Co to jest Yak Token od Yield Yak?
W ostatnich dniach token Yield Yak (YAK) cieszy się ogromną popularnością, na co niewątpliwie wpływa ponad 250% wzrost ceny w ciągu kilku dni. W dodatku nic nie wskazuje na to, aby trend miał się w najbliższym czasie odwrócić.
W przeciwieństwie do wielu kryptowalut, które można łatwo kupić na Binance, Uniswapie lub innych giełdach, wejście w YAK początkowo może wydawać się nieco skomplikowane. W związku z tym przygotowaliśmy krótką instrukcję dla początkujących użytkowników, którzy do tej pory nie korzystali z sieci Avalanche, a chcieliby stać się posiadaczami tokenów YAK.
Co to jest token YAK?
Najpierw należy jednak zrozumieć, co to jest YAK i dlaczego warto się nim zainteresować. Token YAK został wyemitowany przez twórców yieldyak.com, czyli popularnego rozwiązania typu Autocompound działającego w sieci Avalanche (w połowie sierpnia część tokenów trafiła do osób, które wcześniej korzystały z dostępnych na stronie farm). Narzędzie to pozwala zmaksymalizować zysk z farm przy jednoczesnym uproszczeniu całego procesu, co pozwala zaoszczędzić czas. W dodatku nie są to niskooprocentowane farmy, a naprawdę ciekawe propozycje z APY na poziomie od kilkudziesięciu do kilkuset procent.
Niewątpliwą zaletą YAK jest maksymalna podaż na poziomie 10 000, co odpowiada przybliżonej liczbie dziko żyjących jaków. Celem, jaki towarzyszył dystrybucji tokenów, było umożliwienie społeczności zarządzania siecią. Token można łatwo stakować, co przekłada się na dodatkowe zyski wypłacane w AVAX. Można go również wykorzystać w farmach na stronie Yield Yak.
Chociaż wiele osób dopiero teraz zaczyna interesować się tematem Yield Yak, czytelnicy BitHub, którzy dołączyli do grupy na Telegramie (https://t.me/KryptoBitHub), mogli dowiedzieć się o projekcie od naszego researchera Stokarza (@stokasz) już kilka miesięcy temu. W ostatnich tygodniach grupa była zamknięta ze względu na dużą ilość botów, ale niebawem ponownie zostanie otwarta.
Czym wyróżnia się sieć Avalanche?
Do zakupu YAK należy wykorzystać AVAX, czyli token powiązany z decentralizowaną siecią Avalanche. Tym, co wyróżnia ją na tle innych blockchainów, jest dużo większa decentralizacja niż w przypadku Proof-of-Stake, co przekłada się na możliwość obsłużenia nawet 6500 transakcji w ciągu 1-2 sekund. Avalanche rozwiązuje problem wysokich opłat transakcyjnych, dzięki czemu świetnie nadaje się do projektów DeFi. Chociaż ostatnimi czasy pojawiło się wiele innych projektów, które zostały określone jako potencjalni zabójcy Ethereum, to przewaga Avalanche nad konkurencją polega na tym, że sieć jest kompatybilna z Ethereum Virtual Machine. To sprawia, że przeniesienie istniejących projektów działających na Ethereum jest bardzo proste.
Proces finansowania sieci Avalanche ograniczył się do dwóch rund. W pierwszej, która miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku, zebrano 12 000 000 dolarów, do czego przyczyniły się inwestycja, jakiej dokonała firma Bitmain. Miesiąc później odbyła się publiczna sprzedaż, w której w ciągu kilku godzin zebrano 42 000 000 dolarów.
Jak kupić YAK Token?
Zakup YAK wymaga wykonania kilku czynności, jednak biorąc pod uwagę niewielką podaż, możliwości tokenu oraz to, że wciąż stosunkowo niewiele osób interesuje się tym projektem, może okazać się opłacalny. Niektórzy oczekują nawet podobnych zysków jak w przypadku yearn.finance (YFI), którego cena w ciągu roku wzrosła ze 124 złotych do prawie 340 000 podczas majowego ATH. Oczywiście, przed zainwestowaniem pieniędzy należy zawsze zrobić własny research. Jeżeli jednak uznasz, że warto wejść YAK, możesz to zrobić w kilku krokach.
