Cena Bitcoin: Konsolidacja

Konsolidacja – tak najkrócej można określić sytuację wokół Bitcoina w ciągu ostatniego tygodnia. Oczywiście w krótkoterminowej perspektywie cena Bitcoin spadła na moment do $3600, choć obecnie wynosi ok. $4300. Patrząc jednak szerzej kurs oscyluje wokół poziomu ok. $4100 od połowy sierpnia. Wspominany przez nas w ostatnim artykule poziom $4000 okazał się po raz kolejnym mocnym oporem.

Tydzień temu wskazywaliśmy, że poziom $4000 był testowany już trzykrotnie i za każdym razem został wybroniony. Podobnie było i teraz, choć zapewne niektórzy się nie zgodzą, bowiem cena na moment spadła o ok. 10%. Rzeczywiście, w porównaniu do poprzednich testów oporu ten był największy i stosunkowo duży. Jednakże gwałtowny spadek w krótkim czasie, najczęściej oznacza równie szybką i duża korektę. Ta zaś była kontynuowana i ostatecznie cena kształtuje się na poziomie ok. $4300. Wahania w minionym tygodniu były jeszcze mniejsze niż w poprzednim, co może oznaczać zbliżające się wybicie w jedną bądź drugą stronę. Metaforycznie ujmując coraz mniejsze wahania przypominają nakręcanie sprężyny.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni znacznie zmalał również wolumen co jest objawem niepewności rynku i niezdecydowania inwestorów. Wielu postanawia wtedy czekać, aż rynek – lub ktoś z bardzo zasobnym portfelem – sam wskaże, w którą stronę iść. Udane czterokrotne testowanie poziomu $4000 to sygnał pozytywny, gdyż ewentualne spadki powinny znowu się tutaj zatrzymać. Równocześnie jednak cena Bitcoin kilka razy zmierzała w stronę ATH, które na tę chwilę wynosi $4492 i nie była w stanie go przebić. Wśród inwestorów zaś popularne jest powiedzenie: „Jeżeli nie chce rosnąć to spadnie”. Bardzo możliwe, że w tym tygodniu przekonamy się kto miał rację.

cena bitcoin wolumen
Malejący średni wolumen (żółta linia) jest zazwyczaj oznaką niepewności inwestorów co do kierunku kursu; źródło bitcoinwisdom.com

Jeżeli chodzi o kapitalizację rynku, ta wolno, aczkolwiek systematycznie rośnie, zbliżając się do poziomu $160 mld. Współczynnik dominacji Bitcoina wciąż stanowi blisko połowę, a więc w dużej mierze to ruchy na tej walucie wpływają na kapitalizacje całego rynku. Stosunkowo duży udział ma również Ethereum, które odpowiada za 1/5 kapitalizacji całego rynku. Podium domyka BitcoinCash z kapitalizacją, która zmalała poniżej $10 mld. W ciągu tygodnia średnia cena BCH spadła z ok. $800 do ok. $600, a w momencie pisania tego artykułu nawet delikatnie niżej do $595.

Patrząc jednak na wykres „drugiego Bitcoina” również można odnieść wrażenie korekty i konsolidacji ceny w szerszej perspektywie. O ile oczywiście można mówić o szerszej perspektywie w przypadku monety, która nie ma jeszcze nawet miesiąca. Wykres staje się łagodniejszy, a wahania wygasają. Choć cena znajduje się w trendzie spadkowym to może być to również dobre podłoże pod dalsze skokowe wzrosty, podobne do tego z końca zeszłego tygodnia.

cena bitcoin
Wykres ceny BitcoinCash; źródło coinmarketcap.com

MW.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!