Rosja bliska pełnego zaakceptowania kryptowalut
Rosja bliska pełnego zaakceptowania kryptowalut jako prawnego środka płatniczego.
Rosyjskie ministerstwo finansów przedstawia rządowi poprawioną i sfinalizowaną ustawą o kryptowalutach, która zaleca używanie kryptowalut jako prawnego środka płatniczego.
Ministerstwo Finansów (MinFin) Rosji sfinalizowało projekt ustawy o nazwie „O walucie cyfrowej” i przesłało go rosyjskiemu rządowi do zatwierdzenia jako ustawy obowiązujacej.
Projekt ustawy federalnej doprecyzowuje regulacje związane z obrotem i wydobywaniem kryptowalut.
8 kwietnia rosyjskie ministerstwo finansów ogłosiło zmianę i sfinalizowanie zbliżającej się ustawy o kryptowalutach, która zapewnia jasność regulacyjną związaną z obiegiem, emisją, handlem, wydobyciem i innymi działaniami na rynku kryptowalut.
Podczas gdy niepotwierdzone doniesienia o legalizacji kryptowaluty przez Rosję pojawiły się na początku 16 kwietnia, społeczność kryptowalut na Twitterze przyjęła to ogłoszenie z szeroko otwartymi ramionami.
Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, był również jednym z pierwszych, którzy docenili ten ruch, biorąc pod uwagę liczne sankcje nałożone obecnie na Rosję.
Szum wokół Rosji legalizujący kryptowalutę wywołał raport lokalnej rosyjskiej gazety codziennej „Kommiersant”, która otrzymała ostateczną wersję projektu ustawy. Według lokalnych mediów, projekt ustawy zaleca akceptowanie waluty cyfrowej „jako środka płatniczego, który nie jest jednostką monetarną Federacji Rosyjskiej”, która nie została jeszcze uchwalona jako prawo przez rosyjski rząd.
Podczas gdy MinFin sfinalizował i udostępnił rządowi projekt ustawy, nadal oczekuje się na oficjalne ogłoszenie o jej zatwierdzeniu.
W raporcie Kommersanta podkreślono również, że projekt ustawy zaleca stworzenie ram regulacyjnych dla działań związanych z kryptowalutami, jednocześnie tworząc podstawy prawne dla zarejestrowanych operatorów.
14 kwietnia Siergiej Katyrin, prezes Rosyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, zalecił współpracę z krajami afrykańskimi w zakresie prowadzenia rozliczeń transgranicznych w kryptowalutach i walutach cyfrowych banków centralnych (CBDC). W ogłoszeniu dotyczącym sfinalizowanej ustawy ministerstwo ujawniono, że wyjaśniły się przepisy dotyczące kryptowalut, biorąc pod uwagę punkt widzenia wszystkich innych departamentów rządu rosyjskiego.
W związku z międzynarodowymi sankcjami i wynikającej z nich inflacji prezes Rosyjskiego Towarzystwa Gazowniczego Pavel Zavalny zasugerował możliwość zaakceptowania Bitcoin (BTC) jako zapłaty za eksport ropy i gazu.
Jak podał Cointelegraph, Zawalny zalecał przyjmowanie płatności w rosyjskich rublach, chińskich juanach, tureckich lirach, a nawet w Bitcoinach (BTC) z „przyjaznych krajów”. Jednak „nieprzyjazne kraje” mogą płacić za ropę w rublach lub złocie.
Niestety pełna akceptacja płatności kryptowalutami jest ucieczką do przodu i ograniczy wpływ sankcji na Rosję. Istnieje wiele środowisk biznesowych oraz krajów chociażby z Afryki, które nie będą się stosować do nałożonych sankcji w myśl zasady, że „pieniądze nie śmierdzą”.
Świat nie ma żadnego wyboru przed pełną legalizacją krytpowalut jako środka płatniczego przy jednoczesnym wdrażaniu mechanizmów zdrowych regulacji i przeciwdziałania zjawiskom niepożądanym. W przeciwnym razie znowu zostanie w tyle a koszt zaniechania i spowalnianych wdrożeń będzie nieprzewidywalny.
Może Cię zainteresuje: