Glassnode: 'Rynek kryptowalut się zmienił’. To ostatnie miesiące hossy Bitcoina?

Od czasu powstania Bitcoina w 2009 roku, blockchain stał się globalnym narzędziem, o niezwykle dużej płynności. Przez ponad 15 lat jest przedmiotem obrotu o każdej porze dnia i nocy. Biorąc pod uwagę, że globalne wydarzenia często mają miejsce poza tradycyjnymi godzinami handlu na rynku, sprawia to, że Bitcoin jest jednym z niewielu aktywów, w przypadku których inwestorzy mogą wyrazić swoją opinię na przykład w weekendy. W najnowszym raporcie, firma analityczna Glassnode zapewniła narzędzia, które pozwalają nam sięgnąć głębiej i dowiedzieć się więcej na temat trwającego cyklu.

Najważniejsze fakty

  • Bitcoin stał się globalnym aktywem o niezwykle dużej płynności, dostępnym o każdej porze dnia. Stwarza to warunki dla inwestorów do spekulacji, handlu i wyrażania swoich poglądów makroekonomicznych w czasie, gdy tradycyjne rynki są zamknięte.

  • Sieć Bitcoin nadal sprawdza się jako wschodzący środek przechowywania wartości, gromadząc ponad 850 mld USD napływu kapitału netto. Pełni również rolę środka wymiany aktywów, przetwarzając prawie 9 mld USD wolumenu dziennie.

  • Liczne wskaźniki nowego popytu pozostają podwyższone, jednak są znacznie niższe niż w szczytowych okresach poprzednich cykli. Kolejne dane wskazują, że stadium euforii jest jeszcze przed nami – lub nie nadejdzie nigdy, a Bitcoin zupełnie zmienił swoje oblicze.

  • Dane on-chain wskazują, że inwestorzy detaliczni zmienili się i zachowują się jak bardziej 'dojrzałe’ adresy. Historyczne wzorce sugerowałyby, że hossa może zakończyć się mniej więcej w marcu 2025 (1 rok po osiągnięciu ATH w marcu 2024). Ale takiej dynamice przeczy cały szereg danych.

  • Zmienia się również skład inwestorów w aktywa cyfrowe, z zauważalnym wzrostem liczby bardziej wyrafinowanych inwestorów instytucjonalnych w przestrzeni Bitcoin. Doprowadziło to do ogólnego spadku skali wypłat i kompresji zmienności w czasie.

Środowisko regulacyjne otaczające Bitcoina stale się zmienia, a nowe instrumenty finansowe, takie jak instrumenty pochodne i produkty ETF, nadal się rozwijają. W tym artykule analizujemy, jak zmienia się skład inwestorów w aktywa cyfrowe. W najnowszej analizie Glassnode podejmuje wyzwanie i próbuje analizować Bitcoina z mniej popularnej strony, niż zwykle.

Niewzruszona ekspansja

Mniej więcej 7 dni temu, Bitcoin doświadczył spadku, ponieważ uczestnicy rynku zareagowali na wprowadzenie przez administrację Trumpa ceł na Meksyk, Kanadę i Chiny. Biorąc pod uwagę, że inne rynki były zamknięte, Bitcoin i inne aktywa cyfrowe odnotowały gwałtowny spadek. Jednak następnie przyszło spore odreagowanie:

  • Cena BTC spadła z 104 tys. USD do 93 tys. USD (-10,5%), a następnie wzrósł do 102 tys. USD.
  • Kurs Ethereum spadł z 3,4 tys. USD do 2,5 tys. USD (-26,5%), a następnie wzrósł do 2,8 tys. USD.
  • Solana spadł z 236 USD do 184 USD (-22,0%), a następnie wzrósł do 217 USD.
Źródło: Glassnode

Bitcoin w szczególności odgrywa coraz większą rolę na arenie światowej. Ale także państwa narodowe, takie jak Królestwo Bhutanu, prowadzą operacje wydobywania go, na dużą skalę. Salwador nadal promuje walutę jako prawny środek płatniczy. Co najważniejsze, rząd Stanów Zjednoczonych rozważa potencjał Bitcoina jako strategicznego aktywa rezerwowego.

