znacznym zyskiem lub stratą w stosunku do ich ceny nabycia. Ten stan wskazuje, że rynek prawdopodobnie musi ponownie znaleźć równowagę i zwykle następuje po ruchu cenowym o dużej zmienności.
  • Niskie wartości wskazują, że większość monet jest wydawana stosunkowo blisko ich progu rentowności, co sugeruje, że osiągnięto pewien stopień równowagi. Stan ten często oznacza wyczerpanie „zysków i strat” w bieżącym przedziale cenowym i zwykle opisuje środowisko o niskiej zmienności… Prowadzące ostatecznie do jej drastycznej zmiany.

W ostatnich tygodniach nastąpił znaczny spadek aktywności w zakresie wydatków, co doprowadziło do gwałtownego spadku ryzyka po stronie sprzedaży. Często sygnalizuje to, że wszystkie zdarzenia związane z realizacją zysków i strat, które zaplanowali inwestorzy, zostały już zrealizowane. Zwykle sygnalizuje to, że rynek jest bliski lokalnej równowagi i jest prekursorem kolejnej fali zmienności.

Źródło: Glassnode

Podsumowanie

Bitcoin doświadczył sporych wahań, finalnie sięgając po nowe ATH na poziomie 109 tys. dolarów, po czym spadł. Teraz stabilizuje się powyżej 100 tys. dolarów. Jednak podwyższony stopień niezdecydowania rynku jest potęgowany przez wymagające i niepewne tło dla Bitcoina, który z jednej strony powinien kontynuować wzrosty z uwagi na dotychczasowe cykle, a z drugiej staje się zależny od funduszy ETF, jak i działań administracji Stanów Zjednoczonych… Co stanowi rodzaj obosiecznego miecza.

W powyższym artykule Glassnode ocenił warunki poprzedzające ostatni impuls wzrostowy. Niezmiennie kluczowym dla rynku wsparcie pozostaje 90 tys. USD. Zatem nie jest prawdą, że muzyka cichnie. Korekty w granicach 5 do 10% mogą towarzyszyć nawet najbardziej ekstremalnym fazom euforycznych rajdów Bitcoina. Czy tym razem jest inaczej? Przypomnijmy, że interesy Donalda Trumpa stały się zbieżne z całą branżą kryptowalut, a związek ten zapowiada się obiecująco.

Źródło: BitcoinMagazine
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.