Bitcoin spada o 30% ! – Stokarz Czyta Rynek #35

Źródło: BitMEX

Bitcoin spada o 30%, SP500 ląduje 7% niżej raptem 15 minut po otwarciu dzisiejszej sesji giełdowej, Warszawski Indeks Giełdowy WIG20 zbiera zęby po zejściu na historycznie niskie poziomy, a inwestorzy i traderzy dają się złapać w sidła globalnej paniki. Czy koronawirus zatruł nie tylko ciała, lecz również umysły ludzi, a zbiegająca się z tym słabość sektora finansowego i utrata płynności w ostatnich miesiącach doprowadzą do światowej recesji?

Nieprawdopodobny spadek zaliczyły dziś wszystkie kryptowaluty. Brutalna bessa nie oszczędziła żadnej z nich. W ciągu 15 minut kurs Bitcoina spadł z poziomu $7200 do niemalże $5500-5200 USD (w zależności od giełdy), odnotowując ponad 20% spadek na wartości i demolując portfolia inwestorów.

Aktywni traderzy kryptowalut, jak i spekulanci-amatorzy, mieli dziś okazję w pełni doświadczyć brutalnej mocy rynku. To co wydarzyło się na rynku kryptowalut porównywalne jest z jednymi z największych krachów ostatnich lat.

Historycznie wysoka zmienność przy spadku Bitcoina

Wykres BTC

Zmienność indeksu BVOL24H wzrosła do poziomu 18 pkt. Historycznie występował on również w grudniu 2017 roku, u szczytu bańki spekulacyjnej na kryptowalutach, a także w lipcu 2019, kiedy to Bitcoin kończył swój wielomiesięczny, byczy rajd u szczytu $13,500 USD.

Panika wśród inwestorów doprowadziła do całkowitego zapchania się sieci Ethereum, a monety stablecoin bazujące na technologii tokenów ERC20 nie mogły zostać przesłane między giełdami, drastycznie wypłukując cały rynek z płynności. Spready na parach BTC/USD oraz kontraktach terminowych Perpetual oraz Futures eksplodowały, sprawiając, że wahania kursowe Bitcoina stały się niebotyczne, pozostawiając wielu traderów w pułapce. Pierwsze odbicie od dołka cenowego $5500 wyniosło ponad 20%, a w momencie pisania tego artykułu nadal obserwujemy kilku procentowe fluktuacje kursu BTC co kilkanaście minut.

Ponad 600 milionów USD w otwartych pozycjach na kontraktach terminowych Bitcoina zostało zlikwidowanych na giełdzie BitMEX!

Lipcowe kontrakty BitMEX na Bitcoina zaliczają ogromny krach!

W pewnym momencie silnik likwidacyjny na lipcowych kontraktach BTC na BitMEX’ie był tak przegrzany, że nie nadążał z likwidowaniem pozycji. Doprowadziło to do niezwykłej sytuacji, w której kurs BTC/USD Jul26 Futs. znajdowały się ponad 700 USD (!) poniżej ceny BTC/USD Perpetual. Płynność była zbyt mała, a zleceń kupna brakowało, więc automatyczny silnik likwidacyjny zabójczo spychał cenę. Uwzględniając fakt, że przez ostatnie miesiące contango pomiędzy Perp. a long-dated (6m) Futs. stabilizowało się na poziomie 600+ USD, mówimy tu o zmiany bazy w wysokości $1,300 USD w zaledwie dwa tygodnie!

Aktualna baza między Perp. a Futs. Źródło: skew.com

Kryptowaluta ChainLink spada prawie do 0!

To nie wszystko z rewelacji rynkowych. Sądzicie, że wasz altcoin jest bezpieczny? Pomyślcie raz jeszcze. Jak niepłynne potrafią być rynki altcoinów zaprezentowała dziś para LINK/USDT na giełdzie Binance. Kurs kryptowaluty ChainLink spadł niemalże do zera! Mówimy tu o (tak przynajmniej wskazują dane) najbardziej płynnej parze LINK na całym świecie.

Pytanie, które zadaje każdy obserwator rynku kryptowalut brzmi: co dalej?

Spadek Bitcoina – co do niego doprowadziło?

Źródło: Twitter @_simpelyfe

Zarówno pozycje long jak i short były w fazie risk-on, czyli zwiększały podejmowane przez siebie ryzyko. Kurs zaczął się osuwać, aż wreszcie jedna ze stron (najprawdopodobniej jeden z większych inwestorów posiadających pozycję long) kapitulowała, doprowadzając do lawinowej wyprzedaży. Oferty kupna z orderbooka dosłownie wyparowały, co pozwoliło cenie osunąć się o ponad 20% w 15 minut.