Bitcoin od kilku tygodni notowany jest w okolicach psychologicznie ważnego poziomu 100 tys. dolarów. Wielu krytyków uważało pokonanie go za niemożliwe. Glassnode wskazuje, że minęło już 7 lat od ostatniego 'logarytmicznego’ kamienia milowego, na poziomie 10 tys. dolarów. Poziom ten BTC przebił podczas hossy w 2017 roku. Oddalając wykres i pomijają krótkoterminowe fluktuacje ceny BTC, widzimy prawdziwy, niezakłócony obraz ekspansji.

Źródło: Glassnode

Cena sukcesu

Pomimo wielkiej krytyki i braku przekonania wielu inwestorów, Bitcoin ugruntował swoją pozycję, jako jedno z największych aktywów na świecie. Osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości 2 bilionów dolarów i plasuje się dziś na 7. miejscu wśród największych aktywów na świecie. Powyżej srebra (1,8 bln USD), czy wycen firm takich jak Saudi Aramco (1,8 bln USD) i Meta Platforms (1,7 bln USD). Zatem coraz trudniej go zignorować i nawet krytycy siadają, by przeanalizować, czy aby na pewno czegoś nie pominęli.

Źródło: Glassnode

Dziś sam Bitcoin wymaga teraz znacznie większych napływów świeżego kapitału, aby osiągnąć ciągły wzrost kapitalizacji rynkowej. Aby zbadać ten aspekt, Glassnode wykorzystał wskaźnik Realized Cap, który mierzy skumulowany przepływ netto kapitału do aktywów cyfrowych.

Jeśli porównamy od najniższego poziomu cyklu ustalonego w listopadzie 2022 r., kiedy to zrealizowana kapitalizacja wynosiła 400 mld USD, Bitcoin od tego czasu zaabsorbował dodatkowy napływ kapitału w wysokości zaledwie około 450 mld USD, dwukrotnie zwiększając zrealizowaną kapitalizację. Odzwierciedla to łączną „wartość zablokowaną” w Bitcoinie na poziomie około 850 mld USD.

Źródło: Glassnode

Podczas gdy BTC jest często postrzegany przede wszystkim jako wschodzący zasób wartości, sieć Bitcoin może również działać jako zdecentralizowane szyny dla BTC jako środka wymiany. Połączenie węzłów i górników pozwala każdej osobie lub podmiotowi rozliczać płatności transgraniczne, bez interakcji z pośrednikiem zewnętrznym.

Wykorzystując transakcje skorygowane o podmiot Glassnode do filtrowania tylko transakcji o podłożu ekonomiczny, w ciągu ostatnich 365 dni sieć Bitcoin przetwarzała średnio 8,7 mld USD dziennie, a całkowita wartość przeniesiona w ciągu ostatniego roku osiągnęła 3,2 biliona USD. Zarówno Realized Cap, jak i wolumeny ekonomiczne rozliczane przez sieć Bitcoin oferują empiryczne dowody na to, że Bitcoin ma zarówno „wartość”, jak i „użyteczność”, podważając założenie krytyków, że nie ma żadnego z nich.

Źródło: Glassnode

Niezwykła dominacja

Po ustaleniu, że Bitcoin ma znaczenie jako aktywo makro, Glassnode przeniósł uwagę, by przeanalizować jego dominację w stosunku do szerszego ekosystemu aktywów cyfrowych. I tak wiemy, że od upadku FTX w listopadzie 2022 r. dominacja Bitcoina znajduje się w stałym trendzie wzrostowym, wzrastając z 38% do 59%.

Sugeruje to, że nastąpiła rotacja cykliczna i narastanie wartości w kierunku Bitcoina preferencyjnie w stosunku do innych w krajobrazie aktywów cyfrowych. Można to częściowo wyjaśnić szerszym dostępem, jaki amerykańskie fundusze ETF typu spot oferują kapitałowi instytucjonalnemu. Bitcoin ma również nieco wyraźniejszą podstawową narrację jako aktywa rzadkie, utrzymywane przez wielu jako zabezpieczenie monetarne przed deprecjacją walut fiducjarnych na całym świecie.

Źródło: Glassnode

Kiedy porównamy kapitalizację rynkową Bitcoina i różnych kryptowalut (z wyłączeniem Ethereum i Stablecoinów), możemy zauważyć rosnącą rozbieżność w wycenie. Odnosząc się ponownie do minimum z 2022 r., Glassnode porównał wzrost kapitalizacji rynkowej.