- Najpierw należy dokonać zakupu kryptowaluty AVAX, co można zrobić na jednej z popularnych giełd (np. Binance, OKEx).
- Następnie trzeba założyć portfel Metamask i dodać sieć Avalanche (gotową konfigurację znajdziesz na stronie chainlist.org). Pamiętaj o zapisaniu fraz i przechowywaniu ich w bezpiecznym miejscu!
- Kolejnym krokiem jest założenie portfela wallet.avax.network (tutaj również pamiętaj o zapisaniu fraz i przechowywaniu ich w bezpiecznym miejscu), co jest niezbędne do przetransferowania środków pomiędzy łańcuchami.
- Jeżeli już masz portfele, powinieneś przesłać AVAX z giełdy na portfel z punktu trzeciego (należy do tego wykorzystać adres X Chain).
- Kolejnym krokiem jest przetransferowanie tokenów pomiędzy łańcuchami sieci Avalanche. Aby to zrobić, należy przejść do zakładki Cross Chain i w polu Destination Chain wybrać C Chain (Contract), podać ilość środków oraz kliknąć CONFIRM. Po chwili środki znajdą się na łańcuchu C, skąd należy je przesłać na portfel Metamask.
- W celu wysłania przetransferowanych środków kliknij Send, wybierz C jako Source Chain, wpisz kwotę i w polu To Address podaj adres Metamaska. Nie zapomnij potwierdzić transakcji (CONFIRM).
- W tym momencie nie pozostaje nic innego jak przejść na stronę yieldyak.com/swap i podpiąć portfel Metamask (CONNECT METAMASK).
- Po lewej stronie wybierasz, jaka ilość Avax ma zostać zamieniona na YAK i klikasz CHECK PRICES. Jeżeli cena będzie odpowiednia, musisz jeszcze potwierdzić transakcję.
Gratulacje! W tym momencie stałeś się posiadaczem tokenów YAK! Jeżeli planujesz je hodlować przez dłuższy czas, możesz skorzystać ze stakingu (yieldyak.com/stake), aby otrzymywać AVAX. Pamiętaj tylko, że potwierdzanie wszystkich tego typu działań (transfer pomiędzy łańcuchami, swapowanie środków, korzystanie ze stakingu) wymaga posiadania niewielkiej ilości AVAX na portfelu Metamask do pokrycia opłat transakcyjnych. Są one jednak bardzo niskie, zwłaszcza w porównaniu z tymi, do których przyzwyczaili się użytkownicy Ethereum.
Aktualne informacje na temat YAK publikowane są na oficjalnym Twitterze projektu (@yieldyak_). Przed zainwestowaniem pieniędzy należy pamiętać o samodzielnym zebraniu informacji i zwrócić uwagę na zapis, który znajduje się na stronie projektu Yield Yak: używaj na własne ryzyko.
„Use at your own risk”.
Podobny zapis widoczny jest w zakładce Swap: Produkt alfa. Używaj na własne ryzyko.
„Alpha Product. Use at your own risk”.
Aktualny kurs YAK możesz śledzić między innymi na Coingecko (https://www.coingecko.com/pl/waluty/yield-yak). W chwili pisania artykułu cena YAK wynosi 3765,57 USD, co oznacza wzrost o 252.5% (licząc od historycznego minimum z 12 sierpnia), kiedy to cena tokena wynosiła zaledwie 1068,23 USD. ATH miało miejsce dzisiaj (20 sierpnia), kiedy to kurs osiągnął 3930,42 USD.
Co sądzicie o YAK? Czy projekt jest dla Was interesujący? A może już dawno korzystacie z farm dostępnych na Yield Yak?
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.