Analiza techniczna najpopularniejszych kryptowalut – 4.01.2018

Święta, święta i po świętach. Witam Cię w nowym roku i cieszę się, że rozpoczynamy go od wspólnej analizy. Mam nadzieję, że tak już zostanie do końca. Niezmiernie ubolewam, że od dwóch tygodni nie pojawiła się poniedziałkowa analiza, w którem przyglądamy się najpopularniejszym z walut cyfrowych. Niemniej jednak dziś czwartek i niemal klasycznie, jak w każdy pierwszy czwartek miesiąca skupimy się na przeanalizowaniu tego, co dzieje się obecnie na coinach, które znalazły się w ostatnim rankingu kryptowalut. Dziś oprócz grudniowego zestawienia mamy również podsumowanie całego, minionego roku. Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z tymi rankingami, to gorąco Cię do tego zachęcam, gdyż zamiesciłem w nich również swoje komentarze:

THC/USD – HempCoin

Nim przejdziemy jednak do walut, które znalazły się w rankingach, zgodnie z obietnicą daną jednemu z czytelników przygotowałem również analizę HempCoina. Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że podobnie jak w przypadku wielu altcoinów, kurs od grudnia porusza się dynamicznie na północ. W tym przypadku aprecjacja ta (mierzona od początku grudnia) wyniosła ponad 3200%.

Wykres HempCoin

Na wykresie 60-minutowym dostrzeżemy również, że niemal od początku roku kurs porusza się w trendzie horyzontalnym. Obecnie znajdujemy się w okolicy górnego ograniczenia tej konsolidacji i jeżeli opór ten zostanie odrzucony, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

Oprócz tego warto również wspomnieć, że ta kryptowaluta nie zachowuje się technicznie. Niemal żaden z uprzednio pokonanych poziomów oporu nie został bowiem precyzyjnie przetestowany od góry (jako wsparcie). W zdecydowanej większości przypadków poziomy te były fałszywie przebijane.

Wykres HempCoin

THC/BTC – HempCoin

Biorąc pod uwagę swego rodzaju stagnację, którą obserwujemy w ostatnim czasie na Bitcoinie, również w zestawieniu z cyfrowym złotem obserwowaliśmy silną aprecjację HempCoina. W tym przypadku wyniosłą ona nieco ponad 2200%.

Wykres HempCoin

Podobnie jak w przypadku zestawienia z USD, kurs znajduje się obecnie w okolicy górnego ograniczenia trwającej od kilku dni konsolidacji. Z technicznego punktu widzenia, dopiero pokonanie tego oporu mogłoby być sygnałem do dalszych wzrostów.

Wykres HempCoin

XRP/USD – Ripple

Ripple to bez wątpienia jeden z największych bohaterów ostatnich dni. Co ciekawe, jak tydzień temu analizowałem tego coina, jego kapitalizacja wynosiła ok 55 mld USD. Dziś jest to już ponad 140 mld USD. Ponadto, w przeciwieństwie do wspomnianego powyżej HempCoina, Ripple (przynajmniej do tej pory) zachowuje się całkiem technicznie. Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcją, na skutek odrzucenia lokalnego wsparcia w okolicy 1.14 USD, pojawiły się dalsze wzrosty. Osoby, które wówczas zainwestowały w ten projekt, dziś mogą cieszyć się zyskiem przekraczającym 140%.

Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że w dniu dzisiejszym pojawiła się całkiem spora reakcja podażowa. Jeżeli w najbliższym czasie podazy uda się przejąc kontrolę nad rynkiem, spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty spadkowej, dla której potencjalnym zasięgiem okazują się obecnie okolice poziomu 2,40 USD.

Wykres Ripple

SC/USD – Siacoin

Dzięki wzrostom przekraczającym 460% Siacoin w grudniowym zestawieniu uplasował się na drugim miejscu. Jak widzimy na poniższym screenie, pokonaine poziomu 0,02 USD było swego rodzaju kamieniem milowym i zgodnie z moją ostatnią projekcją, otworzyło ono drogę do dalszych wzrostów w efekcie czego obecnie za tą kryptowalutę należy już zapłacić ponad 0.04 USD.

Wykres Siacoin

Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że na skutek dzisiejszych wzrostów kurs wybił górą z trwającej od 24 grudnia ub.r. konsolidacji. Re-test i odrzucenie od góry górnego ograniczenia tego boxu mogłoby być sygnałem do dalszych wzrostów i jedną z ciekawszych okazji na dołączenie do tego trendu.

Wykres Siacoin

STR/USD – Stellar Lumens

Równie technicznie co Siacoin zachowuje się również Stellar Lumens, który dzięki wzrostom na poziomie 404% zajął 3 miejsce w grudniowym rankingu kryptowlaut. Spoglądając na interwał 4-godzinowy zauważymy, że po pokonaniu poziomu 0.30 USD kurs bardzo precyzyjnie przetestował ten poziom od góry (jako wsparcie). Tam też pojawiła się reakcja popytowa będąca sygnałem do dalszych, trwających aż do wczoraj wzrostów.

