Ile jest kryptowalut w utworze Kryptowaluty Taconafide?

Dzisiaj przyjrzymy się niezwykle popularnej twórczości rapera Quebonafide i Taco Hemingwaya, a szczególnie utworowi Kryptowaluty Taconafide. Ile jest w nim rzeczywistych odniesień do świata cyfrowych walut? Czy “oni” w ogóle mają pojęcie o kryptowalutach?

Kryptowaluty Taconafide

Z pozoru wydawać by się mogło, że utwór “Kryptowaluty” opublikowany 9 kwietnia 2018 roku w czasach niepewności i niezwykłej popularności kryptowalut to tylko pretekst, aby uszczknąć nieco z tematu dla siebie. Nic bardziej mylnego – cytując klasyka. Za niektórymi wersami utworu kryje się więcej, niż na pierwszy rzut mogłoby się wydawać.

Kryptowaluty Taconafide – to materiał napisany zapewne w czasach najwyższego dotąd szczytu kursów cen kryptowalut, grudniu 2017. Kiedy to bitcoin osiągnął wycenę na poziomie bliskim 80 000 złotych. Wtedy już krążyły pogłoski o tajemniczej współpracy Quebo i Taco nad wspólnym materiałem. Niewykluczone również, że raperzy posiadali, a może nadal posiadają bitcoina i inne kryptowaluty w swoim portfolio finansowym. W takim przypadku mogli zarobić sporą sumę pieniędzy, rzecz jasna, jeśli zainwestowali odpowiednio wcześnie.

Przejdźmy w końcu do samego materiału, opracowanego przez duet jednych z najpopularniejszych raperów w kraju i sprawdźmy, ile w nim kryptowalut.

Zaznaczam: posiłkuje się tekstem opracowanym przez serwis genius.com, a także interpretacjami sugerowanymi przez użytkowników bowiem, jak wszechobecnie wiadomo: każdy interpretuje utwory artystyczne wedle swojej własnej woli. 

Ile jest kryptowalut w utworze duetu Taconafide?

Nikt nie ma wątpliwości, że tam, gdzie padają słowa “kryptowaluty” i “bitcoin”, to właśnie o nie chodzi. Co jednak możemy wyczytać między wierszami?

Chłopaki we wspólnym refrenie śpiewają:

U mnie spokojnie, powoli do przodu, u ciebie wahania
jak kryptowaluty (kryptowaluty!)

Powszechnie wiadomo, że kryptowaluty, ich wycena wiąże się z gwałtownymi skokami – góra, dół. Z dnia na dzień ich cena potrafi wzrosnąć o tysiące procent, a i spaść do zera. W tym jakże mało odkrywczym wersie chodzi o życiowy rozwój przeciętnego słuchacza, kowalskiego, pana. Taco nawija, o tym, że rozwija się w zgodzie ze sobą, stabilnie zmierzając do “celu”. Tym samym zwracając uwagę na częsty kierunek rozwoju społeczeństwa , jakim jest nagła, nieprzemyślana zmiana.

Que dalej nawija w refrenie:

Nie gadaj do mnie, sprawdzam kwit online (brr, brr, ah, ah)
Pod materacem trzymam Bitcoina

W tym wersie możemy doszukać się wielu odniesień. “Kwit online” może być po prostu rachunkiem bankowym, ale bardziej prawdopodobne, z uwagi na tematykę utworu, chodzi o kryptowalutowy rachunek. Zapewne wielu z Was kojarzy aplikację Blockfolio, Delta itp., służące bezpośredniej obserwacji naszego kryptowalutowego portfolio i jego wartości.

Bitcoin pod materacem? Proszę bardzo, Casascius bądź paper wallet nadają się idealnie do tej starej metody przechowywania pieniędzy. Bitcoina pod materacem można również interpretować, jako spanie na pieniądzach. W końcu nie tak dawno przed opublikowaniem teledysku bitcoin odnotował ATH, którego nie przebił do dziś.

