Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 9.10.2017
Zgodnie z ubiegłotygodniową zapowiedzią i rozszerzeniem cyklu analiz do dwóch tygodniowo, dziś przyjrzyjmy się obecnej sytuacji na 5 najpopularniejszych kryptowalutach: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash oraz Nem. W poniedziałki oprócz czystej analizy technicznej zwracać będziemy również uwagę na poziom kapitalizacji, obroty i kilka innych czynników, które mogą być dla wielu z Państwa interesujące.
BTC/USD – Bitcoin
Po niezwykle dynamicznych spadkach z pierwszej połowy września br., dokładnie od 15.09.2017 r. kurs BTC porusza się na północ. Wzrosty te są jednak zdecydowanie mniej dynamiczne aniżeli wcześniejsze spadki choć fakt ten nikogo nie powinien dziwić. Nie na darmo mówi się bowiem, że byki wchodzą po schodach a niedźwiedzie wyskakują z okien. To giełdowe powiedzenie idealnie obrazuje sytuację, którą w ciągu ostatnich kilku tygodni zaobserwować możemy na najpopularniejszej z walut cyfrowych. Na skutek obecnych wzrostów kurs BTC dotarł w okolice poziomu 4650 USD. Warto zaznaczyć, że jest to ostatni techniczny opór na drodze do historycznych maksimów a jego trwałe pokonanie może otworzyć drogę nawet do nowego ATH.
Póki co, w okolicy tego poziomu nie pojawiła się jeszcze reakcja podażowa, która mogłaby przemawiać za jego ewentualnym odrzuceniem. Jeżeli tak by się jednak stało, spodziewać moglibyśmy się powstania korekty, dla której potencjalnym zasięgiem okazują się okolice poziomu 4415 USD zbiegającego się z mierzeniem 50% Fibonacciego z ostatniego impulsu wzrostowego oraz linią tendencji wzrostowej.
Wraz ze wzrostem kursu obserwujemy również wzrost kapitalizacji. Ta w chwili tworzenia tego artykułu wynosi $77,302,953,474. Na uwagę zasługuje również dzienny wolumen transakcyjny, który jest najwyższy od tygodnia. Mimo to, porównując jego wielkość do obrotów z czasu poprzednich wzrostów, wydaje się, że nie należy on do największych.
W przypadku inwestycji na BTC, w najbliższym czasie warto zwrócić uwagę na dwa, niezwykle istotne wydarzenia:
ETH/USD – Ethereum
Spoglądając na notowania młodszego brata BTC zauważymy, że w tym przypadku sytuacja nie wygląda już tak optymistycznie. Mimo trwających od 15 września br. wzrostów kurs w dalszym ciągu nie zdołał pokonać poziomu 315 USD. W zamian za to, w okolicy tego oporu, w dniu wczorajszym ponownie pojawiła się reakcja podażowa a na skutek późniejszych spadków rynek dotarł w okolice linii tendencji wzrostowej, której pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków. Póki co, w okolicy tego wsparcia nie pojawiła się bowiem żadna reakcja popytowa.
Obecna kapitalizacja Ethereum wynosi $28,464,494,380 co oznacza, że jest ona najwyższa od miesiąca. Mimo to, podobnie jak w przypadku Bitcoina, tu również zauważymy malejący wolumen transakcyjny.
LTC/USD – Litecoin
Spoglądając na notowania Litecoina zauważymy, że podobnie jak w przypadku ETH, kurs znajduje się obecnie w okolicy technicznego wsparcia. W tym przypadku jest to jednak konkretny poziom (50.5 USD) a nie linia tendencji. Jeżeli strefa ta zostałaby pokonana, kurs mógłby spaść nawet o kolejne 5.5 USD do poziomu 45.00.
Ogólna kapitalizacja na poziomie $2,713,493,109 sprawia, że Litecoin jest 5 największą walutą cyfrową na świecie. Jako ciekawostkę warto również wspomnieć, że w dniu dzisiejszym obserwujemy na tym instrumencie największy wolumen transakcyjny od tygodnia i niemal dwukrotnie wyższy niż w dniu wczorajszym.
DASH/USD – DASH
Ogromna korelacja występująca pomiędzy kryptowalutami sprawia, że również Dash znajduje się obecnie w okolicy lokalnego wsparcia (290 USD) będącego dolnym ograniczeniem trwającej niemal od początku miesiąca konsolidacji. Pokonanie tego poziomu = spadek do 280 USD. Jeżeli jednak strefa ta po raz kolejny powstrzymałaby sprzedających, spodziewać moglibyśmy się ponownych wzrostów w okolice poziomu 317.00.
Kapitalizacja na poziomie $2,218,403,055 sprawia, że jest to 6 pod względem wielkości waluta cyfrowa z 1,48% udziałem w całym rynku kryptowalut.
XEM/USD – NEM
Spoglądając na notowania 7 największej waluty cyfrowej zauważymy, że w tym przypadku rynek pokonał już lokalne wsparcie 0.20 USD. Mimo to, szybko pojawiła się reakcja popytowa, która zanegowała to wybicie. Od tej pory kurs oscyluje w okolicy tego poziomu będąc chwilami powyżej a chwilami poniżej. Z technicznego punktu widzenia jest to możliwie najgorsza sytuacja jaką możemy sobie wyobrazić, gdyż poziom ten może nie staje się całkowicie pozbawiony swojej wartości ale na pewno jego „ranga” spadła. Takie zachowanie rynku uniemożliwi również podjęcie decyzji inwestycyjnej bo w chwili obecnej nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy poziom ten został pokonany, czy może jednak odrzucony.
Kapitalizacja na poziomie $1,812,780,000 jest najniższą od 23 września br. Warto również wspomnieć że giełda Poloniex odpowiada za niemal 50% dziennego wolumenu.
Ogólna kapitalizacja wszystkich walut cyfrowych wynosi w chwili obecnej $151,231,275,618.
Ostatnia aprecjacja Bitcoina sprawiła, że ponownie odpowiada on za ponad 50% całego rynku kryptowalut. Warto jednak pamiętać, że jeszcze na początku tego roku było to niemal 88%.
Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.
“Inwestowanie powinno być raczej jak oglądanie schnącej farby lub rosnącej trawy. Jeśli chcesz emocji, weź 800 dolarów i ruszaj do Las Vegas.” – Paul Samuelson