Dodatkowo, ze szczątkowych danych, które udało się pozyskać wynika, że wyprzedaż rozpoczęła się na giełdach spot Bitfinex oraz Binance. Warto mieć to na uwadze w przyszłości, jeśli trejdujecie na rynku krypto.

Ogromne zakupy w opcjach OTM Put tuż przed spadkiem?

Trzy dni temu (9 marca) rynek opcji na Deribit zaobserwował ogromne zakupy opcji typu OTM PUT. Kupowano opcje PUT na 7.5k, aż do $4,000! Tak niezwykła aktywność na rynku opcji BTC po stronie PUT oznacza, że (jacyś) rozsądni i naprawdę duzi gracze spodziewali się tak potężnego wzrostu zmienności (Implied Vol.) i gotowi byli zapłacić za nie premium. Opcje te przyniosły nawet 100x zyski  po dzisiejszym spadku na rynku kryptowalut.

Uwaga: Handel opcjami na kryptowaluty jest potwornie ryzykowny. Jeśli nie wiesz co robisz, trzymaj się z dalek!  

Czy to już powód do paniki?

Tak!

….

Nie do końca. Co prawda ostatnie tygodnie na rynku finansowym porównywalne są z kryzysem i krachem z 2008 roku, jedno jest pewne – kiedy już kurz opadnie, a ludzki strach odejdzie w zapomnienie, przyjdzie czas na kupowanie. Czy po cenach niższych niż w dniu dzisiejszym? Nie wiem. Niemniej nie pozostaje mi nic innego jak powiedzieć, że czas przygotować się na kupowanie BTC.

Nadchodzi halving. Co prawda ściął on cenę Bitcoina o połowę (a miał nagrodę blokową…), jednak warto przyjąć szerszą perspektywę. Górnicy nie będą mieli łatwo. Podaż na dołkach jest zawsze silna, więc najprawdopodobniej czeka nas kilka miesięcy/tygodni akumulacji. Czy będzie to na poziomie 6k, 5k, 4k, a może 2k – nie wiadomo.

Lecz Bitcoin nadal tu będzie. Kiedy już wszystko wróci do normalności, przebije ATH. 2-3 lata? Możliwe, że przyjdzie nam poczekać nawet tyle.

Po dniu dzisiejszym nie sposób mówić zbyt wiele o samej analizie technicznej. W tak gwałtownym ruchu na rynku większość zleceń transakcyjnych staje się zleceniami typu „market”. Oznacza to, że kurs nie ma nawet czasu na utworzenie jakichkolwiek struktur technicznych, na których oprzeć można analizę.

Dla kontekstu:

Tygodniowa świeca przy spadku z $5600 do $3000 miała:

  • 26 mld USD wolumenu
  • -551 mln negatywnej delty (o tyle więcej kontraktów sprzedano w zleceniach typu market, niż kupiono)

Aktualna świeca tygodniowa (a jeszcze nie zamknęliśmy tygodnia!):

  • 18 mld USD wolumenu
  • -706 mln negatywnej delty

Zatem przygotujcie się na kupowanie. Schemat jest banalnie prosty! Czekamy na kilkumiesięczną (tygodniową) akumulację kursu BTC na danym poziomie cenowym. Kiedy już momentum się zmieni (mierzone np. średnimi kroczącymi), zaczynamy kupować. Po pierwszym zakupie, jeśli cena zacznie rzeczywiście wzrastać (czyli mieliśmy rację), kupujemy znów. I tak dalej. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zbudować długoterminową pozycję long na BTC.

Bitcoin spada, a kto kupuje?

Wykres BTC

200 okresowa, tygodniowa średnia krocząca (MA) historycznie okazywała się dobrym miejscem na takową akumulację (patrz 2015 i 2018).

Wykres BTC

Horyzontalnie prezentuje się to następująco:

Wykres BTC

Podobnie ma się sytuacja na ETH/USD:

Wykres BTC

Podsumowanie kursu BTC

Dziś nic nie przewiduję. Wszyscy widzieliście dane. Czas cofnąć się nieco, podsumować ostatnie dni i na spokojnie rozpocząć kolejny tydzień. Jeśli nie czujecie się odpowiednio w tych warunkach – nie śpieszcie się z handlowaniem kryptowalutami. Na rynku będzie jeszcze mnóstwo okazji, a dziś możecie się łatwo sparzyć, przy historycznie rekordowej zmienności. Zachowajcie portfolio i cash na lepszy moment. Do zobaczenia za tydzień!

Zeszłotygodniowa analiza: Uśmiech! Nowa Analiza Bitcoina – Stokarz Czyta Rynek #34

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.