Dalej Taco Hemingway rozpoczyna pierwszą zwrotkę utworu słowami:

Pieniądz długi jak Manute

Co odnosi się bezpośrednio do sudańskiego koszykarza ligi NBA, który mierzy 2,31 m wzrostu. Interpretatorzy portalu rapgenius wykryli jednak krypto smaczek, bo może to oznaczać również długie ciągi kryptograficznych znaków (klucz publiczny, klucz prywatny). Jeśli chodzi o bitcoina, to satoshi również mogą się wiązać z tym wersem. Pamiętajmy, że bitcoina można podzielić na osiem miejsc po przecinku. 1 BTC = 100 000 000 satoshi.

Ile jest bitcoina w utworze duetu Taconafide?

W drugiej zwrotce Quebo pisze:

Tylko dwa nastroje, dwa nastroje

Jak zapewne się domyślacie, mamy tu do czynienia z potocznie zwanym rynkiem niedźwiedzia (bessa) i rynkiem byka (hossa).

Dwa kolejne wersety Que traktują również wprost o kryptowalutach, odwołując się do wahań nastrojów – wahań kryptowalut. 

Zaraz czymś się uspokoję, masa wirtualnych monet
Kawa, xanax, a na koniec, znowu łapię paranoje

“Masa”, Quebo zapewne miał na myśli ogrom kryptowalut, wręcz wysyp tysięcy projektów, cyfrowych walut i blockchainów. Po części pojawiających się za sprawą popularności krypto biznesu.

Kawa pomaga utrzymać umysł i wzrok na wodzy podczas spekulacji przed komputerem, a wynikający z tego tytułu stres łagodzimy Xanaxem. Xanax to lek uspokajający na receptę, ale również popularna dziś substancja odurzająca.

Dalsze nawiązania do kryptowalut usłyszymy w ostatniej, wspólnej zwrotce, niedostępnej podczas odsłuchu teledysku.

Kotojeleń

Taco nawija:

Woah, kryptowaluty od Kotojelenia, uh

Słowo “Kotojeleń” ma za sobą kawałek historii. Poza tym, że jest to login instagramowy przyjaciela Taco, to “sam Kotojeleń został wymyślony przez łódzką agencję Social Pulse, dla celów promocji 4. Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi, który odbył się w październiku 2010 r. Zamieszczono wówczas w Internecie artykuł o o tajemniczym Kotojeleniu grasującym w Parku Piłsudskiego w Łodzi, który w sposób wirusowy (poprzez portale Wykop, Facebook, Joemonster czy Demotywatory) trafił do ponad 50 tysięcy użytkowników”.

Co to ma wspólnego z kryptowalutami? Lepiej bym tego nie podsumował: “oprócz nawiązania do swojego przyjaciela, Filip może wskazywać w tym wersie na tajemniczy i niepewny charakter kryptowalut – które podobnie jak wspomniany wyżej artykuł o kotojeleniu po prostu w pewnym momencie pojawiły się w Internecie, nikt za bardzo nie zdaje sobie sprawy, kto jest ich twórcą, a mimo to cieszą się olbrzymim zainteresowaniem” – pisze jeden z użytkowników genius.

Chcieli hajs niszczyć, no, i hajs wydać
Wolę hajs liczyć, wolę hajs trzymać

Ów wers Taco możemy powiązać z hodlerami kryptowalut, którzy bez względu na wszystko wierzą, iż ich inwestycja się powiedzie. .

Que:

Będę śmiał się, kiedy przyjdzie armagedon, haha

W razie wojny kurs kryptowalut skoczy do góry?

Kiedyś pieniądz mi uciekał, dzisiaj żmudno walczę
By nie skończył się niespodziewanie niby tusz w drukarce, uh!

Odniesienie bezpośrednio nawiązujące do drukowania pieniędzy fiducjarnych (fiat) niepokrytych w żadnych dobrach użytkowych.

Jaka jest wasza interpretacja utworu i poszczególnych wersów Kryptowaluty Taconafide? Znaleźliście jakieś inne nawiązania do kryptowalut i świata cyfrowych monet? Podzielcie się tym z nami w komentarzach poniżej.  

Komentarze