Wykres Stellar Lumens

Spoglądając na interwał 60-minutowy zauważymy również, że w trakcie trwania tych wzrostów kurs bardzo precyzyjnie re-testował niemal wszystkie z pokonywanych oporów. Jeżeli zatem w celu określenia zasięgu dla trwających od wczoraj spadków mielibyśmy się posiłkować zasadą zmiany biegunów, należałoby uwzględnić możliwe osunięcie w okolice poziomu 0.64 USD.

Co ciekawe rynek re-testuje obecnie ostatnio pokonane wsparcie (teraz opór) w okolicy 0.80 USD. Oznacza to, że pomimo bardzo dynamicznych wzrostów Stellar Lumens zachowuje się niezwykle technicznie.

Wykres Stellar Lumens

PIVX/USD – Pivx

Jak wspomniałem już we wstępie, oprócz rankingu 30 najpopularniejszych kryptowalut grudnia 2017 r. poznaliśmy również podobny ranking uwzględniający cały miniony rok. W tym zestawieniu bezkonkurencyjny okazał się PIVX, który na przestrzeni roku podrożał o 152 796%. Co ciekawe, wzrosty te nie były wynikiem chwilowego rajdu na północ lecz stabilnego, trwającego od marca 2017 roku trendu wzrostowego.

Spoglądając na poniższy screen zauważymy, że istnieją dwa niezwykle ważne momenty, które sprawiłī, że Pivx jest obecnie wart ponad 10 USD. Mowa tu o trwałym pokonaniu poziomu 4.40 USD co wywołało zdecydowanie większą zmienność (w obu kierunkach) oraz pokonanie poziomu 6 USD.

Wykres Pivx

Na wykresie 4-godzinowym zauważymy, że kurs obecnie porusza się w trendzie horyzontalnym. Biorąc pod uwagę niedawne odrzucenie górnego ograniczenia tej konsolidacji ostrożny byłbym z jakimikolwiek zakupami. Dopiero trwałe pokonanie poziomu 11.70 USD mogłoby bowiem być technicznym sygnałem do ponownych wzrostów.

Wykres Pivx

NEO/USD – NEO

WBiorąc pod uwagę zasięg wzrostów Pivx, 52 814% NEO wydaje się niemal niezauważalnym ruchem 🙂  Cieszy mnie jednak fakt, iż zgodnie z moją ostatnią projekcją, na skutek odrzucenia lokalnego wsparcia (którego obecnie już nie zaznaczyłem) rynek pokonał psychologiczna barierę w okolicy 50 USD. To natomiast, jak pisałem już wcześniej przyczyniło się do „kontynuacji wzrostów w nieco szerszym horyzoncie czasowym.”

Spoglądając na interwał dzienny warto również zwrócić uwagę na dokładny re-test wspomnianego oporu. Jeżeli zasada zmiany biegunów miałaby zadziałać i tym razem, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się pojawienia przynajmniej korekty spadkowej i re-testu poziomu 80 USD. Za pojawieniem się tam reakcji popytowej przemawiać może natomiast fakt, iż wsparcie to zbiega się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu wzrostowego.

Wykres Pivx

XEM/USD – NEM

Dzięki wzrostom na poziomie 348% NEM zajęło 5 miejsce w grudniowym rankingu kryptowalut. Na przestrzeni całego 2017 roku wzrosty te wyniosły natomiast 27 413% co dało NEM 4 miejsce w rankingu podsumowującym miniony rok.

Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważymy, że po przekroczeniu poziomu 2 USD, w dniu dzisiejszym pojawiła się silna reakcja podażowa. Jeżeli spadki będą kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się, że dotrą one nawet w okolice 1.09 USD. Mimo, że oznaczałoby to przecenę o ponad 48%, to jednak z technicznego punktu widzenia zdaje się jak najbardziej prawdopodobne.

Wykres NEM

Przez wzgląd na ilość coinów, które chciałem przeanalizować ograniczyłem się jedynie do wyceny w USD (pominąłem wycenę w BTC). W związku z powyższym narodziło się pytanie: wolisz analizę większej ilości kryptowalut w stosunku do USD czy lepiej mniej ale żeby były również analizy w stosunku do BTC? Piszcie proszę odpowiedzi w komentarzach.

Jeżeli Ty również chciałbyś abym naniósł swoje kreski na wykres jakiejś konkretnej kryptowaluty, której nie ma w powyższym artykule, napisz proszę co to za instrument w komentarzu pod tym tekstem bądź ślij do mnie prywatną wiadomość na [email protected] a ja obiecuję uwzględnić to następnym razem.

“Początkujący traderzy podejmują 5 lub 10 razy za duże ryzyko. Ich ryzyko na transakcję wynosi 5 do 10% kiedy powinni ryzykować od 1 do 2 %.” – Bruce Kovner

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!