  • Kapitalizacja rynkowa Bitcoina: $363 miliardów > $1,93 biliona (5,3x)
  • Kapitalizacja rynkowa altcoinów: 190 mld USD > 892 mld USD (4,7x)
Źródło: Glassnode

Chociaż istnieje rozbieżność w wielkości wycen Bitcoina i altcoinów, korelacja między nimi jest bardzo solidna. Sugeruje to, że siłą napędową tej rozbieżności nie jest tempo wzrostu między nimi, ale zamiast tego znaczna różnica w kapitale wchodzącym do Bitcoina, w stosunku do jego 'alternatyw. Bitcoin zdobywa lwią część kapitału od inwestorów i można oczekiwać, że dominacja Bitcoina będzie nadal rosła (a odwrócenie tego wskaźnika będzie sygnałem do rotacji kapitału w innym kierunku).

Źródło: Glassnode

Zmiana cykliczna

Wraz z przebiciem przez cenę BTC poziomu 100 tys. dolarów, można oczekiwać, że skala ekspozycji na Bitcoina znacznie wzrośnie. Glassnode próbuje to ocenić, oceniając procent BTC, utrzymywanych i nabytych mniej, niż 3 miesiące temu. Poniższy wykres przedstawia ewolucję tego wskaźnika w ciągu 12 miesięcy. po osiągnięciu nowego cyklicznego ATH.

Podczas gdy nowy popyt w tym cyklu jest znaczący, procent wartości utrzymywany w 3-miesięcznych BTC jest znacznie niższy, niż w poprzednich cyklach. Zatem wciąż nie było takiej samej skali napływu nowego popytu, który wydawał się występować w ekstremalnych fazach hossy.

Co ciekawe, wszystkie poprzednie cykle zakończyły się około rok po pierwszym przełamaniu ATH, co podkreśla nietypowy charakter obecnego cyklu, który po raz pierwszy osiągnął nowe ATH w marcu 2024 roku. Jeśli historia miałaby się powtórzyć, szczyt Bitcoina przypadłby na marzec 2025 roku, jednak nie jest to prawdopodobne i nie widać sygnałów euforii – ani po danych on-chain, ani od strony popularności BTC.

Źródło: Glassnode

Jeśli wyodrębnimy wolumen transferu z mniejszych portfeli (o wartości poniżej 10 tys. USD), możemy zauważyć znaczny spadek w porównaniu do ATH z 2021 roku. Dzieje się tak pomimo znacznego wzrostu ogólnego wolumenu rozliczonego w tym cyklu i znacznie wyższych cen Bitcoina. Sugeruje to, że nowy popyt na BTC został zdominowany przez większe podmioty, a nie małe podmioty detaliczne.

Źródło: Glassnode

Analizując alternatywne zbiory danych, takie jak zainteresowanie w Google Analytics w czasie, Glassnode wsparł nimi tą tezę. Intensywność wyszukiwania nie osiągnęła poprzednich poziomów euforii obserwowanych podczas hossy w 2021 r., pomimo wielu czynników sprzyjających Bitcoinowi.

Źródło: Glassnode

Najlepsze przed nami?

Podczas gdy sam Bitcoin jest w dużej mierze zamknięty w swojej strukturze i kodzie, reakcja rynku na niego jest stale ewoluującym i dynamicznym procesem. Środowisko regulacyjne podlega ciągłym zmianom, a nowe instrumenty finansowe, takie jak instrumenty pochodne i produkty ETF, nadal się wokół niego rozwijają. Wraz z ewolucją środowiska wokół Bitcoina, zmienia się również skład inwestorów Bitcoina, co jest najbardziej zauważalne w tym cyklu. Porównując zmiany salda mniejszych podmiotów (tzw. 'krewetek’ posiadających <10 BTC), Glassnode widzi wyraźną zmianę wzorców zachowań w ostatnich latach.

Podczas hossy w 2013 i 2017 r. możemy zauważyć okresy znacznej akumulacji monet z tych grup, często utożsamiane z „euforycznymi zakupami na szczycie”. Wydaje się, że ten wzorzec załamał się w tym cyklu, a mniejsze podmioty angażują się w bardziej intensywną akumulację podczas korekt i cofnięć, a następnie przechodzą do dystrybucji, gdy rynek wzrasta do nowych ATH. Sugeruje to obecność bardziej wyrafinowanej i wykształconej bazy inwestorów. Nawet wśród tych zwykle uważanych za inwestorów detalicznych.

