Bitcoin Big Money | TOP 5 największych funduszy w branży kryptowalut

Całkowita kapitalizacja rynkowa dla wszystkich kryptowalut wynosi 264 miliardów dolarów. Duża część tej wartości to wynik działania indywidualnych inwestorów kupujących i sprzedających kryptowaluty. Jest to również w dużej mierze działań operacyjnych dużych funduszy inwestycyjnych i big money. Są to firmy, które zarządzają aktywami kryptograficznymi o wartości nawet 1 miliarda dolarów lub więcej, przy czym większość z nich kwalifikuje się jako „wieloryby”, których społeczność kryptowalutowa często wspomina po każdym znaczącym ruchu na rynku.

Jednak oprócz zwykłego handlu Bitcoinem, Etherem lub wieloma innymi kryptowalutami, fundusze venture capital (VC) często inwestują również w blockchain – i start-upy związane z kryptowalutami. To sprawia, że ​​są one podwójnie ważne dla rozwoju branży kryptowalut, biorąc pod uwagę, że obsługują one nie tylko waluty przyszłości, ale także platformy i firmy, które wykorzystają te waluty do budowy zupełnie nowych ekosystemów finansowych.

Garść danych statystycznych

Obecnie istnieje ponad 800 funduszy inwestycyjnych, które operują w branży kryptowalut / blockchain. Większość jest utworzona jako fundusze hedgingowe fundusze venture capital, podczas gdy duża liczba to fundusze hedgingowe lub hybrydowe. Istnieje również garstka kryptowalutowych funduszy private equity.

fundusze hedgingowe
źródło: tutaj

Fundusze venture przewyższają obecnie fundusze hedgingowe jako najpopularniejszy rodzaj kryptowalutowych funduszy inwestycyjnych. Istniejące firmy technologiczne / FinTech VC zwiększają inwestycje w start-upy blockchain i uruchamiają własne fundusze blockchain. W miarę dojrzewania niektórych spółek blockchain fundusze private equity zaczynają się angażować w inwestycje. Wysyp nowych funduszy inwestycyjnych miał miejsce na przestrzeni lat 2017 -2018:

nowe fundusze hedgingowe bitcoin
źródło: tutaj

Zdecydowana większość kryptowalutowych funduszy inwestycyjnych jest niewielka. Połowa ma mniej niż 10 milionów USD w zarządzanych aktywach (AUM). Istnieje jednak wiele kryptowalut z aktywami o wartości ponad 100 milionów USD, w tym m.in. Pantera Capital, Galaxy Digital Assets, Alhpabit Fund i Polychain Capital. Pomimo spadków na rynku kryptowalut w 2018 r. wartość aktywów zarządzanych przez fundusze kryptowalutowe faktycznie wzrosła.

fundusze kryptowalutowe bitcoin
źródło: tutaj

Sektor kryptowalut rośnie bardzo szybko. Zmiany w strukturze zarządzanych aktywów wynikają z trzech podstawowych czynników: uruchomiania nowych funduszy, wpływów netto do istniejących funduszy oraz zmian wartości aktywów portfela. Ten ostatni czynnik był szczególnie rozpowszechniony w ostatniej połowie 2017 r., kiedy bitcoin zwiększył swoją wartość prawie czterokrotnie. Ceny wiodących kryptowalut gwałtownie spadły w 2018 r. Mimo to pojawianie się nowych funduszy i napływ środków do już istniejących przyczynił się do wzrostu AUM dla całej branży kryptowalut.

wzrost hedgingowe fundusze kryptowaluty
źródło: tutaj

TOP 5 funduszy hedgingowych operujących na kryptowalutach

Uzyskanie wiarygodnych, znormalizowanych danych o zarządzanych aktywach każdego dużego funduszu kryptograficznego jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie. Niemniej jednak postaraliśmy się zrobić stopklatkę i zaprezentować Wam listę największych funduszy, które operują na rynku kryptowalutowym.

To lista firm, które są prawdopodobnie największymi funduszami działającymi obecnie w obszarze kryptowalut pod względem zarządzanych aktywów cyfrowych i inwestycji w start-upy związane z kryptografią.

Digital Currency Group/Grayscale Investments

Digital Currency Group założył w 2015 roku Barry Silbert, który wcześniej inwestował w Coinbase, Ripple i BitPay. W latach 2016-2018 Silbert zainwestował w prawie 130 projektów związanych z kryptowalutami, Wspierał niektóre z najbardziej znanych projektów i firm z branży. Znalazły się wśród nich Circle, Chainalysis, Blockchain, Shapeshift, Parity, Ledger, Luno, Kraken, Korbit i eToro.

Jedną z jego inwestycji jest Grayscale, spółka zależna Digital Currency Group, która inwestuje bezpośrednio w kryptowaluty i aktywa cyfrowe. Grayscale w swoim raporcie finansowym za II kwartał 2019 r. ogłosił, że zarządza aktywami o wartości 2,7 mld USD. Ujawniono również, że liczba ta potroiła się od pierwszego kwartału 2019 r. Odnotowano przy tym 300% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Co ciekawe, najnowszy raport Grayscale ujawnił również, że najwięcej popytu na inwestycje kryptograficzne pochodzi od inwestorów instytucjonalnych, którzy stanowili 84% bazy klientów od lipca 2018 r. W związku z tym jasne jest, że nie jest to oddolny, zdecentralizowany ekosystem. Sektor kryptowalut jest niewątpliwie pod wpływem dużych pieniędzy, które płyną z dużych biznesów.

