Crypto Brawl: Bitcoin Cash jest lepszy niż Bitcoin!

Bardzo wysokie opłaty transakcyjne w przypadku dużego zainteresowania. Zapychająca się sieć. Dziesiątki tysięcy transakcji oczekujących na przetworzenie. Wieczne problemy ze skalowalnością. 1 MB bloki transakcyjne. Powolny i ciemiężony rozwój. Podzielona społeczność. Oto moi drodzy krótka charakterystyka naszej kryptowaluty numer jeden, Bitcoina. Życie z nim nie jest łatwe ale na szczęście jest alternatywa, Bitcoin Cash. Szybszy, bardziej skalowalny, z większymi blokami transakcyjnymi i bardziej zjednoczoną społecznością. To w zasadzie kwestia kilku lat kiedy większość zrozumie, że przy wzroście popularności kryptowalut jaki wiąże się z ich kolejnymi wzrostami, Bitcoin nie podoła popytowi i padnie. Zastąpi go bardziej innowacyjna wersja, Bitcoin Cash. Jest on po prostu lepszy niż Bitcoin.

Większe bloki więcej transakcji

Chyba każdy z nas choć raz widział stronę mempool prezentującą ilość oczekujących transakcji w sieci BTC. W przypadku tych lepszych dni jest to kilka tysięcy. W normalne dni mowa o kilkunastu tysiącach. Przy potężnym natężeniu liczba transakcji oczekujących na przetworzenie sięgała czasami stu tysięcy! Jak to jest, że chcąc wysłać 1 BTC z Trezora na Binance, jesteśmy dopiero na stutysięcznym miejscu na liście oczekujących? A no tak to jest, ponieważ każda transakcja to po prostu pewna ilość danych, które mają rozmiar (liczony w bajtach). Z racji tego, że blok BTC ma tylko 1 MB to w każdym bloku jest zawsze określona liczba transakcji, która się mieści. W przypadku BCH bloki transakcyjne są dużo dużo większe. Mają one bowiem aż 8 MB, czyli mieszczą 700% transakcji więcej! Tak samo jak na pendrive o pojemności 1 MB jesteśmy w stanie zmieścić 2 filmy, tak na takim o pojemności 8 MB zmieścimy ich średnio 16. Większe bloki, więcej w nich zawartych transakcji, mniejsza lista oczekujących transakcji. Proste.

47 razy poniżej normy

Problem jest tylko jeden. Od początku powstania BCH w sierpniu 2017, średnia wielkość jego bloku to 171 KB. Tak moi drodzy. 47 razy mniej niż zakładano. Przez cały 2018 rok bloki Bitcoina były średnio 30 razy większe niż Bitcoina Cash! To zjawisko nie bierze się z powodu opieszałości deweloperów czy błędów w kodzie źródłowym BCH. Po prostu zainteresowanie siecią BCH jest tak małe, że nie ma w nim więcej transakcji. To dość patowa i komiczna sytuacja, że gdy w momencie kiedy Bitcoin jest zapchany i na transakcję trzeba czekać nawet do godziny, to i tak nikt nie korzysta z Bitcoin Cash. Chyba nie jest jednak aż tak atrakcyjny jakby się mogło wydawać. Mam nadzieję, że pamiętacie jednak z jakimi hasłami na wojnę szli zwolennicy BCH, krzyczeli oni, że bloki BTC są zwyczajnie za małe. Miejmy nadzieję, że tylko oni teraz nie wpadną w kompleks mniejszości.

2 GB bloki transakcyjne?!

Bitcoin Cash od początku swojego istnienia nie ograniczył się jedynie do 8 MB bloków transakcyjnych. Mogą być one powiększane proporcjonalnie do potęgi liczby 2. Co sprawia, że bez problemu mogą osiągnąć rozmiar 2 048 MB. Wyobraźcie sobie tylko co byśmy w nich mogli znaleźć, jeżeli mogłyby pomieścić zdjęcia i filmy. Już dzisiaj przecież zmorą świata kryptowalut są puste transakcje zapychające bloki. Co by się stało jakby znalazły się w nich niecenzuralne treści video godzące w przekonania obyczajowe czy religijne? Nie wynikłoby z tego nic dobrego.

A czy Ty wolisz wysyłać swoje pieniądze w postaci powolnego Bitcoina, gdzie otrzymasz je dopiero po godzinie? Dlaczego by nie wybrać szybszego i tańszego Bitcoina Cash?

To już czwarta odsłona popularnego cyklu Crypto Brawl. Jeżeli nie mieliście do tej pory okazji przeczytać poprzednich części, koniecznie zajrzyjcie tutaj.

Maciej Kmita

https://www.facebook.com/BitHubpl/posts/2737884442905555?xts[0]=68.ARA3YmhuzaO9qr3HPkl3N1ohcGH-Mt6aUodGEUgsgTvNH6mN67cqniMrM5xbrwivtDhF7llFemexuU-MTLZttWR1osN0jy7fa3IsXOeiqk4ax1hx-byQVggtKX_vb02sUbd9QDeLpHGrZWOQCUzBXujS99-oghZBCWsVnESwVGCzFmnrbAJG_ZWVPXVbmMHbKvCNP3vFMYbL9VVpwQjdsTYXovMfzkCniHz6g7joMihbR1fcsOsSSAQNStPbwPHoo0yrZm8W6Dz_mRCqrOh3nzbSdIgRH6ZA-6OQ_kojiM8r-Y87xYO1_rBsJrIXzRMrMs5KFrAPTqLskI6LF1IxY3yJXK3f4zWXqSz9&tn=-R
Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.