Źródło: Glassnode

Wprowadzenie instrumentów US Spot ETF Bitcoin umożliwiło również nowy dostęp dla inwestorów instytucjonalnych, zapewniając regulowaną ekspozycję na Bitcoin. Umożliwiło to przepływ ukrytego kapitału instytucjonalnego, przy czym fundusze ETF odnotowały ponad 40 mld USD wpływów netto i przekroczyły 120 mld USD łącznego AUM w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia.

Źródło: Glassnode

Jeśli zagłębimy się w tabelę kapitalizacji inwestorów IBIT, możemy dostrzec wyraźne oznaki zwiększonego popytu ze strony inwestorów instytucjonalnych. To kolejny dowód na to, że Bitcoin przyciąga coraz bardziej wyrafinowaną bazę inwestorów.

Źródło: Glassnode

Nieodgadniona przyszłość

Jedną z wielu zalet danych onchain jest to, że pomagają nam profilować zachowanie inwestorów w okresach stresu, takich jak cofnięcia i spadki. Kiedy oceniamy wielkość zrealizowanych strat zablokowanych podczas hossy, nasz obecny cykl pozostaje najbardziej powściągliwy. Jedynym wyróżniającym się wydarzeniem, w którym posiadacze Bitcoina ponieśli znaczące straty, było odreagowanie jena w dniu 5 sierpnia.

Poza tym, wielkość strat pozostała stosunkowo niewielka, przedstawiając bardziej cierpliwą, odporną i niewrażliwą na ceny bazę inwestorów. Odbiega to znacznie od poprzednich struktur cyklu, w których cykl 2015-2018 charakteryzował się wieloma okresami lokalnej kapitulacji. Okres 2019-2022 był jeszcze bardziej zmienny, doświadczając kilku głębokich i poważnych kapitulacji, takich jak odreagowanie PlusToken w połowie 2019 r., wyprzedaż COVID-19 w marcu 2020 r. oraz wielka migracja górników w połowie 2021 r.

Źródło: Glassnode

Profil zmienności Bitcoina również ulega zmianie, a zrealizowana zmienność notowana jest na historycznie niskich poziomach jak na hossę. Zrealizowana zmienność w 3-miesięcznym oknie kroczącym wynosi zazwyczaj poniżej 50% w tym cyklu, podczas gdy regularnie przekraczała 80% do 100% w poprzednich dwóch okresach hossy.

Źródło: Glassnode

Ten zmniejszony profil zmienności, wraz ze stosunkowo zrównoważoną bazą inwestorów, przejawia się jako znacznie bardziej stabilna struktura cen. Dotychczasowy cykl 2023-25 był w dużej mierze sekwencją schodkowej akcji cenowej (rajdy w górę, po których następowały okresy konsolidacji). Zaobserwowaliśmy również bardziej kontrolowany profil spadkowy, przy czym obecny cykl charakteryzuje się najpłytszym średnim spadkiem od lokalnego maksimum ze wszystkich dotychczasowych cykli.

Źródło: Glassnode

Podsumowanie

Bitcoin umacnia pozycję jako globalne aktywo makro. Jego stała dostępność do handlu pozwala inwestorom wyrażać swoje opinie rynkowe o każdej porze dnia, a funduszom spekulować non stop; zabezpieczając pozycje także w weekendy i święta, gdy giełdy pozostają zamknięte. Jednocześnie głęboka płynność umożliwia inwestorom wykonywanie transakcji o znacznych rozmiarach.

Odnosząc się do krytyki dotyczącej roli Bitcoina jako magazynu wartości i środka wymiany, sieć przyciągnęła ponad 850 miliardów dolarów napływu kapitału netto. W roku 2024 przetworzyła średnio prawie 9 miliardów dolarów wolumenu w transakcjach, codziennie. Dane te w dużej mierze rozwiewają wątpliwości dotyczące tych twierdzeń i jednoznacznie wskazują na wysoką użyteczność sieci BTC.

Niedawne zmiany regulacyjne w ekosystemie aktywów cyfrowych pobudziły ewolucję składu inwestorów, prowadząc do większej obecności inwestorów instytucjonalnych na rynku Bitcoin. Ta bardziej cierpliwa, odporna i mniej wrażliwa na ceny baza inwestorów przyczyniła się do zmniejszenia skali odpływów i spadku zmienności w czasie.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.