Polychain Capital

Polychain Capital to kolejny fundusz hedgingowy zorientowany na kryptowaluty, który dodatkowo jest wspierany przez nie-kryptowalutowych inwestorów. Założył go inwestor kryptowalutowy Olaf Carlson-Wee w 2016 r. Pod koniec 2014 r. ogłoszono, że fundusz zarządza aktywami w wysokości 591,5 mln USD, po gwałtownym spadku na koniec 2017 r. wynoszącym około 1 mld USD. Jednak dane z Crypto Fund Research wskazują, że od czerwca 2019 r. fundusz zarządza kryptowalutami o wartości 967 mln USD.

Podobnie jak w przypadku większości innych dużych funduszy, Polychain Capital inwestuje również w start-upy związane z blockchain i kryptowalutami. Ilość tych inwestycji wynosi 37 (według Crunchbase). Należą do nich Coinbase, Kik, Celo i dYdX, w które Polychain był w stanie zainwestować, głównie dzięki zebraniu około 175 milionów USD na jego fundusz venture capital pod koniec 2018 roku.

Jedną z rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w przypadku Polychain Capital jest to, że otrzymał znaczące wsparcie dla swojego kapitału wysokiego ryzyka i funduszy kryptowalutowych od dużych firm Venture Capital. W 2017 r. firma zakończyła rundę finansowania w wysokości 200 mln USD. Uczestniczyli w niej Sequoia Capital, Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Pantera Capital

Pantera Capital był niegdyś tradycyjnym funduszem inwestycyjnym, który w 2013 r. skupił się na projektach kryptowalutowych i blockchainowych. Według szeregu szacunków zarządza aktywami o wartości od 335 milionów do 724 milionów dolarów. Pantera zainwestowała także znaczną sumę w 72 start-upy i projekty związane z kryptowalutami. Fundusz zebrał co najmniej 200 milionów USD z zewnętrznych funduszy venture w celu sfinansowania takich inwestycji. Były to wartości: 13 milionów USD w 2016 r., 25 milionów USD w 2017 r. i 175 milionów USD w latach 2018-2019.

Jeśli chodzi o ogólną perspektywę Pantera Capital, nie powinno dziwić, że fundusz jest bardzo optymistyczny wobec przyszłości kryptowalut i blockchain. Jego założyciel i dyrektor generalny Dan Morehead mówił, że bitcoin może osiągnąć 42 000 USD do końca roku. Dodał, że może wzrosnąć nawet do 356 000 USD w ciągu kilku najbliższych lat.

Galaxy Digital

Galaxy Digital założył w Nowym Jorku w 2018 roku były partner Goldman Sachs, Michael Novogratz. Fundusz jest częścią kryptowalutowego funduszu hedgingowego wartego sto milionów dolarów. Według stanu na koniec czerwca 2019 r. suma wartości zarządzanych aktywów wynosiła 393,3 mln USD. W 2018 r. fundusz zanotował stratę netto w swoim bilansie w wysokości 272,7 mln USD.

Galaxy Digital zainwestował także w około 20 projektów z kryptowalutami, w tym Bakkt, BlockFi, Ripple, Block.one, BitFury, BitGo i Bitstamp.

Andreessen Horowitz

Jeżeli chodzi o firmy spoza sektora kryptowalut, Andreessen Horowitz uruchomił pod swoimi skrzydłami własny kryptowalutowy fundusz inwestycyjny a16z. Po uruchomieniu w czerwcu 2018 roku był on wyceniany na blisko 300 milionów dolarów. W porównaniu z 7 miliardami jeżeli chodzi o wartość aktywów, którymi zarządza Andreessen Horowitz, ta kwota wydaje się być dość skromna. Fundusz jest jednak mocno zainteresowany kryptowalutami, co stanowi znaczące wotum zobowiązania dla branży.

Andreesseen Horowitz i a16z wrzucili kapitał podwyższonego ryzyka w szereg startupów kryptowalutowych, takich jak Coinbase, Maker, Filecoin, czy CryptoKitties. W sierpniu 2018 r. Fundusz wraz z Polychain Capital zainwestował 105 mln USD w oparty na blockchainie startup chmurowy Dfinity.

Poza a16z, Andreesseen Horowitz mocno inwestuje w sektor kryptowalut i jest jednym z największych aktualnie dostępnych obecnie funduszy w branży.

Nie tylko Top 5

Oczywiście nie są to jedyne duże fundusze inwestycyjne działające w branży kryptowalut zarządzające portfelami o wartości setek milionów dolarów. Pozostałe, na które warto zwrócić uwagę to:

  • Union Square Ventures – według danych Crypto Fund Research zarządza aktywami kryptowalutowymi o wartości około 256 milionów USD.
  • Blockchain Capital, który uruchomił działalność w 2018 r. Zebrał 150 mln USD na swój nowy fundusz w marcu 2018 r., zwiększając całkowitą kwotę zarządzanych aktywów do 250 mln USD.
  • IDG Capital, który założono w Chinach w 1992 r. – inwestuje nie tylko w aktywa oparte na kryptowalutach. Zarządza aktywami cyfrowymi o wartości przekraczającej 210 mln USD.
  • BlockTower Capital – działa od w 2017 r. Ma „pod sobą” około 130 mln USD w aktywach kryptowalutowych (stan na grudzień 2018 r.).
  • Boost VC – fundusz z siedzibą w Kalifornii, prowadzi działalność od 2014 r. Zarządza kryptoaktywami o wartości mln USD.

Jaki, Waszym zdaniem, wpływ ma działalność funduszy na rynek kryptowalut? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach. Zapraszam do dyskusji.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.